وکیل ملک ، وکیل املاک ، مشاور حقوقی املاک ، مشاور حقوقی ملکی ، وکالت املاک ، دعاوی ملکی ، اریکه عدل

تقریبا اکثر افراد جامعه با اجاره و اجاره نشینی آشنا هستند و یا حداقل یک بار خود موجر ( صاحب خانه )  یا مستاجر بوده اند به ویژه در شهرهای بزرگ به علت گرانی مسکن بیشتر افراد امکان تهیه مسکن شخصی ندارند و به ناچار به اجاره نشینی روی می آورند ، هر دو دسته باید یک وکیل اجاره خوب را در دسترس داشته باشند ، یک مشاور حقوقی اجاره به موجر یا مستاجر کمک می کند به بهترین نفع حق و حقوق خود را حفظ کنند و آن را از دست ندهند . در ادامه وکیل پایه یک دادگستری شما در موسسه حقوقی اریکه عدل به توضیح درباره قرارداد اجاره ، طرفین آن و وظایف و تکالیف موجر و مستاجر می پردازد ، مباحث جهت درک هر چه بیشتر ساده سازی شده اند ، زیرا قصد آگاهی بخشی به شما عزیزان است  .

تعریف اجاره ، موجر و مستاجر

اجاره و مستاجر که همیشه در زندگی روزمره استفاده می شود و اکثرا با آن آشنا هستید اما موجر را فقط در اجاره نامه ها دیده اید ، در ادامه به تعریف این اصطلاحات می پردازیم  :

اجاره قراردادی است که بر طبق آن یک نفر (موجر) خانه یا آپارتمان یا مغازه خود را به فرد دیگری(مستاجر)برای مدت معین و در ازای اجاره بها (کرایه)به اجاره واگذار می کند .

موجر :فردی است که صاحب و مالک خانه و آپارتمان و یا مغازه می باشد و آنرا اجاره میدهد .

مستاجر : فردی است که با پرداخت کرایه خانه یا آپارتمان و یا مغازه را اجاره می کند.

زمانی که می خواهید یک قرارداد اجاره ببندید فرقی نمی کند که صاحبخانه باشید یا مستاجر ، باید حواستان را شش دانگ جمع کنید که این قرارداد به صورت کاملا صحیح و قانونی منعقد شود . در ادامه وکیل اجاره شما شرایط صحت و قانونی بودن قرارداد اجاره را توضیح می دهد :

شرایط قانونی قرارداد از زبان وکیل اجاره

شما باید در زمان انعقاد قرارداد اجاره دقت کنید که شرایط زیر رعایت شده باشد ، با رعایت شرایط زیر قرارداد شما کاملا قانونی بوده و بعد ها دچار دردسر نخواهید شد :

۱- موجر باید مالک خانه یا آپارتمان و یا مغازه باشد: بنابراین کسی غیر از مالک یا وکیل او نمی تواند ملکی را به اجاره دهد مستاجر هم میتواند محلی را که اجاره کرده به دیگری اجاره بدهد مگر اینکه در قرارداد اجاره این حق از او سلب شده باشد

۲-مدت اجاره باید معین باشد : اگر در قرار داد اجاره مدتی معین نشود (مثلا یک سال یا دو سال یا چند ماه ..) اجاره باطل است و هیچ اثری ندارد مدت اجاره معمولا یک سال تعیین می شود

۳- موجر و مستاجر باید بالغ و عاقل باشند: بنابراین کودکان غیر بالغ و افراد دیوانه نمیتوانند ملک را به اجاره بدهند یا ملکی را اجاره کنند قیم این افراد می تواند از جانب آنها اجاره کند یا اجاره بدهد

۴-اجاره کتبی : طبق قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۷۶ ، باید قرارداد اجاره به صورت کتبی تنظیم شود و دو نفر شاهد هم زیر آن را امضا کنند و مضافا در دو نسخه تنظیم شود تا بتوانند از امتیازات قانون روابط موجر و مستاجر سال۷۶ بهره مند شوند . اگر طرفین(موجر و مستاجر) قرارداد کتبی تنظیم نکنند با مشکلات فراوانی مواجه می گردند که باعث می شود ماهها و شاید سالها در راهروهای دادگستری سرگردان شوند.

حالا که با مقدمات قرارداد اجاره و طرفین دخیل در آن و همچنین شرایط صحت عقد اجاره آشنا شده اید اجازه بدهید وکیل پایه یک دادگستری شما متخصص در قرارداد اجاره  فراتر رفته و حقوق و تکالیف هر یک از طرفین عقد اجاره را که دانستن آن می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند ، را بیان کند  .

وظایف صاحب خانه در اجاره از زبان مشاور حقوقی اجاره

هر کسی در قراردادی که می بندد وظایف و تکالیفی را می پذیرد و باد به آنها عمل کند ، موجر هم از این قاعده مستثنی نیست ، اجازه بدهید مشاور حقوقی اجاره شما به عنوان وکیل پایه یک دادگستری ، موضوع را روشن تر کند و تکالیف موجر را ذکر نماید :

یک : تحویل مورد اجاره به مستاجر: موجر باید پس از انعقاد اجاره مورد اجاره خانه یا آپارتمان یا مغازه را تحویل مستاجرنماید

دو :  بر گرداندن پول پیش مستاجر به هنگام تخلیه: چون معمولا در قراردادهای اجاره پول پیش از مستاجر می گیرد در موقع تخلیه باید مبلغ فوق را به مستاجر بر گرداند

سه : انجام تعمیرات کلی و اساسی در مورداجاره : اگر موتور خانه (سیستم گرمایشی و سرمایشی) آسانسور ایزوگام پشت بام و سایر تعمیرات کلی در مورد اجاره لازم شود موجر باید آنرا انجام دهد.

حقوق صاحبخانه ( موجر)

وکیل اجاره شما دقیقا با حقوق موجر آشنایی دارد و اگر وکیل مستاجر باشد اجازه نخواهد داد موجر از حقوق خود سوء استفاده کند و اگر وکیل موجر باشد رعایت حقوق وی را تضمین خواهد کرد ، دانستن نکات زیر در خصوص حقوق موجر ضرورت دارد :

یک : دریافت اجاره بها در مواعد مقرر .

دو : حق درخواست تخلیه در پایان مدت قرارداد . لکن در این مورد باید به اجاره محل کسب هایی که قبل از سال ۷۶ اجاره داده شده است توجه کرد چرا که برابر قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۵۶ صرف انقضای مدت سبب حق فسخ قرارداد اجاره از سوی موجر نمی شود.

سه : حق مراجعه به محل مورد اجاره برای انجام تعمیرات.

وظایف مستاجر در اجاره

مستاجر هم در قرارداد به عنوان یکی از طرفین اصلی قرارداد وظایفی دارد که وکیل اجاره شما توضیح می دهد :

یک : پرداخت کرایه : معمولا پرداخت کرایه به صورت ماهانه است و لذا مستاجر باید در پایان هر ماه اجاره بها را به موجر یا نماینده موجر پرداخت کند . لازم به ذکر است در صورتی که در قرارداد اجاره حق فسخ قرارداد اجاره در صورت عدم پرداخت به موقع اجاره بها پیش بینی شده باشد بایستی مستاجر به موقع اجاره بها را پرداخت نماید تا دچار مشکلات تخلیه نشود. در مواردی که مستاجر خانه یا آپارتمان را رهن کامل می کند دیگر اجاره بها نمی پردازد در مواردی که مستاجر رهن کامل می کند معمولا مبلغ پیش پرداخت زیاد است و به همین خاطر معمولا کرایه ای در کار نیست اما اگر مبلغ پیش پرداخت کم باشد موجر اجاره بها (کرایه ) هم می گیرد.

دو: تخلیه محل اجاره در پایان قرارداد

سه : انجام تعمیرات غیر اساسی مورد اجاره :اگر خانه یا مغازه نیاز به رنگ آمیزی یا تعویض لامپها یا پریز و کلید برق و قفل درها …داشته باشد مستاجر خودش باید این کارها را انجام دهد.

چهار: پرداخت بهای آب برق گاز تلفن و حق شارژ: چون مستاجر از آب برق گاز و تلفن استفاده می کند هزینه های آنرا هم خودش باید بپردازد حق شارژ را هم خود مستاجر باید پرداخت کند.

پنج : جلوگیری نکردن از تعمیرات اساسی توسط موجر: اگر محل مورد اجاره نیاز به تعمیر کلی پیدا کند مانند تعمیرات موتور خانه و آسانسور … انجام این تعمیرات با موجر است و لذا مستاجر نباید از ورود موجر برای تعمیرات این موارد جلو گیری و ممانعت کند.

شش :  خودداری از ورود خسارت به محل اجاره : مستاجر باید به گونه ای از خانه یا مغازه استفاده کند که خسارتی به آن وارد نشود در صورت ورود خسارت مستاجر باید خودش آنرا جبران کند .

هفت :  خودداری از تغییر شغل در مغازه اجاره ای : اگر مستاجر برای شغل خواصی مغازه را اجاره کرده باشد (مثلا طلا فروشی ) حق ندارد بدون موافقت موجر شغل خود را تغییر دهد و مثلا به درب و پنجره سازی مشغول شود. چرا که در صورتی که موجر با تغییر شغل موافقت نکند می تواند قرارداد اجاره را فسخ کند.

حقوق مستاجر

۱ -در خانه یا آپارتمان مسکونی

مستاجر معمولا برای سکونت خود و افراد خانواده اش خانه ای را اجاره می کند بنابراین او حق دارد از انباری و یا پارکینگ مشترک استفاده کند مگر اینکه در قرارداد اجاره بر خلاف آن توافق شده باشد اگر مستاجر پول پیش به موجر داده باشد در هنگام تخلیه می تواند آنرا از موجر پس بگیرد اگر خانه یا آپارتمان نیاز به تعمیرات کلی داشته باشد مستاجر می تواند از موجر بخواهد که این تعمیرات را انجام دهد . مستاجر می تواند خانه یا مغازه را به فرد دیگری اجاره بدهد مگر اینکه در قرارداد بر خلاف آن توافق شده باشد .

۲ – در مغازه و محل کسب

-در قرارداد اجاره مغازه و محل کسب مستاجر صرفا باید به شغلی که در قرارداد اجاره تعیین شده اشتغال یابد .بنابراین و در صورت تغییر شغل بدون اذن موجر، موجر حق فسخ قرارداد اجاره و تخلیه مورد اجاره را دارد.

-در این نوع از اجاره موجر معمولا با گرفتن سر قفلی مغازه اش را اجاره می دهد .در هنگام تخلیه مستاجر حق دارد از موجر بخواهد سر قفلی او را پس بدهد سر قفلی هم به نرخ روز محاسبه و به مستاجر پرداخت خواهد شد.

لکن در بحث اجاره محل کسب باید به این نکته توجه کرد که اجاره محل های کسب بعد از سال ۱۳۷۶ مشمول قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۷۶ می باشد و قبل از آن مشمول قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۵۶ می باشد. که این دو قانون با هم تفاوت های اساسی دارند که به دلیل تخصصی بودن موضوع فعلا از آنها می گذریم .

با توجه به اینکه قوانین و مقررات گوناگونی در مورد اجاره (به ویژه اجاره محل کسب و تجارت) وجود دارد موجران و مستاجران حتما باید از وکیل اجاره یا مشاور حقوقی اجاره در تنظیم قرارداد اجاره بهره مند شوند زیرا در صورت عدم دقت در تنظیم قرارداد و رعایت نکردن شرایط قانونی ممکن است موجر دیگر قادر به تخلیه ملک خود نباشد و یا برای تخلیه مجبور شود مبلغ کلانی سر قفلی به مستاجر بپردازد .یا ممکن است مستاجر با عدم دقت در تنظیم قرارداد حق سر قفلی خود را از دست بدهد و ضرر جبران ناشدنی بر او وارد شود . 

بنابراین برای پیش گیری از ضایع شدن حقوق موجر و مستاجر و همچنین جلوگیری از سرگردانی آنها در راهروهای دادگستری عاقلانه این است که در تنظیم اجاره از نظر و کمک وکیل پایه یک دادگستری یا مشاوره حقوقی حتما استفاده شود . دپارتمان خدمات املاک در موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل با در اختیار داشتن بهترین وکلای دادگستری متخصص در دعاوی اجاره ، یک انتخاب عاقلانه به این منظور خواهد بود .