قبرس یک جمهوری مستقل است که در جزیره ای در دریای مدیترانه و در کنار قاره اروپا واقع شده است . این کشور به خاطر پیشرفت زیربنایی خود ، سطح نسبتا بالای زندگی ، سطح بالای نظام آموزشی معروف است .

کشور قبرس جهت مدیریت مسائل مالیاتی و ثبت شرکت به منظور انجام تجارت بین الملل بسیار اهمیت دارد . از سال ۲۰۰۴ میلادی ، قبرس عضو اتحادیه اروپا شدوه و طبیعتا از محاسن معاهدات مالیاتی اروپا برخوردار است .

نرخ مالیاتی در قبرس حدود ۱۰ درصد است که می توان گفت در اروپا جزء پایین ترین نرخ های مالیاتی موجود است .برخی از درآمد ها در قبرس ، مانند درآمد ناشی از سهام شرکتها و درآمد حاصل از معاملات اوراق بهادار معاف از مالیات به شمار می آیند .

 

نوع شرکت قابل ثبت توسط ایرانیان در قبرس

شرکت مسئولیت محدود (بخش خصوصی)

هیئت مدیره

هر شرکتی که در قبرس ثبت می شود ، حداقل به یک عضو مدیر احتیاج دارد ، این عضو ممکن است شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی تشکیل یافته در هر نظام حقوقی .

هر شرکت قبرسی بایستی لیست مدیران خود را در نزد ادراه ثبت شرکتهای قبرس به صورت رسمی ثبت نماید .

خدمات نمایندگی

ارائه سرویس نمایندگی شرکت توسط اریکه عدل امکان پذیر است .

سهامداران

سرمایه شرکت میان شرکای شرکت تقسیم می گردد .

 

منشی شرکتی

قانون صریحی در خصوص تعیین منشی شرکتی در قبرس وجود ندارد .

 

میزان سرمایه

میزان سرمایه استاندارد شرکت مسئولیت محدود در قبرس ۲۰۰۰ یورو می باشد که بایستی در اولین دوره حسابداری شرکت به حساب متعلق به شرکت واریز گردد .

 

نام شرکت

نام شرکت در قبرس بایستی در دو زبان انگلیسی و یونانی تصریح شود و در پایان آنها از پسوند LIMITED  یا LTD  که به معنای مسئولیت محدود است ، ذکر گردد .

اسامی محتوی نام های خاص مانند بانک ، بیمه ، تامین مالی ، پادشاهی ، شرکت و … مجاز نخواهند بود مگر اینکه گواهی فعالیت ملی در آن خصوص ارائه شود .

اطلاعات ذینفعان / مالکین شرکت

اطلاعات ذی نفعان و مالکین نهایی شرکت باید در اختیار مامور ثبت شرکت ها قرار گیرد منتها این اطلاعات هم مانند شرکت ال پی در کانادا و اسکاتلند ، محرمانه تلقی شده و دراختیار هیچ شخص ، نهاد و اداره ای قرار نخواهد گرفت .

تکمیل فرم بازگشت سالیانه

فرم بازگشت سالیانه بایستی هر ۱۲ ماه از تاریخ ثبت شرکت تکمیل و ارسال گردد .

تکمیل اظهارنامه مالی

در شرکت مسئولیت محدود قبرس ، فرم اظهارنامه اقتصادی بایستی به صورت سالانه و توسط حسابرس رسمی و اداری تکمیل و تقدیم گردد .

مالیات شرکتی

نزخ استاندارد مالیاتی شرکت مسئولیت محدود قبرس ۱۲٫۵ درصد است . برخی از انواع در آمد ها به طور کلی معاف از مالیات هستند .

معاهدات مالیاتی

کشور قبرس بیش از ۳۰ معاهده مالیات مضاعف با کشورهای مختلف دنیا منعقد نموده است .

چهارچوب زمانی تشکیل

ثبت شرکت مسئولیت محدود در قبرس حدود یک هفته کاری زمان خواهد برد .

به دست گرفت مدیریت و نمایندگی شرکت موجود در قبرس توسط اریکه عدل

این موضوع با ارائه تاییدیه مالکین نهایی شرکت و گواهی تسویه حساب با شرکت سرویس دهنده قبلی ( در صورت وجود ) امکان پذیر است .

شرکتهای از قبل ثبت شده در قبرس

این نوع شرکتها که به منظور تسریع تجارت هموطنان از قبل و مطابق قوانین تشکیل یافته اما هیچ گونه فعالیت تجاری و اداری نداشته است ، جهت واگذاری و انتقال موجود است .

هزینه ثبت و تشکیل شرکت مسئولیت محدود قبرس

هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود در قبرس ۲۹۰۰ یورو می باشد . این هزینه شامل هزینه های تشکیل ، یک پکیج مدارک شرکت قانونی شده توسط آپوستیل ، عامل / آفیس ثبت شده در قبرس ، نماینده و وکیل شرکت به علاوه پشتیبانی تخصصی حقوقی برای مدت یک سال تمام از تاریخ تشکیل می باشد .

هزینه پشتیبانی حقوقی از سال دوم به بعد

هزینه پشتیبانی شرکت ۲۷۰۰ سالانه  یورو می باشد که از سال دوم به بعد اخذ می گردد .این هزینه شامل هزینه تکمیل و تقدیم فرم بازگشت سالیانه ، کلیه خدمات اداری داخل قبرس ، خدمات نمایندگی و وکالت شرکت و پشتیبانی حقوقی برای مدت یک سال می باشد .

نظر اریکه عدل در خصوص این سرویس :

کشور قبرس به دلیل قواعد مالیاتی مطلوب، یکی از محبوب ترین کشورهای جهت ثبت و تشکیل هولدینگ های شرکتی است .همه درآمدهای ناشی از سهام شرکتها در بیشتر موارد در قبرس معاف از مالیات است . خرید و فروش سهام شرکتها یا سایر اوراق بهادار همچنین در بیشتر موارد مشمول مالیات نمی باشد .

با نرخ مالیاتی ۱۲٫۵ درصد کنونی ، کشور قبرس یکی از ارزان ترین نظامهای مالیاتی اروپاست علاوه بر اینکه شرکت قبرسی می تواند از مزایای فوق العاده معاهدات مالیات مضاعف اروپا با سایر کشور های جهان نیز بهره ببرد .

در پایان لازم به ذکر است که شرکت های قبرسی مطابق با قوانین اتحادیه اروپا ملزم به رعایت قوانین مرتبط با گزارش وضعیت اقتصادی هستند . اظهارنامه مالی شرکتهای قبرسی بایستی توسط حسابرس رسمی تایید شود لذا مالکین شرکت بایستی کلیه اسناد و مدارک مرتبط با سال مالی شرکت را با حساسیت کامل جمع اوری کرده و در دسترس داشته باشند .