شرح مبانی از زبان وکیل طلاق

طلاق عبارت است از انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفات خاص از جانب مرد یا نماینده او  ، وکیل طلاق یا مشاور حقوقی طلاق ، یک وکیل پایه یک دادگستری است که در زمینه حقوق خانواده و بالاخص طلاق دارای تخصص و تجربه است . مدیریت پرونده های خانواده به دلیل حساسیت بالای آن ، نیاز به یک وکیل طلاق متخصص و متعد دارد . البته به عقیده ما طلاق و جدایی آخرین راه حل یک خانواده است ، به این معنا که زمانی باید به این راه حل دست یازید که دیگر هیچ روش و طریق دیگری برای رفع اختلافات و بازگرداندن آرامش به کانون خانواده ممکن نباشد .

باید بدانید که طلاق ویژه نکاح دائم است ، به عبارت دیگر ما در عقد موقت یا همان به اصطلاح صیغه طلاق نداریم بلکه این گونه ازدواج ها بعد از انقضای مدت خود به خود تمام می شوند . ماده ۱۳۹ قانون مدنی می گوید : “طلاق مخصوص عقد دائم است و زن منقطعه با انقضاء مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می شود ” . نگران نباشید ما اینجا نمی خواهیم حقوق درس بدهیم بلکه هدف ما دادن آگاهی به شماست به همین خاطر موضوعات را ساده سازیی می کنیم ، منظور از زن منقطعه ، زنی است که از طریق ازدواج موقت همسر مرد می شود ، یکی از مواردی که در این ماده نیاز به ساده سازی دارد “بذل مدت ” است .  بذل به معنای بخشیدن می باشد و این اصطلاح در کل به این معنی است که مرد بقیه زمانی که از ازدواج موقت باقی مانده است را به زن ببخشد و بگوید لازم نیست دیگر تو زن موقت من باشی ، مدت را بخشیدم !

وکیل طلاق و مشاور حقوقی طلاق باید به زبان ساده موکل خود را آگاه کند  ، موکل باید بداند که دقیقا کجا ایستاده است و به کجا می خواهد برود ، وکیل طلاق شما در موسسه حقوقی اریکه عدل ، شش دانگ حواسش به این مساله هست و حقوق شما را رعایت می کند .

راههای قانونی وقوع طلاق و جدایی

در حقوق فعلی ایران سه طریق برای جدایی زن و مرد پیش بینی شده است :

۱-طلاق به اراده مرد

۲-طلاق به درخواست زن

۳-غیبت شوهر بیش از ۴ سال

۴-داشتن حق طلاق

۵-طلاق با توافق زوجین ( طلاق توافقی )

در ادامه وکیل طلاق و مشاور حقوقی طلاق شما در مورد هر کدام از این روش ها توضیح مختصری ارائه خواهد داد .

۱- طلاق به اراده مرد  :

در گذشته مرد هر وقت می خواست می توانست زن خود را طلاق دهد . باید توجه داشته باشید که طلاق در اسلام امری ناپسند است و مرد مسلمان نباید از روی هوی و هوس و بدون دلیل موجه زن خود را طلاق دهد با این وجود این مساله برای جلوگیری از طلاق های ناروا کافی نست بلکه باید یک قانون پشت ماجرا باشد تا نتیجه تضمین شود . همین ماجرا سبب اصلاح قوانین مربوطه برای جلوگیری از اقدامات خودسرانه و غیر معقولانه شوهر گردید .

به هر حال ، وکیل طلاق شما که سالها در مقام وکیل پایه یک دادگستری خدمت کرده است می گوید امروزه اگر شوهر بخواهد زن خود را طلاق دهد باید به دادگاه رجوع کند و دادگاه با ارجاع اختلاف به داوری اقدام به اصلاح بین زوجین خواهد کرد و در صورتی که بین زن و شوهر سازش حاصل نشود گواهی عدم امکان سازش به شوهر خواهد داد . دفتر طلاق پس از دریافت گواهی عدم امکان سازش به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن اقدام خواهد کرد . نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مطابق بنده آخر ماده ۱۰ قانون حمایت خانواده ، اگر شوهر بدون اجازه دادگاه طلاق دهد ، به حبس و زندان محکوم می شود . این مجازات برای سردفتری که طلاق بدون اجازه را ثبت کرده است ، هم اعمال می شود .

طبق مواد ۲۴ و ۲۷ قانون جدید حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق پس از صدور گواهی عدم سازش یا حکم طلاق از سوی دادگاه مجاز است .

۲- طلاق به درخواست زن 

مطابق قوانین کشور زن نیز می تواند در مواردی از دادگاه درخواست طلاق نماید ، وکیل طلاق و مشاور حقوقی طلاق این موارد را اینگونه شرح می دهد :  یکی از این موارد ناتوانی شوهر در پرداخت نفقه است . طبق قانون اگر شوهر از پرداخت نفقه به زن خودداری کند و دادگاه هم نتواند او را مجبور به پرداخت نفقه کند ، زن میتواند از دادگاه درخواست طلاق کند . فرقی نمی کند که مرد از لحاض مالی به اصطلاح وضعش خراب باشد یا اینکه اصلا دلش نخواهد پول بدهد . در اینجا لازم است بگوییم که نفقه ، خرجی زن است که باید از سوی مرد تامین شود .  در این مورد دادگاه به شوهر دستور می دهد که زن را طلاق دهد اگر مرد به دستور عمل نکند دادگاه خودش به نمایندگی از مرد صیغه طلاق را اجرا می نماید .

مورد دیگری که زن می تواند از دادگاه درخواست جدایی کند عُسر و حَرَج زن است ، عسر و حرج به این معنی است که ادامه زندگی با مرد به خاطر مشقت و سختی فراوان امکان پذیر نباشد . حالا عوامل بسیاری می توانند این وضعیت را بوجود بیاورند .  تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی مثالهایی از عسر و حرج را ذکر می کند :

-ترک زندگی خانوادگی توسط شوهر حداقل به مدت شش ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب

-اعتیاد زوج به مواد مخدر یا مشروبات الکلی

-حبس و زندان بیش از ۵ سال

-ضرب و شتم مستمر از سوی شوهر

-بیماری روانی و …

 

۳-غیبت شوهر بیشتر از چهار سال 

وکیل خانواده و مشاور حقوقی طلاق : مطابق ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی اگر شوهر زنی چهار سال تمام  غایب مفقود الاثر ( کلا گم شود ) باشد این زن می تواند تقاضای طلاق کند . اجرای این ماده نیاز به انجام شرایطی دارد ، مثلا باید در روزنامه اگهی منتشر شود و خبری از شوهر نامبرده نشود .

۴-وکالت زن در طلاق ( حق طلاق)

حتما شنیده اید که فلان زن حق طلاق را از شوهرش گرفته است یا فلانی شرطش برای ازدواج این است که شوهرش به او حق طلاق بدهد . خب حالا وقتش رسیده است که توضیح آن را از زبان وکیل پایه یک دادگستری بشنوید :  وقتی کسی می گوید حق طلاق را گرفته است این اصطلاح صحیح نیست چون حق طلاق یک حق غیر مالی است و مرد نمی توان حق طلاق را به کسی انتقال بدهد ، منتها ماجرا از این قرار است که مرد در زمان عقد در سند ازدواج به زن وکالت می دهد که خودش را طلاق دهد .

حتما برخورد داشته اید که شخصی به دیگری وکالت می دهد تا ماشین یا خانه اش را بفروشد ، اینجا هم همین اتفاق می افتند مرد به زن اجازه می دهد تا به نمایندگی از او درخواست طلاق کند .

۵-طلاق توافقی  ( طلاق با توافق زوجین )

در صورتی که زن و شوهر با هم توافق کنند که طلاق بگیرند باز هم باید به دادگاه مراجعه کنند ، منتها در این حالت دادگاه موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع می دهد .در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مزبور مطرح کنند . در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق ، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می کند . همانطور که وکیل خانواده شما بیان نمود در طلاق توافقی مداخله مرکز مشاوره لازم است . بعد از  این مرحله دادگاه گواهی عدم سازش را صادر می کند .

 

همانطور که مشاهده می فرمایید ، بردن یک پرونده خانواده به دادگاه نیاز به تسلط فوق العاده وکیل طلاق شما دارد . مشاور حقوقی طلاق شما باید با احاطه داشتن به کلیه قوانین و مقررات و تغییرات و اصلاحات آنها، نظریات فقهی و … از جانب شما اعلام وکالت نماید . دپارتمان تخصصی خانواده در موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل ، مفتخر است با بهترین کیفیت خدمات ، دعاوی خانواده هموطنان عزیز را در داخل و خارج از کشور پذیرفته و بهترین نتیجه ممکن را بدست آورد .

سوالات خود را از وکیل طلاق و مشاور حقوقی طلاق بپرسید

مشاوره حقوقی آنلاین

سوالات خود را همین حالا مطرح کنید !

شما عزیزان می توانید با استفاده از بخش مشاوره حقوقی آنلاین کلیه سوالات حقوقی و قضایی خود را مطرح نموده و در اسرع وقت پاسخ قابل فهم و کاربردی دریافت نمایید .