محاسبه مهریه به نرخ روز ، مهریه عند الاستطاعه

محاسبه مهریه به نرخ روز

در مواردی که مهریه وجه نقد تعیین شده است ، زمانی که زن بخواهد آن را مطالبه کند ، میزان آن به نرخ روز محاسبه خواهد شد . در واقع این محاسبه بایستی قبل از مراجعه به دادگاه تعیین شود و در دادخواست درج گردد .

محاسبه مهریه به نرخ روز با استفاده از شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران ، تنظیمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بدست می آید . بانک مرکزی برای هر سال یک شاخص عددی تعیین نموده است که در حال حاضر این شاخص از سال ۱۳۱۵ تا ۱۳۹۴ در دسترس است . شاخص عددی هر سال پس از پایان آن اعلام می گردد . به طور مثال شاخص سال ۱۳۹۵ در سال ۱۳۹۶ در دسترس همگان قرار خواهد گرفت .

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز

برای اینکه خودتان مهریه را به نرخ روز محاسبه کنید نیاز به یک فرمول رسمی دارید .  فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز در سال ۱۳۷۷ توسط هیات وزیران به تصویب رسیده است  :

شاخص های عددی بانک مرکزی در محاسبه مهریه به نرخ روز

برای اینکه بتوانید از فرمول بالا استفاده کنید نیاز به شاخص های عددی بانک مرکزی در سالهای مختلف دارید . حساب کردن مهریه به نرخ روز با استفاده از این شاخص ها ممکن است . این شاخص های عددی در واقع همان شاخص تورم است که در هر سال افزایش می یابد .

سوالات خود را در بخش مشاوره حقوقی آنلاین مطرح کنید !

مشاوره حقوقی آنلاین

سوالات خود را همین حالا مطرح کنید !

شما عزیزان می توانید با استفاده از بخش مشاوره حقوقی آنلاین کلیه سوالات حقوقی و قضایی خود را مطرح نموده و در اسرع وقت پاسخ قابل فهم و کاربردی دریافت نمایید .