گرفتن خسارت تاخیر از طلب دلاری

گرفتن خسارت تاخیر از طلب دلاری

شما در حال مطالعه مقاله گرفتن خسارت تاخیر از طلب دلاری هستید. سوال اینجاست که آیا طلبی که به ارز خارجی است به آن خسارت تاخیر تادیه ( ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی ) تعلق می گیرد یا خیر. با اریکه عدل همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

گرفتن خسارت تاخیر از طلب دلاری

آیا می توان در زمان مطاله  طلب ارزی ادعای خسارت تاخیر تادیه کرد یا خیر؟ این بحص زمانی پیش می آید که قانون گذار در ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی محاسبه و تعلق خسارت تاخیر تادیه را در گروی وجه رایج بودن طلب میداند . اجازه بدهید به همراه هم سری به نظریه های مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه بزنیم :

نظریه شماره ۷/۱۳۲۸ اداره حقوقی قوه

وجه رایج مندرج در ماده ۵۲۲ قانون آ.د.م به معنای پول رایج در داخل کشور است و قابل تسری به پول سایر کشورها و ارزهای خارجی نیست و به تصریح ماده ۵۲۹ همان قانون نیز سایر قوانین و مقررات در مواردی که با این قانون مغایرت داشته باشند منسوخ می باشند.

با عنایت به این نظریه مشورتی متوجه می شویم که خسارت تاخیر تادیه فقط مختص طلب هایی است که به پول رایج ( ریال ) می باشند و در طلبهایی که به دلار ، یورو و یا لیر و ... هستند نمی توان خسارت تاخیر تایده مطالبه کرد.

محمد مسعودی دانش آموخته عالی حقوق تجارت بین المللی است و پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری مرکز دریافت داشته است. اکنون وی از مدیران ارشد موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل بوده و در صف وکلای بین المللی این موسسه می ایستد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *