پیشنهادهایی برای پیوستن ایران به نظام جهانی پرداخت

 دنزیل لاوسون مدیر سابق مستر کارت و مدیر پروژه مرکوری پیشنهاد های خود را در خصوص  پیوستن ایران به نظام جهانی پرداخت بیان می کند . به واسطه ارتباط پیوستن ایران به نظام جهانی پرداخت با دپارتمان خدمات بانکی موسسه حقوقی اریکه عدل در این پست به بیان این مطلب می پردازیم .

 به نظر من باید به ایران به دلیل برقراری و داشتن سیستم پرداخت بومی و داخلی تبریک گفت و با توجه به محدودیت هایی که در سال های اخیر بر سیستم پرداخت کشور شما حاکم بوده، توانسته اید سیستمی فوق العاده قوی راه اندازی کنید و در این زمینه نیز به جایگاه خوبی دست یافته اید. البته نکته باید اعتبار و وجهه مهمی برای شما تلقی شود و نکته مهم این صنعت برای ساخت آینده ای درخشان است.

 نظام های پرداخت داخلی

به شخصه مدت زمان بسیاری را در صنعت پرداخت با بانک های بین المللی و شرکت های بزرگی مانند مسترکارت در کشورهای مختلف جهان گذرانده ام. اگر بخواهم خودم را در جایگاه و شرایط شما قرار دهم و در عین حال با وجود تحریم ها بخواهم در صنعت بین المللی پرداخت شرکت کنم، راه حلی که با توجه به این شرایط به ذهن من می رسد را اشاره خواهم کرد، اما قبل از آن قصد دارم تا در مورد نظام های داخلی پرداخت به بحث بپردازم و آن را مورد بررسی قرار دهم.

در سراسر دنیا، تمام طرح های داخلی به سرعت رشد می کنند و ما شاهد هستیم که مدام طرح های داخلی بسیاری در حال شکل گیری هستند و البته در همین زمینه من قصد دارم تا در این سخنرانی جدیدترین سیستم پرداخت را که یک شبکه داخلی متعلق به مرکوری در امارات متحده عربی است، معرفی کنم که به تازگی به بازار آمده است.

دلایل بسیاری برای این کار وجود دارد. به نظر من آنچه که باید در مورد کشور ایران درباره آن دقیق باشیم، نیاز شما برای پیوستن هر چه سریع تر به برندهای مختلف دنیا و نیز فرصت حضور و مشارکت با شرکت های بین المللی در ایران است. این نکته ضرورتی است که کشور شما در حال حاضر با آن رو به روست. حتی با وجود اتصال به نظام های جهانی، این کسب و کاری است که در حال حاضر در داخل ساخته شده و ۹۵ درصد از تراکنش های شما داخل باقی می ماند و از این طریق شما به راهکارهای خوبی در زمینه تراکنش های داخلی تان دست یافته اید. به این نکته، این مهم را نیز اضافه کنید که شما اگر به سیستم پرداخت جهانی نیز متصل باشید، در این حالت شما پرداخت های داخلی خود را حفظ کرده اید.

دلیل حفظ و نگهداری تراکنش ها در داخل، کاملا مشخص است، چرا که درایورهای (محرک های) بسیاری برای شبکه های داخلی وجود دارد، برای مثال در هندوستان تا جایی که به یاد دارم، شبکه داخلی کار خود را ۱۵ ماه پیش آغاز کرد و در حال حاضر تعداد حساب های آن حدود ۲۰۰ میلیون است. بنابراین در حال حاضر تقاضای بسیاری برای این شبکه های داخلی پرداخت وجود دارد. چرا که این نوع شبکه های داخلی بسیار ارزان تر هستند. باور کنید شما سولوشن ها (راهکارهایی) با قیمت های مناسب و کارآمد در شبکه داخلی دارید که باید آنها را حفظ کنید.

اما در هر حال، همه چیز این گونه باقی نمی ماند و اگر همه چیز به خوبی پیش برود، تحریم ها بالاخره روزی برداشته خواهند شد و به سرعت عصری جدید آغاز خواهد شد. یا اینکه برعکس در روسیه، اتفاقی که افتاد و این کشور خود را در سیستم تحریم جهانی دید و سیستم پرداختش نیز یک شبه خاموش شد، چرا که این کشور به شدت به برند های جهانی متکی بود. در حال حاضر این کشور دارای یک شبکه داخلی است. پس به نظر من حفظ یکپارچگی آنچه که شما به دست آوردید و ساخته اید بسیار مهم تر از سودی است که از روابط بین الملل به دست می آورید و این کاری است که اگر من در شرایط شما بودم، آن را انجام می دادم. همچنین فکر می کنم اگر شما اجازه دهید که تکنولوژی های شما هر چه زودتر نو شود و وارد این حوزه شوید برای شما هزینه کمتری را نیز در پی خواهد داشت.

امنیت را جدی بگیرید

فکر می کنم تا اینجا به اندازه کافی در مورد شبکه داخلی صحبت کرده ام. هنگامی که من به عنوان یک مدیرکل با سابقه در حوزه پرداخت از پرداخت صحبت می کنم، آنچه برای من مهم است، درآمد (عملکرد و سود عاید)، توسعه محصولات و سایر مواردی است که در حوزه پرداخت اتفاق می افتد و برایم از اهمیت برخوردار است. اما همان طور که به شما گفتم وقتی به شرایط شما فکر می کنم، اولین نکته ای که به ذهنم می رسد، امنیت است. چرا که از نظر من این نکته در پیوستن شما به سیستم پرداخت جهانی بسیار مهم است. من می خواهم تا درباره مبادلات تقسیم بندی ها و مواردی که پیش روی شما در پیوستن به سیستم جهانی وجود دارد صحبت کنم، چرا که در بسیاری از این موارد، تغییرات بسیاری رخ خواهد داد. در کنار اینها قصد دارم در مورد توسعه محصولات که یک فرصت فوق العاده است، بحث کنم و علاوه بر این شما در بانک هایتان با طرح های جدیدی مواجه خواهید بود. چرا که توسعه محصولات از طریق کارت ها و شبکه ها و سیستم های پرداخت داخلی شما صورت می گیرد و در انتهای بحثم به تکنولوژی های نوین خواهم پرداخت.

در باب امنیت، شما در ایران و با استفاده از کارت های مغناطیسی پین دار، شبکه داخلی فوق العاده ای را ایجاد کرده اید و این شبکه امنیت مناسبی نیز دارد. اما هنگامی که کشورها از سیستم مغناطیسی بهEMV  حرکت می کنند، تقلب هایی در تمام دنیا صورت می گیرد و جعل های بسیاری در بازار کارت مغناطیسی رخ می دهد. در کشور شما با یک بازار بسیار وسیع از کارت مغناطیسی رخ می دهد. در کشور شما با یک بازار بسیار وسیع از کارت مغناطیسی مواجه هستیم و قرار است این بازار به سیستم جهانی متصل شود. شما در زمینه امنیت با مسائلی چون بد افزارها، ویروس ها، اپلیکشن ها و هک یا تهدیدهای زیر ساختی مانند حمله به شبکه و حمله به سایت ها مواجه هستید و برای مقابله با این موارد ما نیازمند زیر ساخت های ایمن هستیم. در زمینه امنیت شما ابتدا باید اطلاعیه های رگولاتور را جدی بگیرید چرا که رگولاتور را جدی بگیرید چرا که رگولاتور یکی از معتبرترین سازمان هاست. برای مثال اگر کارت ها هک شوند، مشتریان هدف نیز اطمینان خود را از دست می دهند. هنگامی که شما مورد حمله سایبری قرار می گیرید، این نوع از حملات در منطقه ایران جدید خواهد بود، اما این قبیل حمله ها در سایر کشورها یافت می شوند، برای مثال می توان از تجربه حملات به بانک های عربستان سعودی، عمان و امارات متحده عربی در خاورمیانه استفاده کرد. با توجه به هزینه پیاده سازی استاندارد امنیت صنعت کارت پرداخت (PCI) در چند سال گذشته ۳۵ میلیون دلار به واسطه حمله به یک بانک در امان ربوده شده است. این مثال ها نشان دهنده این نکته است که با وجود این سطح از امنیت هنوز هم همه چیز ایمن نیست.

این منطقه یکی از مهم ترین مناطق در آینده خواهد بود، چرا که در این منطقه ۴۰ میلیون کارت و ریز اطلاعات آنها به سرقت رفته است و این نقطه از اهداف حملات هکر ها خواهد بود و باید شما نیز در هنگام پیوستن به سیستم جهانی پرداخت از این نکته آگاه باشید و چنین ظن هایی نیز برای شما متحمل است.

من فکر می کنم این قبیل مثال ها می تواند درباره بسیاری از برنامه ها به کار بیاید. بحث درباره استاندارهای صنعت کارت پرداخت (PCI) بحثی ابتدایی و پایه ای است اما به عنوان یکی از مهم ترین اجزا و عناصر مدیریت مطرح می شود و در این زمینه نیز عنصری مهم وجود دارد که آن فرهنگ است. امنیت امری فرهنگی است که سازمان ها نگران آن هستند. در اینجا بحث فوریت مسائل در زمان هایی که آمادگی آن را ندارید، اتفاق می افتند و نیازمند عکس العمل فوری در زمان های حمله و یا هک شدن هستند. به همین دلیل ما نیازمند سیستم های نظارتی برای کشف تقلب هستیم.

0

نظر بدهید

avatar