پس ندادن سند و گرفتن سند المثنی

پس ندادن سند ملک و درخواست المثنی

در این مقاله به یاری متخصصین و وکلای دپارتمان املاک اریکه عدل به مبحث پس ندادن سند ملک و درخواست المثنی می پردازیم. همانگونه که می دانید ما در مقاله « مفقود شدن سند ملک و تشریفات درخواست المثنی » که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت به صورت مفصل به بحث اخذ سند المثنی و جزئیات آن پرداختیم. اما اگر سند نزد شخص دیگری باشد و شما با موضوع پس ندادن سند ملک مواجه شوید ، چه باید کرد ؟ آیا در این مواقع هم می توان از اداره ثبت درخواست سند المثنی کرد یا خیر. با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

پس ندادن سند ملک ،‌ چه باید کرد؟

مسلما اگر شما هم با موضوع پس ندادن سند ملک روبرو باشید نمی توانید همان ابتدا به اداره ثبت بروید و درخواست المثنی کنید. در این مورد ابتدا باید دادخواست استرداد سند مطرح گردد. این دادخواست در دادگاه عمومی مطرح می شود. در پروسه قضایی این پرونده شما اثبات می کنید که سندتان به امانت نزد شخص دیگری بوده است و اکنون او سند را پس نمی دهد!

ما پیش از این در مقاله « دادخواست استرداد سند چیست »‌ به طور کامل در مورد این نوع دادخواست بحث کرده ایم. دادگاه رای صادر می کند و سپس شما می توانید با اجرای رای دادگاه سندتان را پس بگیرید.

اگر حتی با صدور اجراییه پس گرفتن سند ملک مقدور نباشد

اگر به هر دلیلی حتی با صدور اجراییه پس گرفتن سند ملک امکان پذیر نباشد ، حال می توان به گرفتن سند المثنی از اداره ثبت امیدوار بود. در این مرحله صاحب سند و مالک ملک باید گواهی دادگاه را مبنی بر طرح دعوی استرداد سند اخذ نماید و ضمن تسلیم آن به اداره ثبت درخواست سند المثنی نماید.

خبر خوب این است که در این روش دیگر نیازی به تحقیق از شهود و انتشار آگهی نیست و اداره ثبت بایستی مطابق گواهی صادره از دادگاه نسبت به صدور سند المثنی اقدام کند. برای آگاهی از جزئیات گرفتن سند المثنی توصیه می کنیم حتما سری به مقاله « مفقود شدن سند ملک و تشریفات درخواست المثنی » بزنید.

2+

نظر بدهید

avatar