نکات مهم چک در دوبی ، صدور چک در دوبی

نکات مهم درباره چک دوبی

دوبی و امارات متحده عربی همواره یکی از انتخاب های ایرانیان برای استقرار تجارت و بازرگانی بوده است. در مراودات بازرگانی یکی از اسناد تجاری که زیاد استفاده می شود چک است. ما در مطلب پیش رو قصد داریم در خصوص نکات مهم درباره چک دوبی صحبت کنیم. با دپارتمان وصول مطالبات اریکه عدل همراه باشید.

چک امارات و گنجاندن شرط در آن

مطابق قوانین چک امارات ، صدور چک در این کشور نباید مقید به شرایط باشد. با این تفاسیر در صورتی که چک با فرض تحقق شرایطی قابل نقد کردن باشد و آن شرایط محقق نشده باشد چک همچنان در تاریخ سر رسید قابل نقد شدن است.

چک سفید امضا در دوبی

نکته جالب در خصوص چک در امارات این است که صدور آن به صورت سفید امضا ممکن است. اگر شخصی چکی را به صورت سفید امضا صادر کند فرض بر این است که به دارنده آن وکالت داده است تا آن را تکمیل کند ( عدد گذاری کند). در این مورد شخص دارنده می تواند هر مبلغی را که بخواهد و همچنین هر تاریخی را که بخواهد در چک بانکی بنویسد بدون اینکه صادر کننده بتواند به آن اعتراض کند.

جرم صدور چک برگشتی در دوبی

در موارد زیر ممکن است صدور چک در دوبی مصداق جرم کیفری باشد :

  • عدم موجودی کافی در حساب چک
  • بستن حساب توسط صادر کننده چک
  • دستور صادر کننده به بانک مبنی بر عدم پرداخت چک بدون مستند قانونی
  • هر گونه اقدام صادر کننده چک در دوبی برای بی اعتبار کردن چک

چک شرکتی در دوبی و مسئولیت صادر کننده

یکی از نکات مهم درباره چک دوبی این است که در فرضی که صادر کننده چک یک شرکت  باشد ، شخص حقیقی امضا کننده چک هم به همان میزان که شرکت مسئول است ، مسئولیت دارد. به عبارت دیگر مدیر شرکت که چک را صادر می کند حتی اگر از آن شرکت خارج شود باز هم برای پرداخت چک مسئولیت دارد. این مساله یک اطمینان مجدد است برای کسانی که چک از شرکتهای دوبی می گیرند.

مهلت اقامه دعوی در مورد چک برگشتی دوبی

نکته مهم اینکه مهلت اقامه دعوی در خصوص چک برگشت خورده در دوبی به ۶ ماه محدود نیست. این مهلت می تواند تا ۵ سال ادامه یابد. تاریخ شروع مهلت هم زمانی است که صادر کننده چک آن را به دارنده تحویل داده است.

درخواست پرداخت موجودی حساب صادر کننده

از دیگر نکات مهم درباره چک دوبی این است که در صورتی که چک صادر شود و در تاریخ سر رسید در حساب بانکی صادر کننده موجودی کافی برای نقد کردن همه مبلغ چک نباشد دارنده چک می تواند از بانک بخواهد که هر مقدار از مبلغ چک که در حساب موجود است به او پرداخت شود. در این موقعیت بانک میزان پرداختی را روی چک درج می کند ولی همچنان مبلغ باقیمانده قابل مطالبه و وصول است.

مجموعه حقوقی بین المللی اریکه عدل به عنوان همکار رسمی بزرگترین شرکت حقوقی خاور میانه (STA) افتخار دارد کلیه پرونده های وصول مطالبات را در دوبی و امارات متحده بپذیرد و به بهترین شکل ممکن به انجام برساند. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص خدمات ما در خصوص وصول مطالبات دوبی با دفتر جردن در تماس باشید.

1+

نظر بدهید

avatar