نقد سامانه ابلاغ الکترونیک ، سامانه ثنا ، ابلاغ الکترونیک

نقد سامانه الکترونیک ثنا ، ابلاغ الکترونیک

چندی ست که قوه قضاییه برای ابلاغ اوراق قضایی از سامانه الکترونیک ثنا استفاده می کند . امروز وکلای اریکه عدل تصمیم دارند در نگاه کلی به نقد و بررسی  ابلاغ الکترونیک و پس از آن به نقد و بررسی سامانه الکترونیک ثنا بپردازند . آیا سامانه الکترونیک ثنا با جامعه کنونی ایران همخوانی دارد ؟ آیا اطلاع رسانی صحیح به مردم می شود ؟ کیفیت سامانه الکترونیک ثنا چگونه است ؟ آیا عملکرد بهینه دارد یا خیر ؟ هدف از راه اندازی سامانه الکترونیک ثنا چیست ؟  برای یافتن پاسخ سوالات فوق با اریکه عدل همراه باشید

ابلاغ الکترونیک به چه معناست ؟

ابلاغ الکترونیک در واقع هجرت سیستم سنتی ابلاغ دادگستری به مرحله جدید و نوین است . در ابلاغ الکترونیک دیگر نسخه های کاغذی اوراق قضایی صادر نمی شوند بلکه به صورت اینترنتی و الکترونیک به حساب مخاطب ارسال می شوند و مخاطب نیز از طریق ایمیل یا پیامک از ابلاغ آگاه می گردد .  پیش از این مطابق قوانین و مقررات کشور بالاخص قانون آیین دادرسی مدنی ابلاغ بایستی توسط مامور ابلاغ و در محل انجام می شد . مامور ابلاغ یک نسخه ابلاغیه را به مخاطب تحویل می داد و نسخه دیگر را برای ضبط در پرونده به شعبه صادر کننده ابلاغیه مرجوع می داشت .

نحوه استفاده از سامانه الکترونیک ثنا

برای استفاده از سامانه الکترونیک ثنا شخص باید ابتدا در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به ثبت نام نماید . پس از ثبت نام و تایید اطلاعات توسط دفتر خدمات الکترونیک قضایی ، شخص می تواند با مراجعه به نشانی سامانه ثنا  وارد حساب کاربری خود شود و ابلاغ های الکترونیک خود را مشاهده کند . البته در حین ثبت نام ، شماره تلفن همراه شما نیز در سامانه ثبت می شود و ازین پس هر ابلاغ الکترونیکی که در حساب کاربری ثنا برای شما ثبت شود ، همزمان شما در خصوص ابلاغ الکترونیک پیامک اطلاع رسانی دریافت می کنید .  البته باید در ذهن داشت که این پیامک شامل هیچ جزئیاتی در خصوص متن ابلاغیه نخواهد بود و تنها قرار گرفتن ابلاغیه در سامانه الکترونیک ثنا ( ابلاغ الکترونیک ) را اطلاع رسانی می کند .

میزان دسترسی مردم به ابلاغ الکترونیک

استفاده از سامانه الکترونیک ثنا نیازمند داشتن دانش کافی نسبت به رایانه و اینترنت است . آخرین آمارها از تعداد کاربران اینترنت در ایران نشان می دهد که ۶۰ درصد مردم از اینترنت استفاده می‌کنند؛ ۴۰ درصد کاربران اینترنت در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال قرار دارند و اینترنت موبایل بیشترین پارامتر اتصال به اینترنت در ایران است.  همانطور که مشاهده می فرمایید در حال حاضر هنوز ۴۰ درصد مردم ایران از اینترنت استفاده نمی کنند و می شود نتیجه گرفت که این قسمت از جامعه ما دانش کافی برای استفاده از اینترنت ندارند .

مساله بعدی اینجاست که ۴۰ درصد از ۶۰ درصد کاربران اینترنت در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال قرار دارند . در حقیقت اگر جامع کاربران اینترنت در ایران را ۱۰۰ درصد در نظر بگیریم ۶۶ درصد آنها در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال قرار دارند و تنها ۳۴ درصد آنها بالای ۲۹ سال هستند .  مطابق تجربه وکلای موسسه حقوقی اریکه عدل اکثر کسانی که به نحوی با مسائل حقوقی و قضایی سر و کار دارند ، در سنین بالای ۲۹ و ۳۰ سال هستند . کمتر دیده شده است که افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال ، مخاطب ابلاغ قضایی قرار بگیرند .

ابلاغ الکترونیک ، سامانه الکترونیک ثنا

چارت جامع کاربران اینترنت در ایران

با عنایت به مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که در جامعه سنین ۲۹ سال به بالا در کشور ما  ، فقط ۲۰ درصد آنها از اینترنت استفاده می کنند و این رقم بسیار کم است !  اگر ۸۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال از اینترنت استفاده نمی کنند یا نمی توانند استفاده کنند ، سامانه الکترونیک ثنا یا ابلاغ قضایی نمی تواند نتیجه کاربردی و بهینه داشته باشد . تصور کنید ۸۰ درصد کسانی که برای آنها ابلاغ الکترونیک صادر می شود نمی توانند خود مستقیما به سامانه الکترونیک ثنا و یا سامانه ابلاغ الکترونیک مراجعه کرده و ابلاغ خود را ببینند و برای این کار باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند و این کار  علاوه بر اینکه حجم کار را افزایش می دهد  احتمال بروز خطا از سوی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را هم شامل می شود .

اجبار مردم به استفاده از اینترنت آن هم در امور ابلاغ قضایی که گاهی اطلاع از آن بسیار مهم و حیاتی است ، در حال حاضر با این آمار استفاده کنندگان از اینترنت صحیح به نظر نمی رسد .

ابلاغ واقعی و قانونی در سامانه ثنا

اینکه یک ابلاغ واقعی باشد و یا قانونی در مسائل مهمی تاثیرگذار خواهد بود . اعم از مهلت اعتراض ها ، قابلیت ثبت اعتراض خارج از مهلت و …  . زمانی که یک ابلاغیه در سامانه الکترونیک ثنا ( سامانه ابلاغ الکترونیک ) قرار می گیرد ، ممکن است دو اتفاق بیفتد ، اول اینکه فرد با مراجعه به سامانه ابلاغ را بیابد و مطالعه کند . و حالت دوم این است که اصلا در جریان ابلاغ الکترونیک قرار نگیرد و آن را مطالعه نکند . می توان گفت در حالت اول ، ابلاغ واقعی صورت گرفته است  و در حالت دوم ابلاغ قانونی .

مشکل اینجاست که ممکن است فردی که زیاد به اینترنت مسلط نیست ، به سامانه الکترونیک ثنا ( سامانه ابلاغ الکترونیک ) مراجعه کند و ابلاغ جدید خود را بگشاید و بدون اینکه آن را مطالعه کند پنجره را ببندد ، در این حالت سامانه این ابلاغ را ابلاغ واقعی محسوب می کند در صورتی که در واقع اصلا ابلاغی صورت نگرفته است . این مساله ممکن است در مواقعی که سامانه ابلاغ الکترونیک با مشکل مواجه است و یا سرعت اینترنت و سایت سامانه بسیار پایین است هم اتفاق بیفتد .

کیفیت سایت سامانه و سرعت آن

دمی هم پای صحیت واحد رایانه اریکه عدل بنشینیم . این گروه از بهترین افراد طراح وبسایت و متخصصین رایانه انتخاب می شوند . به نظر واحد رایانه اریکه عدل ، وبسایت سامانه الکترونیک ثنا ( سامانه ابلاغ الکترونیک ) هم به مانند عدل ایران بسیار ضعیف و با استانداردهای حداقلی طراحی شده است .  بروز خطا در این سامانه ها بسیار اتفاق می افتد و سی پی یو یی که برای این وبسایت استفاده شده است از سرعت کافی که در خور یک وبسایت مرجع است برخوردار نیست .

به نقل از واحد رایانه اریکه عدل این قبیل وبسایت ها که مرجع استفاده عام مردم هستند باید در بهترین حالت ممکن طراحی و راه اندازی شوند و پشتیبانی دائم و آنلاین داشته باشند . این در حالی است که شما در دو وبسایت پیش گفته که در واقع وبسایت های دولتی و مرجع عموم مردم هستند ، فاقد پشتیبانی آنلاین می باشند .

نکته دیگر اینکه وبسایت های اخیر برای مرورگر های مختلف بهینه سازی نشده است ، به طور مثال در مرور گر گوگل کروم که یکی از مرور گرهای پر استفاده میان کاربران اینترنت است ، گزینه های کشویی وبسایت عدل ایران به کلی بهم ریخته است و فردی که برای اولین بار به این وبسایت مراجعه می کند ، بسیار سردرگم خواهد شد به تصویر زیر دقت کنید :

سامانه الکترونیک ثنا ، ابلاغ الکترونیک

عملکرد عدل ایران در گوگل کروم

علاوه بر اینها در بعضی مواقع دیده شده است که متن ابلاغیه در سامانه الکترونیک ثنا ( سامانه ابلاغ الکترونیک ) به طور کلی بهم ریخته و نا مفهوم است !  این مسائل مشکلات بسیار جدی قلمداد می گردند که اگر توسط یک تیم رایانه کاردان مدیریت و رفع نشوند ، می توانند موجبات بسیاری سوء تفاهم ها و مشکلات بعدی را فراهم کنند .

در خصوص تصویر زیر که متن ابلاغیه که در حقیقت رای دادگاه است ، وکیل پرونده به دلیل نا مفهوم بودن متن ابلاغیه مجبور خواهد بود مجددا به شعبه صادر کننده به صورت حضوری مراجعه کرده و از متن کامل رای با خبر گردد !  به عبارت دیگر هدف ابلاغ الکترونیک که کاهش حجم کار و سرعت اطلاع رسانی و کاهش مراجعات به شعبه است ، اسیر دوباره کاری شده و محقق نمی شوند :

سامانه الکترونیک ثنا ( سامانه ابلاغ الکترونیک ) ، ابلاغ الکترونیک

متن نا مفهوم ابلاغ الکترونیک

مشکلات ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک

طراحان وبسایت سامانه ابلاغ الکترونیک ، ورود به سامانه ابلاغ را دو مرحله نموده اند . یعنی اینکه ابتدا شما باید کد ملی و رمز ورود خود را وارد نمایید ، سپس سامانه به تلفن همراه شما یک رمز موقت ارسال می کند . در مرحله دوم ورود شما باید این رمز موقت را وارد کنید تا بتوانید وارد سامانه شوید و لیست ابلاغیه های خود را مشاهده کنید .

نکته اینجاست که نیازی به این همه پیچیدگی نیست !  حتی اینترنت بانک ها هم اینقدر برای ورود سخت نمی گیرند !  معمولا حسابهای کاربری ای با این سطح امنیت طراحی می شوند که درصد احتمال هک شدن آنها بسیار بالا باشد !  طراحان وبسایت از طریق ورودهای دو مرحله ای ، امکان حدس زدن پسورد را به حداقل نزدیک می کنند . اما یک سامانه ابلاغ اوراق قضایی چرا باید هک شود ؟ ابلاغ های قضایی که قبلا در روی در و دیوار مردم الصاق می شد و در دیدرس همگان بود حالا تا این حد مهم شده است که این همه قفل و بست برای آن تعبیه شود ؟

مشکلاتی که این ورود دو مرحله ای امنیتی ایجاد می کند بسیار است ! اول اینکه پیامک رمز موقت به موقع ارسال نمی شود و شما مجبورید گاهی چند دقیقه ، در سامانه منتظر واصل شدن پیامک حاوی رمز دوم باشید  ! حتی گاهی اصلا ارسال نمی شود و شما مجبور هستید از گزینه ” ارسال مجدد رمز موقت ” استفاده کنید و جالب اینجاست که در این حالت سامانه خطا خواهد داد که ” رمز موقت طی ۱۰ دقیقه گذشته برای شما ارسال شده است ”  ! یعنی اینکه شما فقط هر ۱۰ دقیقه یکبار می توانید درخواست رمز موقت کنید !  اگر رمز شما پیامک نشود شما مجبورید ۱۰ دقیقه برای استفاده از گزینه ” ارسال مجدد رمز موقت ” صبر کنید !

مشکل دیگر عدم توجه و التفات به جامعه مخاطبان است . همانطور که در بالا و در بخش میزان دسترسی مردم به ابلاغ الکترونیک گفتیم ، اکثر کسانی که قرار است از سامانه الکترونیک ثنا استفاده کنند ، به اندازه کافی به اینترنت و رایاینه مسلط نیستند . حال چنین ورود دو مرحله ای ای که متخصص ها و کارشناسان را هم واقعا به چالش می کشاند ، چگونه می تواند مناسب حال مبتدیان و تازه واردان دنیای کامپیوتر و اینترنت باشد ؟

توصیه ما این است که قوه قضاییه نحوه ورود به سامانه را تسهیل کند و در نظر داشته باشد که جامعه مخاطبین سامانه ابلاغ الکترونیک اکثرا دانش کافی برای گذر از این هفت خان را ندارند .

نتیجه گیری

سامانه الکترونیک ثنا ( سامانه ابلاغ الکترونیک ) یک حرکت نوین و پیشرفته است که تفکر و ایده آن در خور ستایش و تقدیر است و می تواند گره های بزرگی از کار ابلاغ و سرعت رسیدگی قضایی بگشاید لیکن باید متناسب با واقعیت های اجتماع و توانایی های آن و فرهنگ و پتانسیل های موجود حرکت نماید . شکل ظاهری و طراحی وب سایت ها باید از حالت خشک و سنتی خود خارج شوند و مردم را به خود جذب نمایند .  هیچ اشکالی ندارد اگر ما از طرح های گرافیکی و تکنولوژی های جدید مانند PHP ، AJAX و جاوا اسکریپت استفاده کنیم و محیط را دلپسند تر کنیم . علاوه بر اینها تاسیس تیم پشتیبانی حقوقی و فنی آنلاین نیز از واجبات این سامانه هاست .

طراحی و توسعه و پشتیبانی این قبیل وبسایت ها باید از طریق آگهی عمومی  ابلاغ شود و مسئولین از میان طرح های ارسالی فعالان و متخصصین این عرصه بهترین مورد را برای نتیجه بهتر انتخاب نمایند . چه اشکالی دارد که ما این کار را به مزایده بگذاریم و بهترین ها را به این کار بگماریم ؟ شما همراهان اریکه عدل نیز اگر پیشنهاد و انتقادی در خصوص سامانه الکترونیک ثنا ( سامانه ابلاغ الکترونیک ) دارید ، میتوانید در ذیل همین پست و در قالب دیدگاه آن را درج بفرمایید . صمیمانه از مشارکت و همراهی شما استقبال می کنیم .

9+

62
نظر بدهید

avatar
37 Comment threads
25 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
وکیل محمد مسعودیحسنRezaحسنمصطفی Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
trackback

[…] نقد سامانه الکترونیک ثنا ، ابلاغ الکترونیک – موسسه ح… […]

trackback

[…] نقد سامانه الکترونیک ثنا ، ابلاغ الکترونیک – موسسه ح… […]

حسن
کاربر مهمان
حسن

سلام ببخشید درمورد پرونده‌طلاق توافقی مهلت۲۰روزاعتراض درتجدیدنظرخواهی از تاریخ ابلاغ محسوب میشه یا یک روز بعدازتاریخ ابلاغ؟ممنون

محمد مسعودی
مدیریت

سلام در محاسبه مهلت های قضایی روز ابلاغ و روز اقدام محسوب نیستند.
به فرض مثال اگر روز ابلاغ یکم باشد مهلت از دوم شروع می شود . همین

Reza
کاربر مهمان
Reza

با عرض سلام و خسته نباشید.. بنده با یک مشکل بسیار حاد در سامانه مواجه شده ام که نیاز به راهنمایی دارم..آیا دادگاه و یا هر شخص دیگری به ویرایش ابلاغهای ارسالی در سامانه دسترسی دارد؟؟حکم یک پرونده یک ماه پیش صادر شده و دادگاه پرونده را مختومه اعلام کرده.. حکم رو در سامانه تحویل گرفتم اما مجددا ابلاغی برای من ارسال شد و وقتی به سامانه مراجعه کردم کل ماجرا تغییر کرده است..آیا مرجعی هست ک من بتوانم به ابلاغهای قبل دسترسی پیدا کنم..لطفاً راهنمایی کنید

حسن
کاربر مهمان
حسن

سلام ی پیامک اومده برام دادخواست علیه شما در شورای حل اختلاف فلان و شعببه فلان و شماره پرونده فلان ثبت شد داستان چیه

محمد مسعودی
مدیریت

سلام به شماره پرونده به شعبه مربوطه مراجعه کنید و ماجرا را جویا شوید

مصطفی
کاربر مهمان
مصطفی

با سلام وقتی به تخلفات اطلاعات ثبت شده در سیستم توجه و رسیدگی نمی شود راه اندازی این سیستم هیچ ارزشی ندارد یعنی هر زمان بخواهند هر ابلاغ و حکم را ثبت سیستم میکنند و یا حتی از سیستم خارج میکنند نمونه و موارد زیادی دارم که میتوانم تقدیم کنم بعید میدانم برایتان اهمیتی داشته باشد

محمد مسعودی
مدیریت

با سلام ،

دقت بفرمایید که اریکه عدل تنها نقدی در این خصوص نوشته و هیچ گونه کنترلی بر این سامانه ندارد.
ایرادات و اشکالات را می توانید در بخش نظرات مطرح کنید ما خوشحال می شویم.

هادی
کاربر مهمان
هادی

سلام من در سامانه ابلاغ وقتی میخوام فایل دانلود کنم با این خطا مواجه میشم و فایلی دانلود نمیشه

از آی پی شما یک تخلف امنیتی مشاهده گردید در صورت تکرار به مراجع ذیصلاح قانونی معرفی میگردید. در صورتی که پیام برای شما به اشتباه نمایش داده شده است صفحه را ببندید.

گندم
کاربر مهمان
گندم

سلام برای برادرم یه ابلاغیه اومده که از دستش شکایت شده از یه شهر دیگه که هشت ساعت با ما فاصله داره ما اصلا نه طرف میشناسیم نه به این شهر رفتیم امکان داره ابلاغیه اشتباه واسش اومده باشه؟؟؟لطفا پاسخ دهید

محمد مسعودی
مدیریت

با سلام
بهترین کار این است که به شعبه دادگاه تلفن کنید و جویا شوید که آیا چنین پرونده ای به نام شما در سیستم دادگستری ثبت شده است یا خیر.
خواهش می کنیم برای طرح سوال از سامانه مشاوره حقوقی اینترنتی اریکه عدل استفاده کنید.
موفق باشید

امیر
کاربر مهمان
امیر

سلام بنده قبلا در سامانه ثنا قوه قضایه ثبت نام کردم و علیه شخصی شکایت کردم و تشکیل پرونده دادم و چون شاهد نداشتم که قضیه رو اثباتش کنم متسفانه رای به نفع من صادر نگردید و مجبور شدم زیر برگه شکایت نامه قید کنم شاهد ندارم حالا میخاستم اینو بدونم که با توجه به اینکه من ثبت نام ثنا کردم قبلا و همه چی الکترونیکی شده ایا صلاح هست که دوباره شکایت کنم بر علیه اون شخص و دوتا شاهد بیارم برای اثبات قضیه یا نه ایا ممکنه که پرونده قبلی همه چی رو بشه و همه چی کلا… بیشتر مطالعه کنید »

مصطفی
کاربر مهمان
مصطفی

واقعا سایت اشغالی هست. همش هنگه. اصلا وارد نمیشه… ابلاغ ها نامفهوم هست.همیشه مجبور میشم حظوری برم دادگاه ابلاغ بگیرم. خدا لعنت شون کنه با این سایت ساختن شون. بی لیاقت ها