نقدی بر نهاد عجب و غریب بیمه حقوقی

امروز در حال گشت و گذار در اینترنت به خبری یا بهتر بگویم به تبلیغی برخوردم که توجهم را به خود جلب کرد . موسسه به اصطلاح حقوقی اقدام به تبلیغ نهاد بیمه حقوقی نموده و در شرح آن آورده بود :

بیمه حقوقی چیست؟ ضمانتی است که درآن اشخاص حقیقی و حقوقی، با بهره مندی و مساعدت وکلا وحقوقدانان، حل و فصل مشکلات و دعاوی خود را به متخصصین سپرده و با آرامش خاطر به کسب و فعالیت وروزمره می پردازند.

با مداقه و تمرکز بر این تعریف ناقص ، می توان متوجه گردید که منظور این دوستان این است که از افراد مبالغی را به صورت ماهیانه و یا سالیانه دریافت نمایند و در ازای آن ، به ایشان خدمات حقوقی ارائه دهند ، صنعت مشابه این عملیات در کشورهای خارجی نیز وجود دارد منتها در آنجا به هیچ عنوان نام بیمه را بر آن نمی نهند ....

خلاصه :

-در کشور عزیز ما فاصله موسسه تا تشکیل و ثبت آن فقط یک مراجعه کوچک به سایت ثبت شرکتهاست ! البته این نشان از اهمیت حقوق مردم و زود راه انداخت کار و بار آنهاست ! خب ما هم ازین موضوع بسار خوشحالیم ولی موضوع اینجاست که متاسفانه اکثر موسسه های حقوقی که این روزها مثل قارچ در خیابان ها سبز شده اند ، در آنها هیچ فرد حقوقی وجود ندارد !

-خیلی جالب است بدانید مثلا فردی با لیسانس روانشناسی ، زمامدار یک موسسه حقوقی است ! ما این موهبت بزرگ را مرهون سیاست های کارآمد کنترلی اداره ثبت شرکت ها هستیم . از طرفی هم مشخص نیست این موسسات تحت نظارت چه نهادی در حال فعالیت هستند ؟! کانون وکلا ؟ قوه قضاییه؟ اداره ثبت ؟ کانون مشاوران ؟

-موسسه ای دارد خدمت بیمه حقوقی را ارائه می دهد که تعداد وکلای پایه یک و متخصص آن در فرض بسیار خوشبینانه از انگشتهای یک دست هم تجاوز نمی کند ، بیچاره مشتری های این موسسه که مجبورند برای مبلغی که برای مدت طولانی پرداخت کرده اند هم که شده فقط از خدمات همین موسسه با هر کیفیتی که موسسه دلش می خواهد استفاده نمایند ! تازه اگر این موسسه وقتش را داشته باشد !

-شما تصور کنید یک دفترچه بیمه تامین اجتماعی دارید که فقط در یک شهر ، یک دکتر و یک داروخانه آنرا قبول می کند !!! یعنی آقای دکتر به شما گفته است فلانی اگر می خواهی از بیمه استفاده کنی فقط باید به اینجا مراجعه کنی !

نقدی بر نهاد عجب و غریب بیمه حقوقی

امروز در حال گشت و گذار در اینترنت به خبری یا بهتر بگویم به تبلیغی برخوردم که توجهم را به خود جلب کرد . موسسه به اصطلاح حقوقی اقدام به تبلیغ نهاد بیمه حقوقی نموده و در شرح آن آورده بود :

بیمه حقوقی چیست؟ ضمانتی است که درآن اشخاص حقیقی و حقوقی، با بهره مندی و مساعدت وکلا وحقوقدانان، حل و فصل مشکلات و دعاوی خود را به متخصصین سپرده و با آرامش خاطر به کسب و فعالیت وروزمره می پردازند.

با مداقه و تمرکز بر این تعریف ناقص ، می توان متوجه گردید که منظور این دوستان این است که از افراد مبالغی را به صورت ماهیانه و یا سالیانه دریافت نمایند و در ازای آن ، به ایشان خدمات حقوقی نامشخص ارائه دهند ، صنعت مشابه این عملیات در کشورهای خارجی نیز وجود دارد منتها در آنجا به هیچ عنوان نام بیمه را بر آن نمی نهند .موسسات حقوقی خارجی یا همان (Firm)  ها  ،با اشخاص حقیقی و حقوقی ،قرارداد مشاوره منعقد می نمایند که  در بردارنده  مفاد و مواد بسیار صریح و روشن و البته ضمانت اجراهای واقعا قابل اجرا بوده که برای هر وضعیتی تعیین تکلیف می نماید. حقوق رقابت این کشورها توسعه یافته و منسجم بوده و با انحصار گرایی و تضییع حقوق مشتری به شدت برخورد می شود.

در کشورهای پیشرفته ، تاسیس شرکت ها یا همان موسسات حقوقی نیاز به گذراندن هفت خان رستم دارد ، در حالی که در کشور عزیز ما فاصله موسسه تا تشکیل و ثبت آن فقط یک مراجعه کوچک به سایت ثبت شرکتهاست ! البته این نشان از اهمیت حقوق مردم و زود راه انداخت کار و بار آنهاست ! خب ما هم ازین موضوع بسار خوشحالیم ولی موضوع اینجاست که متاسفانه اکثر موسسه های حقوقی که این روزها مثل قارچ در خیابان ها سبز شده اند ، در آنها هیچ فرد حقوقی وجود ندارد !

خیلی جالب است بدانید مثلا فردی با لیسانس روانشناسی ، زمامدار یک موسسه حقوقی است ! ما این موهبت بزرگ را مرهون سیاست های کارآمد کنترلی اداره ثبت شرکت ها هستیم . از طرفی هم مشخص نیست این موسسات تحت نظارت چه نهادی در حال فعالیت هستند ؟! کانون وکلا ؟ قوه قضاییه؟ اداره ثبت ؟ کانون مشاوران ؟

به هر تقدیر ، موضوع اصلی چیز دیگری ست ، غرض از بیان مقدمه ای کوتاه در باب نقش موسسات حقوقی در دنیای وکالت این روزها (که بعدا مفصل به آنها خواهیم پرداخت)، این بود که بدانید چه افرادی خدمت بیمه حقوقی را اختراع نموده اند ! گذشته از همه اینها ، شما تصور کنید یک دفترچه بیمه تامین اجتماعی دارید که فقط در یک شهر ، یک دکتر و یک داروخانه آنرا قبول می کند !!! یعنی آقای دکتر به شما گفته است فلانی اگر می خواهی از بیمه استفاده کنی فقط باید به اینجا مراجعه کنی !

این مصداق بارز و روشن انحصارگرایی در بخش خدمات حقوقی است ، موسسه ای دارد خدمت بیمه حقوقی را ارائه می دهد که تعداد وکلای پایه یک و متخصص آن در فرض بسیار خوشبینانه از انگشتهای یک دست هم تجاوز نمی کند ، بیچاره مشتری های این موسسه که مجبورند برای مبلغی که برای مدت طولانی پرداخت کرده اند هم که شده فقط از خدمات همین موسسه با هر کیفیتی که موسسه دلش می خواهد استفاده نمایند ! تازه اگر این موسسه وقتش را داشته باشد !

این در حالی است که در یک بازار سالم ، متقاضی خدمات و ارائه دهنده آن باید در جایگاه برابر و مساوی باشند. مشتری با فراغ بال و خیال راحت بدون هیچ فشاری بپرسید ، ببیند،بسنجد ، بیازماید و انتخاب نماید . اگر مشتری مجبور باشد که فقط از خدمات یک موسسه خاص استفاده کند ، انحصارگران فوق نه تنها بر قیمت ها خواهند افزود بلکه کیفیت را هم کاهش خواهند داد چرا که هیچ وقت نگران از دست دادن مشتریانشان نیستند .

پیشنهاد ما این است که خود را اسیر این نهاد سودجویانه نکنید ، با چشم باز و خیال راحت به دنبال یک وکیل متخصص و البته درستکار و صادق باشید حتی اگر مشکل حقوقی ندارید ، مطمئن باشید روزی به یاری شما خواهد آمد. در ضمن اگر سوالی نیز در خصوص موسسات حقوقی و یا کلیات عقد بیمه و یا هر زمینه مرتبط دیگری دارید در قسمت نظرات همین نوشته بنویسید ، صمیمانه پاسخ خواهیم داد.

محمد مسعودی

وکیل  پایه یک تجاری ، کانون مرکز

 

2
نظر بدهید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
اریکه عدلسجاد Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
سجاد
کاربر مهمان
سجاد

سلام لطفا کاری کنید با گوشی باز شه ما دسترسی به لپ تاب و کمپیوتر نداریم

تحریریه اریکه عدل
مدیریت

سلام دوست عزیز
همانطور که اشاره کردیم موسسه حقوقی اریکه عدل تنها نقدی بر این موضوع نوشته است و هیچ گونه ارتباطی به نحوه مدیریت و اداره این سامانه ندارد