نحوه قرارداد بستن با شرکتها

نحوه قرارداد بستن با شرکت ها

پست حاضر حاصل همکاری دپارتمان قراردادها و دپارتمان شرکتها در موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل در خصوص موضوع نحوه قرارداد بستن با شرکت ها است . این روزها با توجه به اینکه بخش عمده ای از فعالیت های تجاری و اقتصادی در قالب شرکت های تجاری منعقد می شود ممکن است شما هم در مراودات کاری و اقتصادی خود در برخی فعالیت ها ناچار باشید با شرکت ها قرارداد منعقد کنید بنابراین در این مورد باید نکاتی را در ذهن داشته باشید تا رابطه قراردادی شما در آینده ضمن حفظ اعتبار کامل به هیچ مشکلی برخورد نکند. با وکلای اریکه عدل در خصوص بررسی نحوه قرارداد بستن با شرکت ها همراه باشید .

نحوه قرارداد بستن با شرکتهاقرارداد بستن با شرکت ها یا همان انعقاد قرارداد با اشخاص حقوقی نیازمند این است که شما یک سری اطلاعات اولیه را در دست داشته باشید و بر اساس آنها بررسی های لازم را انجام دهید در ادامه به بیان نکات قانونی و پیش نیازهای لازم جهت انعقاد قرارداد با اشخاص حقوقی می پردازیم.

احراز موجودیت شرکت قبل از قرارداد بستن با شرکت ها

قبل از هر کاری و هر نشستی باید از موجودیت ثبتی شرکت مطمئن شوید ، در حال حاضر هر شرکتی باید شماره ثبت و شناسه ملی داشته باشد . شما بایستی مطمئن شوید که شرکتی که قرار است با آن قرارداد امضا کنید ، به طور رسمی در اداره ثبت شرکتها ثبت شده باشد . قطعا شما نمی خواهید قربانی یک کلاهبرداری بزرگ باشید و با کسانی معامله کنید که اصلا تحت آن نام و نشانی که ادعا می کنند وجود ندارند !  بررسی این قبیل اطلاعات در وبسایت اداره ثبت شرکتها و همچنین بررسی نمودن آگهی ثبت و تغییرات شرکت مزبور در روزنامه رسمی کشور امکان پذیر است .

شناسایی مدیر و نماینده قبل از قرارداد بستن با شرکت ها

همانطور که می دانید در قراردادی که شما با شرکت می بندید خود شرکت نمی تواند پای آن قرارداد را امضا نماید چرا که وجود شرکت و شخصیت حقوقی یک وجود اعتباری است. با این تفاسیر باید یک نماینده قانونی از سوی شرکت و به نمایندگی از آن قرارداد را امضا نماید. معمولا امضای قراردادهای شرکت را مدیران عامل به عهده دارند. شما بایستی قبل از انعقاد قرارداد حتما هویت شخصی که خود را مدیر شرکت معرفی نموده است را بررسی کنید و از آن مطمئن شوید.

مطمئن باشید که شما اصلا دلتان نمی خواهد فردی قرارداد شما با شرکت را امضا کند که هیچ سمتی در شرکت مربوطه ندارد.

شما می توانید در زمان انعقاد قرارداد یا حتی قبل از آن از مسئولین شرکت بخواهید تا آخرین تغییرات ثبت شده در روزنامه رسمی را به رویت شما برسانند.

همچنین می توانید اساس نامه موسسه را ببنید و مدیران شرکت را که به شکل قانونی صلاحیت و اختیار امضای قراردادهای این چنینی را دارند بشناسید.

بالاخره راههای مختلفی برای کشف هویت مدیران شرکت وجود دارد که شما حتما باید قبل از قرارداد بستن با شرکت ها از آنها استفاده کنید تا موجبات ضرر و زیان شما فراهم نگردد.

تشخیص صلاحیت و اختیارات مدیران شرکت ها در موعد انعقاد قرارداد با اشخاص حقوقی

علاوه بر تشخیص هویت مدیران شرکت ها، شما بایستی دقیقا بدانید که حوزه اختیارات ایشان تا چه حد است. معمولا حوزه اختیارات مدیران را اساس نامه شرکت تعیین می کند شما با مطالعه اساس نامه شرکت در بخش اختیارات مدیران می توانید از این امر آگاهی یابید.

نتیجه گیری وکلای اریکه عدل

بنابراین هر شخصی که بخواهد با یک شرکت تجاری قرارداد منعقد کند باید حواسش به ۳ موضوع مهم باشد اول اینکه شخص باید از موجودیت رسمی شرکت اطمینان حاصل کند ، دوم اینکه باید بررسی کند که آیا شخص امضا کننده قرارداد جزء مدیران شرکت هست یا خیر. علاوه بر آن باید بررسی کند که با توجه به موضوع قراردادش با شرکت آیا تصمیم گیری در مورد آن موضوع خاص در صلاحیت آن مدیر هست یا خیر ؟

با رعایت نکات حقوقی و قانونی مشکلات و مصائب بعدی را از خود و فعالیت اقتصادی خود دور کنید همانطور که می گویند همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

نظر بدهید

avatar