ممانعت از اجرای حکم قطعی دادگاه

ممانعت از اجرای حکم قطعی دادگاه

در این مقاله قصد داریم به بررسی حالتی بپردازیم که از ممانعت از اجرای حکم قطعی دادگاه رخ می دهد. به نظر شما زمانی که شخصی پس از طی مراحل قضایی ، حکم قطعی دادگاه را به نفع خود می گیرد و ممانعت از اجرای حکم قطعی دادگاه اتفاق می افتد ، این شخص چه ضمانت اجرایی در دست خواهد داشت ؟ با اریکه عدل همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

ممانعت از اجرای حکم قطعی دادگاه

حکمی که از سوی دادگاه صالح صادر و قطعی گردیده است ( بخوانید : صلاحیت دادگاه ، دادگاه صالح چیست ) باید مطابق مقررات قانون اجرای احکام به موقع اجرا گذاشته شود و به موجب ماده ۸ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ ، هیچ مقام رسمی یا سازمان دولتی نمی تواند حکم دادگاه را تغییر دهد یا از اجرای آن ممانعت نماید مگر دادگاه صادر کننده حکم یا مرجع قضایی بالاتر ، آن هم در شرایطی که قانون معین نموده باشد.  ( نظریه مشورتی شماره ۳۸۰۵/۷ مورخ ۱۳۸۲/۵/۵)

ضمانت اجرای ممانعت از اجرای حکم

ضمانت اجرای ماده ۸ قانون آدم ( آیین دادرسی مدنی ) در مواد ۵۷۶ و ۵۷۷ قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده ) مصوب ۱۳۷۵ تعیین گردیده است ( مجازات ممانعت از اجرای حکم قطعی دادگاه )  فلذا در ما نحن فیه حکم صادره باید به موقع اجرا گذاشته شود مگر اینکه با توافق محکوم له اجرای حکم به تاخیر بیفتد.

از قانون مجازات اسلامی :

ماده ۵۷۶- چنانچه هر یک از صاحب منصبان و مستخدمین و مامورین دولتی و شهرداریها در هر رتبه و مقامی که باشد از مقام خود سوء استفاده نموده و از اجرای اوامر کتبی دولتی یا اجرای قوانین مملکتی و یا اجرای احکام یا اوامر مقامات قضایی یا هر گونه امری که از طرف مقامات قانونی صادر شده باشد جلوگیری نماید به انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.

ماده ۵۷۷- چنانچه مستخدمین و مامورین دولتی اعم از استانداران و فرمانداران و بخشداران یا معاونان آنها و مامورین انتظامی در غیر موارد حکمیت در اموری که در صلاحیت مراجع قضایی است دخالت نمایند و با وجود اعتراض متداعیین یا یکی از آنها یا اعتراض مقامات صلاحیتدار قضایی رفع مداخله ننمایند به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهند شد.

2+

1
نظر بدهید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
امیر Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
امیر
کاربر مهمان
امیر

سلام رییس دادگستری محلات که قاصی اجرای احکام نیز میباشد۴ماهست از اجرای حکم قطعی شده که انتقال سند زمین میباشد باتوجه به واریز وجه ان جلوگیری میکند لطفا راهنمایی کنید۰۹۱۸۸۶۶۵۸۰۶