محاسبه مهریه به نرخ روز ، مهریه عند الاستطاعه

معنای عند الاستطاعه در مهریه ( مهریه عند الاستطاعه )

اغلب افراد در جامعه  اصطلاح مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه را شنیده اند و شاید هم در زمان عقد ازدواج خود با آنها برخورد داشته اند . در پست ” معنای عند الاستطاعه در مهریه ”  وکلای خانواده به معرفی و بررسی مهریه عند الاستطاعه می پردازند  و شما را به مفهوم این نوع مهریه ( مهریه عند الاستطاعه ) آشنا می کنند . با دپارتمان خانواده موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل همراه باشید .

مهریه عند الاستطاعه ، معنای عند الاستطاعه در مهریه ، مهریه

هر چیزی که اصطلاحا مالیت داشته باشد می تواند با توافق به عنوان مهریه قرار گیرد اگر چه امروزه مصالحی از جمله کاهش ارزش وجه رایج در طول زمان، رایج شده است که سکه بهار آزادی به عنوان مهریه قرار گیرد اما هر چه زوجین به عنوان مهریه انتخاب کنند می توان برای پرداخت آن مدت قرار داد. مثلا فرض کنید مهریه ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی در عقدنامه مندرج می شود ولی طرفین در همان عقدنامه یا توافق مکتوب دیگری مقرر می کنند تا ۵ سال اول زندگی مشترک زوجه حق مطالبه آن را نداشته باشد https://pharmacie…./.

اما به غیر از این که مهریه می تواند مدت داشته باشد می تواند پرداخت آن موکول به داشتن استطاعت مالی مرد (زوج) گردد که در واقع همان مهریه عندالاستطاعه است به عبارت دیگر تعداد دقیق مهریه توافق شده در عقدنامه قید می گردد ولی زمانی زن مستحق دریافت آن است که استطاعت مالی زوج را اثبات نماید. ( مهریه عند الاستطاعه )

معنای عند الاستطاعه در مهریه ( مهریه عند الاستطاعه )

بحث مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه در سال های اخیر با توجه به بخش نامه ثبتی ابلاغ شده به دفاتر رسمی ازدواج قوت گرفته است و سر دفتر ازدواج با توافق زوجین می تواند نوع مهریه را به جای مهریه عندالمطالبه، مهریه عندالاستطاعه بنویسید حتی می توان از کل مهریه بخشی را عندالمطالبه نوشت و بخش دیگر را به عنوان مهریه عند الاستطاعه درج نمود و در این خصوص نیز منعی وجود ندارد.

فرض کنید کل مهریه ۳۰۰ سکه تمام بهار آزادی است که ۱۱۰ سکه آن مهریه عندالمطالبه و باقی مانده مهریه عند الاستطاعه  …

بدیهی است که اگر مهریه عندالاستطاعه باشد زن در صورتی می تواند مهریه را دریافت کند که مالی به غیر از مستثنیات دین، به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی کند البته این مال می تواند منقول مثل خودرو، وجه نقد در حساب بانکی و یا غیر منقول (ملک) باشد. اگر زوج کارمند باشد توقیف ۴/۱ یا ۳/۱ حقوق با توجه به فرزند داشتن او، امکان پذیر است آنچه در مهریه عندالاستطاعه اهمیت دارد این است که اعمال ماده ۳ قانون محکومیت های مالی (جلب) زوج وجود ندارد و دادخواست اعسار از پرداخت مهریه نیز در این جا معنایی ندارد.

زوجین با توافق حتی بعد از عقد هم می توانند مهریه را از عندالمطالبه به عندالاستطاعه و یا بالعکس تبدیل کنند.

علی رغم این که سر دفتران ازدواج در کشور ما عمدتا از صالحین و متدینین می باشند در زمان اجرای صیغه عقد نکاح و نگارش عقد نامه در خصوص عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن مهریه به زوجین توضیح لازم را می دهند ولی در مواردی نادر دیده شده است که سر دفتر ازدواج که از آشنایان زوج بوده است بدون این که توضیح بدهد مهریه را در سند ازدواج عندالاستطاعه نوشته است و زوجه نیز چون اطلاعات حقوقی نداشته و یا نوشته را مطالعه نکرده صرفا امضاء کرده است.

در آخر باید یاد آور شد که همواره در زمان امضای هر قراردادی که شما را متعهد به موضوعی می نماید باید از مشاور متخصص حقوقی آن حوزه راهنمایی گرفت تا در آینده ابهام و یا مشکلی روی ندهد .

اگر قصد مطالبه مهریه را دارید ، توصیه می کنیم قبل از هر چیز با وکلای دپارتمان خانواده موسسه حقوقی اریکه عدل در بخش مطالبه مهریه مشاوره نمایید . درست است که مهریه حق مسلم شماست اما روند مطالبه آن نیاز به تخصص ، تجربه و دانش دارد که تنها در وکلای دادگستری یافت می شود .

4+

2
نظر بدهید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
اریکه عدلرضا Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
رضا
کاربر مهمان
رضا

سلام وقت بخیر، ایا ۱۱۰سکه برای مهریه را خانواده ی داماد می توانند در سند ازدواج عندالاستطاعه ثبت و مکتوب کنند؟؟؟

تحریریه اریکه عدل
مدیریت

با سلام و احترام
بله هیچ مانعی ندارد ، حتی بخشی از مهریه می تواند عند المطالبه و بخش دیگر آن عند الاستطاعه باشد