مسئولیت نماینده فروش ، قرارداد نمایندگی فروش ، مسئولیت نماینده فروش در مطالبات شرکت

مسئولیت نماینده فروش در مطالبات شرکت

در این پست دپارتمان شرکتها و دپارتمان قرارداد ها در موسسه حقوقی اریکه عدل قصد دارند در خصوص قرارداد نمایندگی فروش و مسئولیت نماینده فروش در مطالبات شرکت به بحث و بررسی بنشینند . مسئولیت نماینده فروش در مطالبات شرکت زمانی پیش می آید که نماینده فروش کالایی را به نمایندگی از شرکت اعطلا کننده نمایندگی بفروش می رساند  و خریدار به تعهدات خود برای پرداخت بهای کالاها عمل نکند . در این موقعیت ممکن است این اختلاف پیش آید که آیا مسئولیت نماینده فروش در مطالبات شرکت محرز هست یا خیر . با اریکه عدل در ادامه مطلب همراه باشید .

ماهیت قرارداد نمایندگی فروش

شرکتها به منظور گسترش حوزه فروش خود در مکانهای مختلف اقدام به انعقاد قرارداد نمایندگی فروش با اشخاص حقیقی و حقوقی می نمایند . در واقع بحث به این شکل است که نماینده به عنوان واسطه فروش عمل کرده و مالکیت کالا ها به وی منتقل نمی شود . نماینده فروش در واقع کالا ها را از شرکت اعطا کننده نمایندگی نمی خرد . این مساله زمانی بیشتر برجسته می گردد که نماینده جهت کلیه امور فروش خود با شرکت مزبور  هماهنگی انجام میدهد و استقلال زیادی از خود ندارد .

بنابراین قرارداد نمایندگی فروش بیشتر به یک قرارداد امانی شبیه است که در آن نماینده نقش امین را دارد . اجناس و کالاهای موضوع نمایندگی در تحویل او تا زمانی که به دست مشتری می رسد به امانت خواهند بود .

مسئولیت نماینده فروش در مطالبات شرکت

حال اگر یکی از خریداران کالا ها ، مبلغ معامله را پرداخت نکند تکلیف چیست ؟ آیا نماینده مسئول و ضامن است یا شرکت باید مطالبات خود را از فروشنده درخواست نماید ؟  با عنایت به اینکه معمولا یک چک ضمانت در قراردادهای نمایندگی من باب حسن انجام کار و امانت داری از شخص نماینده اخذ می شود ، ممکن است شرکت بخواهد بدهی های خریداران کالا ها را از محل این چک ضمانت استیفا نماید .

برای بررسی بهتر بحث مسئولیت نماینده فروش در مطالبات شرکت می توان قرارداد نمایندگی فروش را به دو دسته تقسیم نمود :

۱- قرارداد نمایندگی فروش بدون واسطه گری

در این نوع قرارداد در واقع نماینده کالاها را ابتدائا از شرکت اصلی خریداری می کند و سپس به مشتری نهایی می فروشد . در این نوع قرارداد مالکیت کالاها از شرکت اصلی به نماینده منتقل می گردد . در این فرض شخص نماینده صفت نمایندگی را تقریبا از دست داده است چرا که خود به عنوان یک فروشنده مستقل کالاها را به مشتری می فروشد و به هیچ عنوان واسطه گری نمی کند . طرف قرارداد در این مورد به عامل فروش نزدیک تر است تا نماینده فروش .

در قرارداد نمایندگی فروش بدون واسطه گری چون خود نماینده خریدار است ، مسئولیت کامل در قبال پرداخت بهای کالاها خواهد داشت و نمی تواند با این بهانه که مشتری نهایی پول کالاها را پرداخت نکرده است از پرداخت طلب شرکت من باب بهای کالاها سرباز زند چرا که فروش دوم به شرکت اصلی ارتباطی پیدا نمی کند تا نماینده بتواند از بابت عدم پرداخت از سوی مشتری نهایی از پرداخت پول شرکت اصلی طفره رود . بنابراین در این نوع قرارداد اگر نماینده بابت کالاها به شرکت اصلی چک یا سند تجاری دیگری تسلیم نماید ، باید آنرا بدون اعتنا به فروش دوم پرداخت نماید .

۲- قرارداد نمایندگی فروش با واسطه گری

در این نوع قرارداد ، نماینده نقش امین و واسطه را دارد . او با هماهنگی شرکت اصلی مشتری می یابد و به صورت نقدی و یا چکی کالاها را می فروشد . سپس با کسر درصد نمایندگی خود مابقی مبلغ را در حساب شرکت اصلی کارسازی می کند .  اگر هم قرار باشد خریدار برای پرداخت چک بدهد ، معمولا نماینده چک را تسلیم شرکت اصلی می کند تا اینکه نقد شود .

همانطور که مشاهده می فرمایید نقش واسطه بودن نماینده در این نوع قرارداد کاملا واضح و مبرهن است . ید نماینده در این نوع قرارداد ، ید امانی بوده و در صورتی که تعدی و تفریط نکرده باشد مسئولیتی در قبال کالاها نخواهد داشت . شرکت اصلی است که به او اجازه می دهد که فلان کالا را در قبال دریافت چک به فلان مشتری بفروشد . در واقع در اکثر موارد نماینده از روی نمونه اقدام به فروش می کند و حتی کالایی در اختیار او قرار نمی گیرد بلکه مستقیما از انبار شرکت اصلی برای مشتری ارسال می گردد .

حالا فرض کنید چک خریدار کالاها در این نوع قرارداد نمایندگی با عدم پرداخت مواجه می شود . آیا شرکت می تواند مبلغ را از نماینده مطالبه کند ؟ پاسخ منفی است . اگر شخص نماینده در حدود متعارف هویت مشتری را احراز نموده و اسناد پرداخت را از او گرفته باشد ( به وظایف نمایندگی خود عمل کرده باشد ) ، پرداخت نشدن این چک ارتباطی با نماینده پیدا نمی کند . چرا که او ید امانی دارد و امین جز در موارد تعدی و تفریط هیچ مسئولیتی نخواهد داشت .

به عبارت دیگر به دارایی شخص نماینده از باب کالاهای شرکت اصلی چیزی افزون نشده است تا اکنون بخواهد عوض آنرا پرداخت کند . او تنها واسطه کار بوده است و شخص مشتری یا همان بدهکار است که من باب دارا شدن ناعادلانه یا قرارداد خرید باید برای پاس نشدن چک خود پاسخگو باشد .

در فرض قرارداد نمایندگی فروش با واسطه گری ،  شرکت اصلی حق ندارد من باب بدهی های مشتریان ، طلب خود را از محل اسناد تضمین نماینده استیفاء نماید چرا که این چک بابت تضمین حسن انجام عملکرد نماینده اخذ شده و تضمینی برای مطالبات شرکت اصلی نمی باشد .

*** در صورتی که سوال یا ابهامی در خصوص پست فوق دارید می توانید با انتخاب دسته بندی دپارتمان قراردادها  در بخش مشاوره حقوقی آنلاین  آن را مطرح فرمایید . ما همچنین قبل از طرح سوال ، جستجو در سوالهای قبلی بخش مربوطه که پاسخ داده شده اند را اکیدا توصیه می کنیم . در این حال سریع تر به پاسخ خواهید رسید .

0

نظر بدهید

avatar