ماترک متوفی چیست ، مفهوم ماترک متوفی ، معنی ماترک متوفی ، مفهوم ترکه متوفی ، ترکه متوفی

ماترک متوفی چیست ، مفهوم ترکه متوفی

برای بهتر فهمیدن قوانین و مقررات ارث ، درک معنا و مفهوم حقوقی برخی واژگان همچون ماترک متوفی ، ترکه متوفی ، ارث ، ورثه ، گواهی انحصار ورثه یا گواهی حصر وارثت و .... ضروری است . ما در این مطلب قصد داریم شما را با مفهوم ماترک متوفی یا ترکه متوفی آشنا کنیم. برای یافتن پاسخ سوال « ماترک متوفی چیست » با اریکه عدل همراه باشید .

مفهوم ترکه متوفی ، ماترک متوفی چیست ؟

ماتَرَک یک لغت عربی است به معنای آنچه باقی مانده است . برای آشنایی با مفهوم تَرکه متوفی باید بدانید که ترکه ، دارایی به جا مانده از مورث است . این دارایی حاوی دو بخش منفی و مثبت است . بخش مثبت ، اموال و حقوق و مطالباتی است که به وارثان می رسد و بخش منفی دیون و تعهداتی است که در دارایی می ماند و باید از محل آن پرداخت شود .

نکات زیر از تعریف فوق قابل استنتاج است :

  • ماترک متوفی یا ترکه متوفی فقط  اموال ، پولها و خودرو و ... نیست بلکه بدهی های فرد مرحوم نیز جزء ترکه است .
  • طلب هایی که متوف داشته است و هنوز وصول نشده یا تاریخ وصول آن نرسیده نیز جزء ترکه متوفی یا ماترک متوفی محسوب می شود .
  • بدهی های متوفی فقط شامل وجه نقد نیست بلکه ممکن است وی در حین فوت تعهداتی نیز داشته باشد .
  • تا زمانی که بدهی ها پرداخت نشوند ، دارایی به شکل مثبت و منفی موجودیت خود را حفظ می کند و قابل تقسیم نیست .

شراکت اجباری در ترکه متوفی

ذکر این نکته ضروری است که در زمان فوت شخص ، مفهوم ترکه بوجود می آید و بین وارثین یک نوع شراکت اجباری اتفاق می افتد . یعنی آنها با میل خود وارد این شراکت نمی شوند بلکه به حکم قانون شریک هم می شوند .

با تقسیم ترکه متوفی این شراکت از بین می رود . برای اینکه بتوان ترکه متوفی را بین وارثین تقسیم نمود باید ابتدائاً بخش منفی ترکه تصفیه شود . یعنی بدهی ها وتعهدات مالی که متوفی به دیگران داشته است پرداخت شود .

در قانون این طور فرض میکنند که ترکه متوفی بعد از فوت دارای شخصیت حقوقی مستقل است . به این معنا که همانند همه افراد دارای مال و اموال ، طلب و بدهی است . در حقیقت فقط بخش مثبت ترکه متوفی و ماترک متوفی است که بین ورثه قابل تقسیم می باشد .

تقسیم ماترک متوفی میان ورثه

پیشتر گفتیم که ماترک متوفی قبل از تصفیه کردن بدهی ها و تعهدات مالی وی میان ورثه قابل تقسیم نیست . در حقیقت به موجب ماده ۸۶۸ قانون مدنی کشور :

مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی مستقر نمی شود مگر پس از اداء حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته

مفهوم این ماده این است که قبل از تصفیه بدهی ها و دیون متوفی ، وارثین هنوز مالک ماترک متوفی شناخته نمیشوند . البته لازم به ذکر است که قانون این اختیار را به وارثین داده است که به کلی ماترک متوفی یا ترکه متوفی را نپذیرند .

اگر ورثه این انتخاب را بکنند دیگر هیچ مسئولیتی در قبال بدهی های مرحوم نخواهند داشت و همچنین ادعایی هم در خصوص سایر اموال وی نمی توانند داشته باشند .

 

2
نظر بدهید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
اریکه عدلرضا Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
kermani.omid
کاربر عضو
kermani.omid

با عرض سلام.سوالی داشتم در مورد وصیتنامه ی پدرم.ما از دو خانواده هستیم.ینی پدرم قبلا خانمش فوت کرده و از اون خانم شش تا بچه دارهو همه هم متاهل شدن.دو پسر و چهار دختر.ما هم از مادرمون دو پسریم و دو خواهر.پدرم با توجه به اینکه ما بعد خودش دچار اختلافات نشیم وصیتنامه ی خودشو درمورد املاک زمین های کشاورزی بصورت نصف نصف نوشته.ینی مثلا در چند زمین و باغ رو ی جا واسه ما پنج نفر نوشته با مادرم.چندتا زمین و باغ هم واسه اون شش نفر نوشته.بعد سه زمین سرمایه ای ک قیمتشونم بالاست در موردشون نوشته که… بیشتر مطالعه کنید »