معنی لازم الاتباع ، تعریف لازم الاتباع ، لازم الاتباع یعنی چه

لازم الاتباع یعنی چه ؟

مفهوم اصطلاح لازم الاتباع

در بسیاری از متون حقوقی و قوانین و مقررات ، اصطلاح لازم الاتباع زیاد به چشمتان می خورد . در این دانش نامه قصد داریم تا به تعریف اصطلاح لازم الاتباع بپردازیم .

همانطور که می دانید اتّباع با تشدید روی حرف ت به معنای پیروی کردن است . لغت نامه دهخدا اتّباع را اینگونه تعریف می کند : "پیروی کردن . از پی رفتن . از پی فراشدن ".

در مبانی علم حقوق واژه لازم الاتّباع به معنای این این است که مخاطبین قوانین و مقررات یا رای وحدت رویه  باید از مفاد و مواد مطروحه تبعیت کنند و نمی توانند از آنها سرپیچی نمایند . حتی در برخی موراد برای عدم تبعیت ، مجازات نیز تعیین شده است .

مثال برای اصطلاح لازم الاتباع

به متن یکی از آرای وحدت رویه نگاهی بیاندازید :

مرجع رسیدگی به شکایات اشخاص به طرفیت واحدهای دولتی و شهرداری ها و سایرر مؤسسات مذکور در بند الف ماده ۱۳ قانون فوق الذکر در زمینه تملک اراضی و ابنیه واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها و همچنین صدور رأی در اساس استحقاق و یا عدم استحقاق مالکین اراضی و املاک مذکور به دریافت معوض و یا بهای اراضی و املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها به دیوان عدالت اداری است و دادنامه شماره ۹۹ مورخ ۱۳۸۶/۱/۲۵مبنی بر ورود شکایت شاکی که متضمن این معنی است ، موافق اصول و موازین قانونی است . این رأی به استناد بند ۲ ماده ۱۹ و ماده ۴۳ قانون دیوان عدالت اداری برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری ذیربط در موارد مشابه لازم الاتباع است .

به جمله «... برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری ذیربط در موارد مشابه لازم الاتباع است » توجه کنید .  این جمله به این معناست که شعب دیوان و سایر مراجع اداری ملزم هستند که از این رای وحدت رویه صادر شده تبعیت کنند .

0
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *