قرارداد فاینانس ، قرارداد تامین مالی ، وکیل فاینانس

قرارداد فاینانس ( قرارداد تامین مالی )

قرارداد فاینانس چیست ؟

وکیل فاینانس در دپارتمان قراردادها  : قرارداد فاینانس (قرارداد تامین مالی) Finance Agreement یک توافق حقوقی است که به منظور تأمین مالی یک پروژه یا طرح تجاری و اقتصادی تهیه و تنظیم می گردد. طرفین قرارداد فاینانس را قرض دهنده ( The financer) از یک سو و قرض گیرنده (The business) از سوی دیگر تشکیل می دهند.

بسیاری از کسب و کارها در ابتدای اجرای یک پروژه کاری منابع و وجوه کافی را در اختیار ندارند بنابراین قرارداد فاینانس یا قرارداد تامین مالی به منظور فراهم ساختن منابع مالی مورد نیاز پروژه و طرح در دست اجرا منعفد می گردد تا اطمینان حاصل شود مانعی بر سر راه اجرا و بهره برداری از پروژه پیدا نشود.

قرارداد فاینانس ، قرارداد تامین مالی

قرارداد فاینانس (قرارداد تأمین مالی) می تواند در انواع مختلف فعالیت های تجاری و اقتصادی استفاده شود و منابع مالی را فراهم کند. به عبارت دیگر هر پروژه هر پروژه ای که نیاز به تامین مالی خارجی داشته باشد ناگزیر از بهره گیری از قرارداد فاینانس است. بسیاری از قرارداد های فاینانس به قرض گیرنده این اجازه را می دهد که دین خود را از محل منافع حاصله از پروژه ای که تامین مالی شده است پرداخت کند . برای مثال شرکتی که برای ساخت و تجهیز یک سالن تئاتر با یک نهاد مالی و اعتباری وارد قرارداد فاینانس یا تامین مالی می شود ممکن است با قرض دهنده توافق کند که دیون موجود از محل فروش بلیط های تئاتر پرداخت شود .

برخی شرکتها به منظور عملیاتی ساختن یک پروژه تجاری ، یک شرکت تبعی و زیر شاخه ثبت می کنند و این شرکت در واقع طرف قرارداد فاینانس واقع می شود . این موضوع مزایای زیادی دارد که یکی از آنها محافظت از سرمایه شرکت اصلی از بدهی ها و دیون پروژه تجاری جدید است .

مفاد قرارداد فاینانس

قرارداد فاینانس توافقی میان قرض گیرنده و قرض دهنده ( وام دهنده ) است . این قرارداد در زمینه اصول کلی تابع حقوق قراردادها ، ساختار حقوقی حاکم بر قرارداد و ضمانت اجراهای قراردادی در فرض تخلف است . با اینکه ممکن است هر قرارداد فاینانس با عنایت به موضوع خاص خود و نیازهای طرفین با دیگری متفاوت باشد لیکن موارد کلی ذیل باید در هر قرارداد فاینانس موجود باشد :

  • نام و مشخصات تماس و آدرس پستی کلیه طرفین قرارداد تامین مالی ( ممکن است نام شرکتهای دخیل در قرارداد نیز در کنا نام اشخاص حقیقی درج شود )
  • اطلاعات کلی در خصوص کسب و کار و پروژه ای که قرار است تامین مالی شود و قرارداد فاینانس به منظور تامین منابع مالی آن منعقد می گردد .
  • مبلغی که قرار است قرض گرفته شود .
  • نحوه پرداخت مبلغ وام ( مبلغ وام یه به صورت کلی و یکجا پرداخت می شود و یا اینکه پرداخت به صورت اقساط دوره ای تعیین می گردد )
  • شرایط و مقررات بازپرداخت وام
  • نحوه استفاده از مبالغ پرداختی توسط قرارداد فاینانس در پروژه مربوطه
  • تعیین شروط حل و فصل اختلافات در فرضی که یکی از طرفین قرارداد فاینانس مرتکب تخلف و عدم ایفای تعهدات گردد .

قرارداد فاینانس در برخی موارد ممکن است بسیار پیچیده باشد حتی اگر پروژه ای که تامین مالی ان انجام می گردد خود ساده و بدون پیچیدگی باشد . قرض دهنده در قرارداد تامین مالی در اکثر موارد یک پلان کسب و کار تقاضا می کند و همچنین باید یک پیش بینی کلی از آینده پروژه نیز ارائه شود . در اغلب موارد توصیه می شود در تهیه و تنظیم قرارداد تامین مالی از یک وکیل فاینانس متخصص بهره گرفته شود . مخصوصاً زمانی که کسب و کار های کوچک می خواهند برای اولین بار از قرارداد فاینانس  استفاده کنند .

قرارداد تامین مالی اگر در شرایطی متقلبانه یا در اثر اکراه و اجبار منعقد شود اعتبار نخواهد داشت . همچنین اگر تامین مالی برای پروژه ای غیر قانونی و غیر مشروع استفاده گردد ، قرارداد فاینانس را از اعتبار خارج می کند . در صورتی که یکی از طرفین قرارداد تامین مالی مرتکب تخلف قراردادی شود ، طرف دیگر می تواند به منظور مطالبه خسارات وارده به دادگاه مراجعه کند .

نقش وکیل فاینانس و مشاور حقوقی فاینانس

قرارداد تأمین مالی یا قرارداد فاینانس غالباً دارای خصیصه بین المللی بوده و عناصر خارجی در آن به چشم می خورد. معمولاً قرض دهنده ها که معمولاً سازمانها و نهادهای تأمین مالی هستند علاقه دارند قراردادها را به زبان رسمی خود تدوین نموده و قانون کشور خود را بر قرارداد حاکم نمایند. درست است که طرف ایرانی در قرارداد فاینانس قرض گیرنده است لیکن این موضوع نباید سبب گردد که ایرانیان جایگاه خود را به عنوان یک طرف قرارداد از یاد ببرند و برای اخذ هر چه بیشر منابع و امتیازات در قرارداد تلاش نکنند. شما قدرت مذاکره دارید و بایستی با کمک یک وکیل فاینانس مجرب و متخصص از این حق خود به خوبی استفاده کرده و کلیه حقوق خود را محفوظ دارید.

 

2+

2
نظر بدهید

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای