قرارداد عدم افشای اطلاعات ، قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی

قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی

امروز قصد داریم  قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی  را مورد بررسی قرار دهیم . حفظ اسرار حرفه ای و تجاری در میان فعالان اقتصادی بازار اهمیت فوق العاده ای دارد . همه می خواهند تا حد امکان از اسراری که منحصر بفرد هستند و موجبات پیشرفت و گسترش کسب و کار انها را فراهم آورده اند ، به بهترین شکل محافظت کنند به همین دلیل با طرف تجاری خود قرارداد حفظ محرمانگی یا همان قرارداد عدم افشای اطلاعات منعقد می کنند . با دپارتمان قراردادها در اریکه عدل همراه باشید .

قرارداد عدم افشای اطلاعات ، قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی

قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی به چه معناست ؟

قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی یا قرارداد عدم افشای اطلاعات ( NDA ) ، قراردادی است که فعالان تجاری که با هم وارد رابطه تجاری و بیزینسی شده اند ، به کمک آن حدود و صغور ، مسئولیت ها و تعهدات ناشی از به اشتراک گذاشتن اسرار حرفه ای را ترسیم می کنند . این قرارداد در حقیقت به منظور جلوگیری از افشای اطلاعات محرمانه کاری به اشخاص ثالث ، منعقد می گردد .

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که اشخاص چرا باید در بدو امر اسرار تجاری را به اشتراک بگذارند و متعاقبا به انعقاد قرارداد حفظ محرمانگی مبادرت ورزند !  سوال جالبی است اما باید بدانید که انجام بسیاری از پروژه های در دنیای امروز ، به صورت مشترک و میان شرکتها و سازمانها مقدور شده است .  این شرکتها که با هم کار می کنند برای موفقیت هر چه بیشتر باید به دانش ، اطلاعات و اسرار حرفه ای یکدیگر کاملا آگاه باشند . به همین منظور و برای حفظ این اسرار قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی یا قرارداد عدم افشای اطلاعات منعقد می گردد تا این موضوع انتظام داده شود .

حفظ محرمانگی شرط قراردادی یا قرارداد مستقل ؟

اینکه حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی در قالب شرط یا قرارداد مستقل به تایید و امضای طرفین برسد ، در حقیقت جزء فرعیات است و بیشتر به زمان انعقاد این موضوع بر میگردد . در صورتی که طرفین هنوز روابط تجاری خود را آغاز نکرده باشند ، این موضوع را به عنوان شرطی در بدنه قرارداد اصلی شان می گنجانند . برخی مواقع نیز محتمل است که طرف های تجاری پس از شروع کار پروژه خاصی را آغاز می کنند که نیازمند افشای اطلاعات فی مابین است . لذا توافقات خود را در خصوص حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی ، از طریق قرارداد مستقل مدیریت میکنند .

نکته مهم در مذاکرات حفظ محرمانگی یا عدم افشای اطلاعات

نکته بسیار مهمی که باید در مذاکرات توافق بر سر حدود و صغور و شرایط  قرارداد حفظ محرمانگی حتما رعایت شود ، مشخص نمودن دقیق حوزه قرارداد و موضوعاتی است که این قرارداد بر آن حاکم خواهد بود .

باید کاملا تحقیق شود که ما در چه اموری نیاز به اشتراک گذاری اطلاعات حساس داریم ، زمانی که مرزها مشخص شدند ما باید با دقت کامل به تعیین شروط و حوزه قرارداد حفظ محرمانگی بپردازیم . به طور مثال اگر قرار است در موضوع انجام فلان پروژه فقط با طرف خارجی همکاری شود  ، نیازی نیست که قرارداد حفظ محرمانگی ناظر به کلیه موضوعات همکاری باشد .

خلاصه کلام اینکه قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی یا قرارداد عدم افشای اطلاعات بایستی با مطالعه ، تحقیق و اشراف کامل بر موضوع مذاکره شود و به انعقاد برسد .

 

دانلود نمونه قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی

در این بخش به منظور آشنایی شما با ساختار قرارداد حفظ محرمانگی در روابط تجاری بین المللی یک متن قراردادی نمونه برای دانلود گذاشته می شود .

نمونه قراردادها با هدف آشنایی شما با ساختار قراردادهای خارجی منتشر می گردند . هرگز از این متون برای نیازهای قراردادی خود استفاده نکنید چرا که هر موضوع توجه خاص خود را می طلبد و بایستی توسط متخصص امر انجام شود . اریکه عدل هیچ مسئولیتی در قبال استفاده از این متون نخواهد داشت .

 

نظر بدهید

avatar