پژوهش اجرایی بودن پروژه ، فیزیبیلیتی استادی ، تامین مالی ، فاینانس

فیزیبیلیتی استادی ، پژوهش اجرایی بودن پروژه

فیزیبیلیتی استادی یا پژوهش اجرایی بودن پروژه مجموعه مطالعاتی است که در خصوص توجیه اجرای یک پروژه تجاری یا صنعتی تنظیم میشود و جزئیات کامل اجرای آن پروژه را شرح می دهد . با دپارتمان قراردادها در اریکه عدل همراه باشید تا به طور کامل با مفهوم فیزیبیلیتی استادی یا مطالعات اجرایی بودن پروژه آشنا شوید .

فیزیبیلیتی استادی ( Feasibility Study )

فیزیبیلیتی استادی ( Feasibility Study )  مطالعات و تحقیقاتی است که در آن بررسی می شود یک پروژه با در نظر گرفتن عامل ها و فاکتور های مختلف چگونه قابلیت اجرای موفق را دارد . به بیان دیگر فیزیبیلیتی استادی ( Feasibility Study ) سندی است که به طور علمی و حرفه ای ثابت می کند که یک پروژه فقط یک ایده دور از ذهن و دور از دسترس نیست بلکه یراحتی و با فرض حاضر بودن شرایط لازم به سادگی قابلیت اجرا شدن را دارا می باشد.

برای تهیه فیزیبیلیتی استادی ( Feasibility Study ) باید پروژه مورد نظر را در بسترهای مختلف مورد ارزیابی قرار داد تا مشخص شود که این پروژه آیا با وجود تمام این فاکتور ها و عوامل هنوز هم قاببلیت اجرایی دارد یا خیر .

از جمله این فاکتور ها و عوامل  ، وضعیت اقتصادی ، وضعیت فنی و مهندسی و وضعیت حقوقی و قانونی می باشد . مدیران پروژه ها و سرمایه گذاران ابتدا با مطالعه فیزیبیلیتی استادی ( Feasibility Study ) پتانسیل ها و خروجی های مثبت و منفی یک پروژه را ارزیابی نموده و سپس تصمیم می گیرند سرمایه و زمان زیادی را برای آن صرف کنند یا خیر .

اهمیت پژوهش اجرایی بودن پروژه

فیزیبیلیتی استادی یا پژوهش اجرایی بودن پروژه به شرکتها کمک می کند بتوانند تمام جزئیات مربوط به یک پروژه را تعیین کرده و به آنها نظم و ترتیب ببخشند . همه شما می دانید که یک ایده باید روی کاغذ بیاید تا بسیاری از ابعاد دور و نزدیک و پیدا و پنهان آن با تفکر و تعقل مشخص و معین شوند .

پژوهش اجرایی بودن پروژه همچنین سبب می شود مشکلات لوجستیک و تقریبا همه موانع و مشکلات فنی و تجاری شناسایی شوند و برای رفع انها راه چاره جستجو شود .

فیزیبیلیتی استادی یا پژوهش اجرایی بودن پروژه استراتژی های بازاریابی را تقویت کرده و  برای اقناع سرمایه گذاران یا بانک برای ورود به پروژه و تامین مالی ( فاینانس ) پروژه امری ضروری است. آنها باید دقیقا بدانند وارد چه پروژه ای خواهند شد .

عناصر فیزیبیلیتی استادی

هر فیزیبیلیتی استادی از عناصر مختلفی تشکیل شده است ، از جمله :

تعریف و تببین پروژه  : معرفی کامل کسب و کار ، محصول یا خدماتی که هدف نهایی اجرای پروژه می باشند .

سهولت دسترسی به بازار : در این بخش به معرفی بازار و تقاضای فعلی و آینده محصول می پردازند ، رقیبان را بررسی می کنند و خریداران بالقوه را محک می زنند .

سهولت فنی اجرای پروژه : در این بخش به چگونگی تولید و عرضه محصول پرداخته می شود . عواملی همچون حمل و نقل ، محل احداث پروژه ، تکنولوژی مورد نیاز ، مواد اولیه و نیروی کار نیز بررسی می شوند.

سهولت مالی اجرای پروژه : در این قسمت میزان سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی اولیه پروژه بیان می شود . همچنین منابع مالی قابل استفاده در پروژه بررسی می شود و در پایان صور بازگشت سرمایه و سود برای سرمایه گذار تشریح می شود.

سهولت سازمانی اجرای پروژه : در این بخش ساختار حقوقی و شرکتی که قرار است پروژه در قالب آن اجرایی شود ، بیان می گردد . این اطلاعات ممکن است شامل مشخصات بنیان گذاران ، تخصص و تجربه عوامل کار و ... باشد .

در پایان خاطر نشان کردن این نکته ضروری است که تهیه و تنظیم فیزیبیلیتی استادی علاوه بر تسلط و احاطه فنی بر موضوع پروژه نیاز به نظارت حقوقی و دخالت وکلای متخصص امر نیز دارد . اگر قصد تهیه این سند را دارید حتما اطمینان حاصل کنید که تهیه کننده از متخصصین حقوقی برای این امر بهره می برد .

به قلم : محمد مسعودی

وکیل تجاری - بین المللی

نظر بدهید

avatar