طریقه قانونی وصیت کردن

معمولا برداشت عمومی مردم از نهاد حقوقی وصیت صحیح نیست و تصور می کنند هر شخص اجازه دارد هر طور صلاح می داند اموال خود را وصیت کند. وکلای اریکه عدل در این پست به دلیل مبتلا به بودن موضوع و نیاز همگانی به بررسی طریقه قانونی وصیت نمودن می پردازند:

در کل ما دو نوع وصیت داریم :

  • وصیت تمکیلی که در آن شخصی مالی را به نام دیگری می کند.
  • وصیت عهدی که در آن شخص وصیت می کند که بعد از مرگش کار به خصوصی انجام شود مثل ادای نذر یا نگهداری از یک طفل یتیم.

در نوع وصیت عهدی قانون توصیه خاصی ندارد و هر کس به صلاحدید خویش به وصیت عهدی بپردازد. با این حال وصیت عهدی هم یک شرط دارد و آن تعلیق آن به فوت شخص وصیت کننده است. یعنی اینکه وصیت زمانی اعتبار پیدا می کند و عملی می شود که موصی (شخص وصیت کننده) فوت کند.

چگونه باید وصیت کنیم؟

هر کسی باید بداند که چطور وصیت کند، در غیر این صورت ممکن است قسمتی از وصیت باطل شود یا قدرت اجرایی نداشته باشد. همانطور که گفتیم اگر موضوع وصیت تملیک مال نباشد و شخص وصیت کننده بخواهد انجام کاری را توسط دیگران بعد از فوت خود وصیت کند ( وصیت عهدی)، کار زیاد مشکل نخواهد بود ولی اگر شخص بخواهد به طریق وصیت یک مال را به شخص دیگری تملیک کند باید یک سری شرایط و ضوابط رعایت شود.

در وصیت تملیکی اولین موضوعی که باید به آن اشاره شود میزان مالی است که می توان در خصوص آنها وصیت نمود تصور همگان این است که هر شخصی می تواند کل اموالش را وصیت نماید. اما در این جا باید بگویید که این یک تصور عرضی اشتباه است. مطابق قانون کشور ما افراد تنها می توانند یک سوم اموالشان را وصیت نمایند. بر این موضوع در ماده ۸۴۳ قانون مدنی تصریح شده است.

پس اولین نکته ای که در مسیر چگونه وصیت کردن باید در نظر داشته باشید این است که شما فقط می توانید یک سوم کل اموال خود را آزادانه وصیت کنید.

زمانی که می گویید آزادانه، یعنی اینکه می توانید این اموال را به نزدیکان، دوستان یا حتی اشخاص غریبه وصیت نمایید.

ماده ۸۴۳ قانون مدنی مصوب ۱۳۰۷

” وصیت به زیاده بر ثلث ترکه، نافذ نیست مگر به اجازه وراث و اگر بغض از وراث اجازه کند فقط نسبت به سهم او جایز است.”

ترکه که همان اموال فرد مرحوم است که از اوی مانده است، اما منظور از نافذ نیست، چه می تواند باشد؟

اگر توجه بفرمایید در ادامه ماده قانونی آمده است : “مگر به اجازه وراثت” این به این معنی است که اگر ورثه شما موافق باشند شما می توانید کل اموال را وصیت کنید و در وصیت کردن قاعده “یک سوم” را نادیده بگیرید.

اگر ورثه، وصیت نامه شما را امضا کنند این موضوع می تواند دال بر رضایت و موافقت آنها باشد علاوه بر این ها لازم نیست همه آنها موافقت کنند یعنی اگر حتی یکی از ورثه شما با وصیت کامل شما موافقت کند، وصیت شما نسبت به سهم همان وراث معتبر خواهد بود.

ضرورت موافقت موصی له

تا اینجا با یکی از مهم ترین اصول طریقه قانونی وصیت کردن آشنا شدید، نکته بعدی که به بحث و بررسی آن خواهید پرداخت ضرورت موافقت و پذیرش از سوی وصیت موصی له است.

نگران نباشید هنوز همه سر قول خودمان در مورد ساده سازی مطالب حقوقی هستیم. موصی له کیست؟ موصی له یکی از طرفین عقد وصیت است که به نفع او وصیت می شود. اگر شما وصیت کنید که خانه شما به همسر شما برسد، همسر شما می شود همان موصی له.

بر خلاف وصیت عهدی در وصیت تملیکی، موصی له می تواند موضوع وصیت را بپذیرد یا آن را رد کند همچنین می تواند موضوع بخشی از آن را قبول کند و بخش دیگر را رد کند.

بنابراین در نظر داشته باشید به جهت اینکه وصیت تملیکی شما به طور کامل اجرا شود علاوه بر قاعده یک سوم، اشخاصی که به نفع آنها وصیت نموده اید باید آن مال مورد وصیت را بپذیرند. ماده قانونی آن هم ماده ۸۲۷ قانون مدنی است که می گوید:

“تملیک به موجب وصیت محقق نمی شود مگر با قبول موصی له پس از فوت موصی”

رجوع کردن از وصیت

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که بعد از وصیت کردن امکان این وجود دارد که از تصمیم خود برگردید یا خیر.

همانطور که قبلا ذکر شد وصیت فقط بعد از فوت وصیت کننده نهایی و قابل اجرایی باشه پس حتی اگر قبل از فوت شما که وصیت کرده اید افرادی که وصیت به نفع آنها شده است وصیت را قبول کنند، باز هم شما می توانید تصمیم خود را تغییر بدهید و حتی کل وصیت را الغاء نمایید.

وضعیت محروم کردن از ارث

در رسانه ها و عرف بسیار دیده شده است که پدری به فرزند خود می گوید از ارث محرومت می کنم و … سوال اینجاست که آیا این کار طبق قوانین و مقررات موجود ممکن است یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال بایستی

 بدانید که قوانین مرتبط با ارث از جمله قوانین امری است و افراد نمی توانند بر خلاف آن تصمیم بگیرند یا توافق کنند. قانون به صراحت می گوید که ارث بردن حق مسلم وارثین است و با توجه به امری بودن این قوانین هیچ کسی حتی خود مورث (کسی که اموالش به فرزندان و نزدیکان به ارث می رسد) اجازه ندارد بر خلاف آن تصمیم گیری کند.

بنابراین باید بدانید که محرومیت از ارث محمل قانونی نداشته و هیچ شخصی نمی تواند وارث خود را از ارث محروم کند.

نکات نهایی در خصوص وصیت کردن

حال که اطلاعات مفید،و مختصری در خصوص طریقه قانونی وصیت کردن بدست آورده اید، می توانید با خیالی راحت وصیت نمایید و اوضاع اموالتان را حتی بعد از فوت نیز مدیریت نمایید.

در نوشتن وصیت خود حتما از کمک و مشاوره وکیل دادگستری بهره جویید، قاعده ثلث اموال یا همان یک سوم را در نظر داشته باشید و اگر پیش بینی می کنید که ورثه شما با وصیت کردن بیشتر از یک سوم موافقت نمی کنند، همان یک سوم اموال را به بهترین شکل ممکن به اهدافتان اختصاص دهید.

حواستان به موضوع پذیرش موصی له بعد از فوت نیز باشد و به این منظور هماهنگی های لازم را انجام دهید.

بهتر است وصیت نامه خود را در حضور وکیل دادگستری تنظیم نمایید و در حد امکان وکیل را مسئول اجرای مفاد وصیت نامه قرار دهید.

0

نظر بدهید

avatar