دادگاه صالح چیست ، صلاحیت دادگاه

صلاحیت دادگاه ، دادگاه صالح چیست

دادگاه صالح چیست ؟ حتما شما هم تا به حال شنیده اید که صلاحیت دادگاه برای مشروعیت رسیدگی واجب است . ما در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که صلاحیت دادگاه چیست . اگر یک وکیل با حکمی مواجه باشد برای نقض آن اولین موضوعی که بررسی می کند این است که آیا دادگاه صادر کننده آن رای ، دادگاه صالح بوده است یا خیر . با ما همراه باشید تا شما را با بحث صلاحیت دادگاه آشنا کنیم و به سوال « دادگاه صالح چیست » پاسخ دهیم.

دادگاه صالح چیست ؟

دادگاه صالح چیست ؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید صلاحیت را تعریف کنیم :

صلاحیت عبارت از اختیاری است که به دادگاه داده شده تا به دعوایی ( پرونده ای ) رسیدگی نماید و حکم آن را صادر کند. این اختیار را قانون به موجب حکم خاص ( در مورد دادگاه های اختصاصی ) و یا به موجب حکم عام ( در مورد دادگاه های عمومی ) می دهد.

صلاحیت دادگاه تکلیف و حقی است که قانون به مراجع قضایی و اداری برای رسیدگی به دعاوی و شکایات و امور خاص داده است. معمولا مراجع اختصاصی با جکم خاص قانون و مراجع عمومی با حکم عام قانون صلاحیت رسیدگی به دعاوی را پیدا می کنند.

صلاحیت دادگاه مهم است

یکی از شرایط صحت رای صادره از دادگاه این است که شرایط و قواعد صلاحیت دادگاه رعایت شده باشد . همانطور که در بالا خاطر نشان شدیم در مواری اگر صلاحیت دادگاه رعایت نشده باشد این موضوع می تواند از موارد نقض رای باشد . پس اگر شما با صلاحیت و انواع آن آشنا باشید ، می توانید رای دادگاه را از منظر یکی از مهم ترین فاکتور ها آنالیز کنید.

ما در مقالات آینده در مورد انواع صلاحیت دادگاه ( صلاحیت ذاتی و صلاحیت محلی ) سخن خواهیم گفت.

2
نظر بدهید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
وکیل محمد مسعودیحسنعلی Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
حسنعلی
کاربر مهمان
حسنعلی

نگارنده از ۱/۱۰/۱۳۵۸ لغایت ۲۲/۹/۱۳۶۷ کارگر بودم و از این تاریخ به بعد کارمند رسمی شرکت نفت شدم در سال ۱۳۸۰ مصوبه کارمندی از سوی وزارت نفت صادر که کارمندان ارتقایی همانند بنده . آخرین دستمزد کارگری سی برابر و جایگزین پایه حقوق کارمندی از بدو ارتقا گردد . که شرکت نفت با یک دستمزد صورتی که هر گز در زمان کارگری نگرفته بودم برای اجرای مصوبه کارمندی استفاده نموده و مصوبه کارمندی اجراکرد که نگارنده در سال ۲۳۸۲ جهت ایراد به دستمزد که برای اجرای مصوبه استفاده کرده بود به دیوان طرح دعوی نموده که دیوان حکم به رد… بیشتر مطالعه کنید »