یک صفحه آچار حقوق شهروندی ، حقوق شهروندی در ایران ، حقوق بشر

یک صفحه آچار حقوق شهروندی

حقوق شهروندی چیست دوستان ؟ آیا تا بحال از خودتان سوال کرده اید ؟ آیا حقوق شهروندی ، حقوق و مزایایی است که شهروند برای زندگی در شهر محل سکونت خود از آن برخوردار است ؟ خیر اینگونه نیست. حقوق شهروندی ترجمه اشتباه Civil Rights است. معناس واقعی این اصطلاح حقوق مدنی است. به معنای حقوق و آزادی ها و مزایایی که تبعه یک کشور ، در آن کشور داراست و تجاوز له آن توسط هر نهادی که باشد مجازات سنگین به دنبال خواهد داشت.
در ادامه میپردازیم به مقاله « یک صفحه آچار حقوق شهروندی » به قلم جناب آقای محمد مسعودی ، وکیل دادگستری. با اریکه عدل همراه باشید.

یک صفحه آچار ، حقوق شهروندی

دانشجوی حقوق که بودیم زندگی ما پر شده بود از قوانین رنگ و وارنگ. برخی از قوانین خیلی خیلی کوتاه بودند مثل ماده واحده ها و برخی بسیار طولانی مثل قانون مدنی با ۱۳۳۵ ماده. آن زمان‌ها ما شاگرد تنبل ها از قوانین قطور و حجیم ترس داشتیم چرا که باید یادگیری می شدند. و بر عکس دلبسته قوانین و مقررات کوتاه و مختصر بودیم.

آن زمان‌ها ما شاگرد تنبل ها خیلی خوشحال بودیم که هیچ قانونی در خصوص حقوق شهروندی و حقوق بشر نداریم که مجبور باشیم حرج دود شمع شبانه مطالعه را بر دوش کشیم !

البته بعدها در سال ۱۳۸۳ قانونی تحت عنوان « قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حقوق شهروندی » به تصویب رسید.
از همان ماده واحده ها که دانشجویان تنبل حقوق را شادان و خیال جمع می‌کند و باعث می شود آنرا از اولویت هایشان حذف کنند. البته به نقل بهتر، کلهم اجمعین آنرا از منابعشان حذف کنند چون تابحال دیده نشده از این قانون سوالی در آزمونی طرح بشود!
دانشجوها حذفش می‌کنند، مسئولین هم حذفش می‌کنند و ما هم همینطور، کی به کیه؟!

سر صحبت حقیر با آن ستوان دوم معلوم الحال و معلوم الاخره ای است که ناموس مردم را با غضب و خشم از بلندی به پایین پرت می‌کند و بعدش به نشانه رضایت و تحکم دستان گنهکارش را از غبار ظلم می تکاند.
دوست من، «قانون ماده واحده احترام به آزادی‌های مشروع و حقوق شهروندی » کلا یک صفحه آ چهار هم نمی شود الی ماشالله. ما وکلا که نخواندیم چون نه در آزمون و اختبار محلی از اعراب دارد نه در دادگاه ها. اما شما که جان و مال و ناموس مردم در دست شما به امانت است، بخوان برادرم. بخوان! شابد آنجا انشالله یک بندی ، تبصره ای چیزی پیدا شد که ناموس مردم را نجات بدهد !

به هر تقدیر خالی از لطف نیست که یادآوری کنم حجت الاسلام و المسلمین جناب دکتر حسن روحانی هم با ما سر همین میزها در علم حقوق تلمذ کرده و می داند حقوق شهروندی ارزش آن را ندارد که ایشان محنت تلاش برای تصویب قانون جدید و مفصل را بجان بخرد. منشور حقوق شهروندی ایشان هم یک لطیفه ی تلخ در دل تاریخ حقوق بشر است.

و من الله توفیق و الخیر والعافیه
محمد مسعودی
وکیل دادگستری

نظر بدهید

avatar