فروش سرقفلی ,انتقال سرقفلی,فروختن سرقفلی,راهکارهای قانونی فروش سرقفلی

راهکارهای قانونی فروش سرقفلی و انتقال سرقفلی

در این پست به یاری وکلای متخصص سرقفلی در دپارتمان املاک موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل قصد داریم تا به صورت واضح مسیر انتقال سرقفلی  و فروش سرقفلی را مشخص و مسئولیت های طرفین حاضر در این گونه معاملات را تعیین نماییم . در این مقاله به مباحث مختلفی از جمله انتقال و فروش سرقفلی  ،  رضایت مالک  ، حق مالکانه ،  تجویز انتقال منافع سرقفلی و … پرداخته شده است .

عنوان سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت در نظام اقتصادی ما پدیده ای شناخته شده است .افراد در گفتگو ها از خرید و فروش سرقفلی و مالکیت سرقفلی سخن می گویند و در موقع محاسبه و ارزیابی اموال اشخاص سرقفلی و حق کسب و پیشه به عنوان یکی از اقلام دارایی محسوب می شوند .

موضوعات دخیل در انتقال و فروش سرقفلی

با این مقدمه کوتاه به بحث در ارتباط با موضوع انتقال سرقفلی خواهیم پرداخت و اینکه حق و حقوق مالک و صاحب سرقفلی در مراحل انتقال ،از جمله چگونگی انتقال سرقفلی ، بررسی وضعیت طرفین دخیل در انتقال سرقفلی ، نقش رضایت مالک در انتقال سرقفلی و … بحث خواهیم نمود.

در ابتدا باید عرضه داشت که مالک و صاحب سرقفلی ،هرکدام بر طبق قانون وظایفی دارند که از جمله آن می توان به مسئولیت مالک به منظور انجام تعمیرات کلی در ملک و همچنین پرداخت اجاره معهود ، به صورت توافقی و بر اساس موقعیت ملک توسط صاحب سرقفلی اشاره کرد .

عموما در بین طرفین قرارداد های فروش سرقفلی نگرانی هایی ایجاد می شود و این موضوع ناشی از عدم تسلط بر قوانین و مباحث عرفی سرقفلی است،ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت واضح مسیر نقل و انتقال و فروش سرقفلی را مشخص نماییم و مسئولیت های طرفین حاضر در این گونه معاملات را تعیین نماییم

مقدمات فروش سرقفلی

زمانی که صاحب سرقفلی تصمیم به انتقال می گیرد با در نظر گرفتن شرایط سندی که در دست دارد می تواند به صورت مستقیم با خریدار وارد معامله شده و انتقال سرقفلی را انجام دهد ، اما اینگونه معاملات در املاک دارای سرقفلی پیشنهاد نمی شود چرا که در مواردی امکان متضرر شدن صاحب سرقفلی به واسطه برخی از قواعد و قوانین متصور است

بهترین شیوه انتقال سرقفلی

بهترین شیوه انتقال و فروش سرقفلی با جلب رضایت مالک خواهد بود چرا که در این وضعیت طرفین منفعت مناسب را کسب خواهند کرد و مشکلات احتمالی که امکان وقوع آن ها وجود دارد به حداقل خواهد رسید

در این روش صاحب سرقفلی به صورت رسمی با ارسال اظهار نامه برای مالک تصمیم خود را مبنی بر انتقال و فروش سرقفلی به اطلاع وی می رساند که در این صورت سه حالت زیر متصور است :

حالت اول فروش سرقفلی

اول اینکه مالک به واسطه اشرافی که بر ملک دارد در صورت وجود شرایط مساعد می تواند خود نسبت به خرید سرقفلی اقدام نماید ، که در این صورت بدون هیچگونه مشکلی انتقال با توافق طرفین و موقعیت و وضعیت ملک انجام خواهد شد .

حالت دوم فروختن سرقفلی

دوم اینکه مالک تصمیمی برای خرید سرقفلی موصوف ندارد و با توجه به اینکه فرقی برای وی به لحاظ تغییر صاحب سرقفلی ، با توجه به مدارک و وضعیت ممکن ندارد با دریافت مبلغی با عنوان حق مالکانه که موضوعی کاملا عرفی و بر مبنای توافق و موقعیت ملک است به انتقال ، رضایت می دهد (لازم به ذکر است که حق مالکانه مبلغی شامل ۱۰ تا حداکثر ۲۰ درصد مورد معامله است که با توجه به شرایط ملک مشخص می شود )

حالت سوم فروختن سرقفلی

در موقعیت سومی که متصور است ،مالک نه خود اقدام به خرید سرقفلی می نماید و نه با دریافت حق مالکانه ، رضایت به انتقال می دهد ، در این صورت است که صاحب سرقفلی برای رسیدن به حق خود طی یک اقدام قضایی معمول درخواست خود را به دادگاه عمومی صالح ارسال خواهد کرد و دادگاه پس از بررسی و تحلیل موضوع حکمی به منظور تجویز انتقال منافع سرقفلی به وسیله صاحب سرقفلی صادر خواهد نمود و در سند انتقال نماینده ای را از جانب مالک مامور به امضای برگه های مربوطه خواهد نمود.

با این حال با توجه به مباحثی که مطرح شد بهترین شیوه انتقال ، به صورت توافقی است چرا که منافع طرفین در آن رعایت خواهد شد و مشکلی گریبان گیر آن ها نخواهد شد.

توصیه وکلای متخصص سرقفلی دپارتمان املاک 

با این حال توصیه همیشگی وکلای متخصص سرقفلی دپارتمان املاک بهره جستن از وکلای متخصص ، مخصوصا در زمینه مباحث سرقفلی می باشد ، چرا که شاید با مطالعه این مقاله موضوع کمی ساده انگاشته شود ولی نکات بسیار تخصصی و مهمی در پرونده های سرقفلی نهفته است که فقط از دید متخصصان این حوزه دیده می شود .

1+

4
نظر بدهید

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
وکیل محمد مسعودیمحمدوکیل امیر حسن روز افزایرضا Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد
کاربر مهمان
محمد

سلام خسته نباشیدآیاشرایط وقوانین سرقفلی درکشورانگلیس هم مانندکشورایران است؟

محمد مسعودی
مدیریت

با سلام ، مسلما پاسخ منفی است. در ست است که یک سری اصول و قواعد مربوط به سرقفلی و حقوق موجر و مستاجر از قوانین خارجی اقتباس شده است اما کشور انگلیس از نظام قانونی کامن لا پیروی دارد و در این نوع نظام حقوق قوانین مدون و مکتوب مطرح نیستند.

رضا
کاربر مهمان
رضا

حالت چهارمی هم هست که بسیار معموله و شما نفرمودید، اگر مالک قصد خرید سرقفلی راداشته باشد و صاحب امتیاز آن را نفروشد چه می شود کرد؟ بعنون مثال بنده میخواهم ملکی را بسازم و نمیخواهم مغازه بگیرم، صاحب امتیاز نیز مغازه را میخواهد چه باید کرد؟

وکیل روز افزای
کاربر عضو

با سلام و احترام با در نظر گرفتن اصول کلی حقوقی و مبنا قراردادن قوانین مرتبط با مبحث سرقفلی ، صاحب سرقفلی به نوعی مالک عرفی ملک محسوب می گردد و با تفسیری کوتاه ، اکثر اوصاف مالک به غیر از مواردی در وی جمع است حتی بیش از ۸۰% ارزش ملک متعلق به اوست ، با این توضیح کوتاه باید عرض کنم ، در صورتی که مالک ملک سرقفلی قصد تغییرات،بازسازی و یا … را در ملک موصوف داشته باشد باید تمام حقوق صاحب سرقفلی را رعایت نماید و حتما رضایت او را جلب نماید ، اما در صورتی… بیشتر مطالعه کنید »