رابطه سن و تخصص در حرفه وکالت

رابطه سن و تخصص در حرفه وکالت

رابطه سن و تخصص در حرفه وکالت

در طول سالهای متمادی بارها این بحث بر زبان های جاری شده است و کمتر فرصت نتیجه گیری دست داده است . تعدادی از دوستان ما در این صفحه انتقاد وارد فرموده اند که برخی جمله ها با لحاظ سن بالای یک وکیل مصداق و معنا پیدا می کند اما بنده با کمال احترام با این عقیده مخالفم ممکن است برخی تجارب نتیجه ممارست و مداومت در شغلی باشد اما لزوما تخصص با مدت اشتغال و سن رابطه مستقیم ندارد .

این موضوع در خصوص موقعیت جغرافیایی دفتر وکیل و زرق و برق موجود در آن نیز صادق است . وکیل خوب کسی نیست که صاحب یک دفتر بسیار مجلل در بهترین جای شهر باشد بلکه کسی است که با شرافت و وجدان شغلی خود حق های بسیاری را به حق دار رسانیده است . بنابراین کسی که به دنبال بهترین وکیل و حرفه ای ترین وکیل است باید معیار ها و ملاک های خود را تغییر داده و با سنگ محک تخصص و تجربه ، وجدان کاری و میزان پایبندی وکیل به شرافت شغلش ، وکیل خود را بسنجد و انتخاب نماید .

در خصوص ارتباط سن وکیل با تخصص وی موضوع دیگری نیز دهان به دهان منتقل می گردد که ذکر آن خالی از لطف نیست . وکلای قدیمی قدرت ریسک پائین تری دارند و برای هر چیزی آرامش و تمامیت خود را به خطر نمی اندازند در حالی که وکلای جوان و تازه نفس برای گرفتن حق موکل حتی به دهان شیر هم می روند ! معمولا افراد از وکیل خود انتظار دارند که از هیچ تلاشی برای تحقق نتیجه دریغ نکند لیکن این انتظار را نمی توان از وکلای مسن داشت . به قول معروف آنها آرادهاشان را بیخته و الک هاشان را آوریخته اند .

بارها دیده شده است که وکلایی که سن بالایی ندارند ،با عملکردشان به همگان اثبات کرده اند که تخصص ارتباطی با سن ندارد ، ممکن است سن بالا با اعتبار شخص ملازمه داشته باشد ولی هرگز مطلقا به معنای تخصص بیشتر نیست.با این حال همه عزیزان پیشکسوت، استاد ما بوده و واقعیت فوق از میزان تکلیف ما به احترام آنان نمی کاهد .

موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل نیز در جذب نیروهای جدید خود ، سن افراد را ملاک سنجش و گزینش قرار نمی دهد بلکه به میزان تخصص و تعهد افراد توجه دارد . اگر ما یک پیش شرط نادرست را به تمام قضاوتهایمان ضمیمه کنیم ، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که نتیجه مثبت و مطلوب بدست آید .

0

نظر بدهید

avatar