دیه مرد و ارث زن از آن

سؤال دیه مرد و ارث زن از آن

آیا دیه متوفی جزء ماترک محسوب می شود و اصولا مهریه زوجه متوفی از دیه مزبور قابل پرداخت می باشد یا خیر؟

متن پاسخ  دیه مرد و ارث زن از آن
مطابق فتاوی مشهور فقیهان امامیه :
۱ ـ دیه در حکم مال مقتول و ترکه وی محسوب می شود خواه قتل عمد بوده و مصالحه بر دیه شده باشدیا قتل شبه عمد و خطایی باشد.
۲ ـ از آن جا که دیه مقتول جزء ماترک او محسوب می شود، از محل دیه ابتدا دیون متوفی پرداخت می شود و به وصایای وی مطابق موازین عمل می شود و باقیمانده آن بین همه ورثه بر اساس سهم الارث ،تقسیم می شود و همه ورثه نسبی و سببی حتی زوجین از آن ارث می برند.
۳ ـ مهریه مانند سایر دیون و همردیف آن ها است و باید از اصل ترکه پرداخت شود.
بنابراین ، در فرض سؤال ، مهریه زوجه شخص متوفی (اگر در زمان حیات متوفی پرداخت نشده باشد)همانند سایر دیون متوفی از محل دیه مزبور، قابل پرداخت و بلکه لازم به پرداخت است و اگر از دیه چیزی باقی بماند، بین ورثه از جمله خود زوجه بر اساس مقررات ارث تقسیم خواهد شد.

سؤال  دیه مرد و ارث زن از آن
آیا دیه مقتول جزء ماترک و دارایی اوست و آیا تقسیم آن بین ورثه همچون قانون ارث است ؟
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی
تمام وارثان نسبی و سببی از دیه ارث می برند، مگر متقربان به مادر مانند برادر و خواهر مادری .

سؤال  دیه مرد و ارث زن از آن
شخصی که در اثر تصادف فوت نموده دارای پدر و مادر و زوجه دائمی می باشد در صورت پرداخت دیه به وسیله شرکت بیمه یا غیره آیا زوجه هم حقی از دیه دارد و در صورت ذی حق بودن چند یک از دیه را می برد؟

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی  دیه مرد و ارث زن از آن
دیه هم مثل سایر اموال میت است و زوجه از آن ارث می برد و سهم زوجه اگر میت اولاد ندارد یک چهارم از کل مال بعد از دین و وصیت است .

سؤال  دیه مرد و ارث زن از آن
اینجانب با شخصی ازدواج کردم و بعد از ازدواج ، همسرم مخارج زندگی مرا با دیگر برادرانش مجزا نمود و همین امر موجب خشم آنان گردید و مرتب مزاحم ما می شدند و حتی مرا تهدید به قتل نمودند، لذا من با اطلاع همسرم با فرزندانم به خانه پدرم رفتم . بالاخره برادران به تفاهم نرسیدند تااین که روزی همسرم ، فرزندانش را با خود برد، اما متأسفانه با خوراندن سم به فرزندان ، آنان رامی کشد و خود نیز با خوردن سم ، بعد از سه روز جان سپرد، علمای شهرمان درباره کیفیت ارث بردن من ، نظراتی داده اند، تمنا دارم نظر خود را بیان فرمایید.

آیت الله العظمی سید روح الله خمینی (ره ) دیه مرد و ارث زن از آن
اول دیون میت از ترکه خارج و به صاحبانش می رسد و مهر زن از دیون است و همچنین دیه بچه ها که به مادرشان می رسد و چنانچه از ترکه چیزی باقی ماند ربع آن به تفصیلی که در رساله آمده به زن می رسد و بقیه راسایر ورثه ارث می برند.۶

سؤال
پسر اینجانب بر اثر تصادف از دنیا رفته است و همسرش مبلغ ده هزار تومان به عنوان مهریه وهشت یک از فدوی گرفته است و این پسر متوفی دارای یک پسر هیجده ماهه است و زنش حامله است وعمارت پسرم را تصرف نموده و صغیر هم ندارد; عروسم این ده هزار تومان را از خون بهای پسرم گرفته است ، آیا در این مورد، مهریه و هشت یک به عروسم می رسد یا نه ؟

آیت الله العظمی سید روح الله خمینی (ره )  دیه مرد و ارث زن از آن
بعد از ادای دیون متوفی که از جمله آن مهریه زوجه است ، بقیه ترکه به همه ورثه می رسد و زن از زمین ارث نمی برد و از قیمت ساختمان ارث می برد و حمل از ورثه محسوب است به شرط آن که زنده به دنیا بیاید وچنانچه ده هزار تومان به عنوان دیه داده شده به همه ورثه می رسد.

سؤال   دیه مرد و ارث زن از آن
آیا با توجه به این که تمام درآمد شوهرم از تهران برای پدر و مادرش ارسال می شد، حقیرمی توانم از خانواده شوهر مهریه را مطالبه کنم ؟ به چه میزان ، مهریه کامل یا نصف آن ؟

آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی  دیه مرد و ارث زن از آن
از خانواده شوهر نمی توانید مهریه طلب کنید ولی از ماترک میت که از جمله آن ها دیه است می توانید تمام مهریه خود را مطالبه نمایید و بر ورثه او واجب است که مهریه زوجه او را مانند سایر دیون متوفی از ماترک اوبپردازند. والله العالم

1+
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *