دادخواست استرداد سند چیست؟

دپارتمان املاک اریکه عدل : چندی قبل عده ای از همراهان گرامی اریکه عدل از ما درخواست نمودند که در خصوص دادخواست استرداد سند چند خطی بنویسیم. « دادخواست استرداد سند چیست » مقاله ای است که قصد دارد به توضیح این نوع دادخواست و اهداف آن بپردازد. اگر سند شما نزد دیگری امانت است و وی آن را پس نمی دهد ، اولین اقدام طرح دادخواست استرداد سند است. با اریکه عدل همراه باشید.

چرا دادخواست استرداد سند ؟

یک شخص ممکن است به دلایل مختلف سند ملک خود را به امانت به دیگری بدهد به طور مثال مالکی که برای فروش یا اجاره ملکش سند خود را نزد بنگاه دار به امانت گذاشته است یا اینکه زوجینی که از هم جدا شده اند ممکن است اسناد مالکیت دیگری را در اختیار داشته باشند و بسیاری از موارد دیگر.

بحث دادخواست استرداد سند زمانی پیش می آید که سند مالکیت شما نزد شخص دیگر امانت است و آن شخص از پس دادن سند خودداری می کند. البته اصل بر حسن نیت است و این مورد یک استثنا است اما در جامعه امروزی ممکن است این اتفاق بیفتد.

در این موقعیت برای پس گرفتن سند یا به اصطلاح استرداد سند چه باید کرد ؟ آیا باید به کلانتری یا دادسرا مراجعه کرد؟ آیا اصلا موضوع جنیه جزایی دارد یا حقوقی ؟ راه قانونی پس گرفتن سند از شخصی که امانت دار  خوبی نبوده است ، چیست؟

در این مواقع بهترین و سریع ترین اقدام قضایی طرح دادخواست استرداد سند است. این دادخواست در دادگاه عمومی حقوقی مطرح می شود که پس از رسیدگی مبادرت به صدور رای می نماید. لازم به ذکر است که هم اکنون دادخواست استرداد سند مالکیت باید توسط دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت گردد.

رویه دادگاه در دادخواست استرداد سند مالکیت

پس از تقدیم دادخواست و ارجاع آن به شعبه صلاحیت دار ، شما باید در روند رسیدگی اثبات کنید که مالک ملک مزبور هستید و سند خود را به امانت یا به شکل دیگری در اختیار شخص دیگر ( خوانده دعوی ) قرار داده اید.

دادگاه با ملاحظه دلایل و شواهد به دادخواست استرداد سند رسیدگی کرده و النهایه اقدام به صدور رای به نفع شما می نماید. بعد از این مرحله و پس از قطعی شدن رای دادگاه شما باید درخواست صدور اجرائیه کنید. سپس با اجرای حکم دادگاه نسبت به پس گرفتن سند اقدام کنید.

تکلیف مالک اگر اجرای رای مقدور نبود

اگر شما تمام راه را طی کردید و با وجود صدور اجراپیه به هر دلیل استرداد سند ممکن نباشد شما می توانید از اداره ثبت با رعایت شرایطی سند المثنی دریافت کنید. ما در مقاله « پس ندادن سند ملک و درخواست المثنی » به این شرایط پرداخته ایم . توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

3+

نظر بدهید

avatar