ممنوعیت خروج از کشور , حکم ممنوع الخروجی , چه کسانی ممنوع الخروج می شوند ؟ , ممنوع الخروج شدن بدهکاران بانکی , ممنوعیت خروج از کشور , منع خروج از کشور , موارد ممنوع الخروج شدن , حکم ممنوع الخروجی چیست

حکم ممنوع الخروجی چیست ، موارد صدور و جزئیات

حکم ممنوع الخروجی چیست ؟ ممنوعیت خروج از کشور چه زمانی اتفاق می افتد ؟  یکی از مسائلی که بسیاری از ما شنیده ایم لیکن ممکن است از جزئیات آن آگاه نباشیم حکم ممنوع الخروجی است . حکم ممنوع الخروجی هم همانطور که از نامش بر می آید از مرجع صالح صادر می شود و باید مبتنی و مستند به قانون کشورمان باشد . به این معنا که هر کسی را به هر دلیلی نمی توان ممنوع الخروج نمود . آگاهی از احکام و قوانین حکم ممنوع الخروجی میتواند به شما کمک کند از حقوق خود محافظت کنید و بدون دلیل ممنوع الخروج نشوید . با اریکه عدل همراه باشید .

حکم ممنوع الخروجی ، چه کسانی ممنوع الخروج می شوند ؟ ، ممنوع الخروج شدن بدهکاران بانکی

چه کسانی ممنوع الخروج می شوند ؟

قبل از اینکه بدانید حکم ممنوع الخروجی چیست باید بدانید چه کسانی مشول حکم ممنوع الخروجی می شوند .  همانطور که به عرض رسید  حکم ممنوع الخروجی  باید مبتنی بر قانون باشد . در قانون آیین‌دادرسی کیفری می‌توان حکم ممنوع الخروجی افرادی را که تحت‌ پیگرد قانونی هستند مشخصا به استناد ماده ١٨٨ و بند «ث» ماده ٢۴٧ و مواد ٢۴٨، ٢٩٢ و ۵٠٩ درخواست کرد. اشخاصی که طبق قوانین دیگر از کشور ممنوع‌الخروج شده و حکم ممنوع الخروجی آنها صادر می شود ،  عبارتند از:

– محکومان کیفری که دوران محکومیت را طی نکرده‌اند یا جهت اجرای حکم متواری هستند.

براساس ماده ١٨٨ قانون آیین‌دادرسی کیفری در صورت عدم‌دسترسی به متهم و تا پیش از شروع به تحقیقات، بازپرس می‌تواند با توجه به اهمیت و شدت جرم ارتکابی و در صورت وجود دلایل وقوع جرم، دستور منع خروج از کشور را صادر کند. این دستور پیش از شروع به تحقیق صادر می‌شود و غیرقابل اعتراض است. ولی قرار عدم‌خروج از کشور که از انواع قرارهای نظارت قضائی است و به استناد بند «ث» ماده ٢۴٧ متناسب با نوع جرم ارتکابی صادر می‌شود برخلاف دستور منع خروج از کشور لزوما پس از تفهیم اتهام به فرد صادر می‌شود.

– اشخاص مشمول ماده ١٧ قانون گذرنامه مصوب ١٣۵١

براساس ماده ١٧ قانون گذرنامه مصوب اسفند ۵١ دولت می‌تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرایی یا دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین‌نامه قانون گذرنامه تعیین می‌شود، جلوگیری کند. ماده ١٧قانون مزبور به مقام اجرایی اجازه می‌دهد از طریق مراجع ذیصلاح وزارتخانه و سازمان متبوع خویش ضمن مکاتبه با اداره گذرنامه نیروی انتظامی از خروج افراد مذکور ممانعت به عمل آورد.

– بدهکاران بانکی موضوع لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی مصوب ١٣۵٩

به بانک مرکزی ایران اجازه داده شده است به منظور جلوگیری از خروج اشخاصی که به بانکهای کشور بدهکار بوده و اسامی آنان از‌طرف بانکها به بانک مرکزی ایران اعلام شده است و همچنین واردکنندگان و صادرکنندگان که به تعهدات خود عمل ننموده‌اند، از طریق دادسرای‌عمومی تهران خواستار ممنوعیت خروج آنان از کشور گردد خروج اشخاص مزبور از کشور منوط به اجازه بانک مرکزی ایران می‌باشد.

– بانوانی که برای خروج از کشور رضایت همسر خود را ندارند.

همانطور که مطلع هستید در حقوق کشور ما ریاست خانواده با مرد است و بدین ترتیب زن باید برای خروج از کشور از همسر خود اجازه داشته باشد . لذا می توان گفت بانوانی که اجازه همسر خود را برای خروج از کشور ندارند ، ممنوع الخروج محسوب می شوند .

– افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوءشهرت باشند.

افرادی که به خاطر موارد فوق در خارج از کشور مشهور باشند ، ممکن است پس از ورود به ایران ، ممنوع الخروج شوند و برای آنها حکم ممنوعیت خروج از کشور صادر شود .

ذکر این نکته برای پاسخ به سوال حکم ممنوع الخروجی چیست لازم است . در قانون آیین‌دادرسی کیفری، ممنوعیت خروج از کشور براساس دستور یا قرار عدم‌خروج از کشور صورت می‌گیرد. البته مواردی نیز زوجه برای وصول مهریه خود از طریق دفترخانه رسمی ازدواج، مبادرت به صدور اجرائیه کرده که پس از ابلاغ آن به همسرش می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول مرد اقدام کند. به عبارت دیگر گاهی زن به اموال شوهرش دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول طلبش مالی را معرفی کند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌کند که در این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌الخروج شدن او را کند تا از خروج شوهرش از کشور به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم‌پرداخت آن جلوگیری شود.

حکم ممنوع الخروجی چیست ؟

به سوال اصلی بحث ، حکم ممنوع الخروجی چیست ، بر می گردیم . شما با مواردی که ممکن است برای افراد حکم ممنوع الخروجی صادر شود آشنا شدید . بنابراین اکنون می توانید به سوال ” حکم ممنوع الخروجی چیست ” پاسخ دهید . حکم ممنوع الخروجی دستور یا قراری است که از سوی مرجع قضایی یا مراجع صالح دیگر صادر شده و فرد را موقتا از خروج از کشور باز می دارد . بازه زمانی حکم ممنوعیت خروج از کشور مشخص است و تاریخ انقضا دارد . ممنوعیت خروج از کشور قابل اعتراض بوده و در موارد استثنایی در عین اعتبار حکم ممنوع الخروجی به شخص اجازه خروج داده می شود . در ادامه با اریکه عدل همراه باشید .

اعتراض به حکم ممنوع الخروجی

امکان اعتراض به حکم ممنوع‌الخروجی ( ممنوعیت خروج از کشور ) نیز وجود دارد . طبق تبصره ٢ ماده ٢۴٧ قانون آیین دادرسی کیفری این قرار ظرف ١٠روز قابل‌اعتراض است . براساس این‌که صادر‌کننده این قرار چه مرجعی است، محل اعتراض به آن متفاوت است . به عبارت دیگر در صورت صدور این قرار توسط بازپرس، مرجع اعتراض دادگاه خواهد بود . اما اگر قاضی دادگاه قرار ممنوع‌الخروجی را برای فرد صادر کرده باشد، مرجع اعتراض دادگاه تجدیدنظر استان خواهد بود.

مدت زمان حکم ممنوعیت خروج از کشور

مدت اعتبار قرار یا دستور عدم‌خروج ( ممنوعیت خروج از کشور )  ۶ ماه است و اگر تمدید نشود خودبه‌خود از بین می‌رود و لغو آنها نیاز به دستور ندارد. ولی در عمل رفع قرار ممنوعیت خروج از کشور نیازمند دستور دادستان است. دستور مراجع صادر‌کننده قرار با اتمام مدت ۶ماهه آن و در صورت عدم تمدید نمی‌تواند مانع خروج افراد شوند.

اجازه خروج از کشور پس از صدور حکم ممنوع الخروجی

در مقررات ممنوعیت خروج از کشور ، در مواردی ممکن است به منظور مساعدت با بدهکاران در مواردی نظیر تشرف به خانه خدا و مسافرت‌های اضطراری از قبیل انجام امور درمانی و پیگیری مسائل تجاری تسویه بدهی ضمن پیش‌بینی تمهیدات مقتضی (در مقابل تأمین وثیقه لازم) رفع ممنوعیت خروج برای یک‌بار با ذکر علت صورت پذیرد.

 

0

8
نظر بدهید

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
امیدنعمتیوکیل محمد مسعودیاحمداریکه عدل Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
امید
کاربر مهمان
امید

با درود فراوان به شما من و همسرم در سال ۱۳۸۲ از ایران ویزای یونان گرفتیم و از طریق زمینی از مرز بازرگان بوسیله اتوبوس قانونی رد شدیم مهر پلیس مرزی نیز بر روی پاسپورتهای من و همسرم گویای این استناد هست.موضوع اینکه ما پس از خروج به کشور ترکیه رفته و پس از آن بصورت هوایی به یونان سپس هوایی به آلمان سفر کردیم من به دلایل پزشکی مربوط به موارد بارداری و سقط جنین دایم خانمم به منظور مداوا و تحت نظر بودن زیر نظر پزشکان آلمانی و عدم توانایی من در پرداخت هزینه های پزشکی مجبور به… بیشتر مطالعه کنید »

محمد مسعودی
مدیریت

اصولا هر کس خروج غیر قانونی کند ممنوع الخروج می شود.
شما باید در اداره پلیس گذرنامه مساله را پیگری کنید و ببینید که چرا خروج شما غیر قانونی محسوب شده است.
شاید به دلیل اینکه مدت مدیدی به ایران بازنگشته اید این مشکل برای شما پیش آمده است. به هر حال جای نگرانی نیست با کمی پیگیری مشکل حل می شود.

نعمتی
کاربر مهمان
نعمتی

سلام
آیا کسی که ممنوع الخروج شده، هنگام خروج توسط پلیس فرودگاه یا سایر مرزها دستگیر می‌شود؟

محمد مسعودی
مدیریت

با سلام ،
اگر حکم ممنوع الخروجی همراه با دستور بازداشت باشد ، پاسخ مثبت است .
اما اگر حکم ممنوع الخروجی صرف باشد دلیلی برای بازداشت وجود ندارد . شاید خود فرد از این موضوع بی اطلاع بوده است.

احمد
کاربر مهمان
احمد

سلام من به صورت غیر قانونی خارج شدم ،و به صورت قانونی با برگ عبور وارد شدم ،الان میخوام پاسپورت بگیرم و قانونی برم ،ایا مییتونم یا ممنوع الخروجم؟؟

محمد مسعودی
مدیریت

سلام
برای اینکه شخصی ممنوع الخزوج بشود باید دستور قضایی به پلیس گذرنامه ارسال شود.
بررسی بفرمایید ببینید که آیا این موضوع اتفاق افتاده یا خیر.
از پبیس مهاجرت می توانید پیگیری کنید.

سلمان پران
کاربر مهمان
سلمان پران

سلام خسته نباشید من به جرم استفاده از سند مجعول در بازپرسی پرونده دارم ایا بازپرس میتواند منو ممنوع الخروج کند؟؟