ممنوعیت خروج از کشور , حکم ممنوع الخروجی , چه کسانی ممنوع الخروج می شوند ؟ , ممنوع الخروج شدن بدهکاران بانکی , ممنوعیت خروج از کشور , منع خروج از کشور , موارد ممنوع الخروج شدن , حکم ممنوع الخروجی چیست

حکم ممنوع الخروجی چیست ، موارد صدور و جزئیات

حکم ممنوع الخروجی چیست ؟ ممنوعیت خروج از کشور چه زمانی اتفاق می افتد ؟  یکی از مسائلی که بسیاری از ما شنیده ایم لیکن ممکن است از جزئیات آن آگاه نباشیم حکم ممنوع الخروجی است . حکم ممنوع الخروجی هم همانطور که از نامش بر می آید از مرجع صالح صادر می شود و باید مبتنی و مستند به قانون کشورمان باشد . به این معنا که هر کسی را به هر دلیلی نمی توان ممنوع الخروج نمود . آگاهی از احکام و قوانین حکم ممنوع الخروجی میتواند به شما کمک کند از حقوق خود محافظت کنید و بدون دلیل ممنوع الخروج نشوید . با اریکه عدل همراه باشید .

حکم ممنوع الخروجی ، چه کسانی ممنوع الخروج می شوند ؟ ، ممنوع الخروج شدن بدهکاران بانکی

چه کسانی ممنوع الخروج می شوند ؟

قبل از اینکه بدانید حکم ممنوع الخروجی چیست باید بدانید چه کسانی مشول حکم ممنوع الخروجی می شوند .  همانطور که به عرض رسید  حکم ممنوع الخروجی  باید مبتنی بر قانون باشد . در قانون آیین‌دادرسی کیفری می‌توان حکم ممنوع الخروجی افرادی را که تحت‌ پیگرد قانونی هستند مشخصا به استناد ماده ١٨٨ و بند «ث» ماده ٢۴٧ و مواد ٢۴٨، ٢٩٢ و ۵٠٩ درخواست کرد. اشخاصی که طبق قوانین دیگر از کشور ممنوع‌الخروج شده و حکم ممنوع الخروجی آنها صادر می شود ،  عبارتند از:

- محکومان کیفری که دوران محکومیت را طی نکرده‌اند یا جهت اجرای حکم متواری هستند.

براساس ماده ١٨٨ قانون آیین‌دادرسی کیفری در صورت عدم‌دسترسی به متهم و تا پیش از شروع به تحقیقات، بازپرس می‌تواند با توجه به اهمیت و شدت جرم ارتکابی و در صورت وجود دلایل وقوع جرم، دستور منع خروج از کشور را صادر کند. این دستور پیش از شروع به تحقیق صادر می‌شود و غیرقابل اعتراض است. ولی قرار عدم‌خروج از کشور که از انواع قرارهای نظارت قضائی است و به استناد بند «ث» ماده ٢۴٧ متناسب با نوع جرم ارتکابی صادر می‌شود برخلاف دستور منع خروج از کشور لزوما پس از تفهیم اتهام به فرد صادر می‌شود.

- اشخاص مشمول ماده ١٧ قانون گذرنامه مصوب ١٣۵١

براساس ماده ١٧ قانون گذرنامه مصوب اسفند ۵١ دولت می‌تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرایی یا دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین‌نامه قانون گذرنامه تعیین می‌شود، جلوگیری کند. ماده ١٧قانون مزبور به مقام اجرایی اجازه می‌دهد از طریق مراجع ذیصلاح وزارتخانه و سازمان متبوع خویش ضمن مکاتبه با اداره گذرنامه نیروی انتظامی از خروج افراد مذکور ممانعت به عمل آورد.

- بدهکاران بانکی موضوع لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی مصوب ١٣۵٩

به بانک مرکزی ایران اجازه داده شده است به منظور جلوگیری از خروج اشخاصی که به بانکهای کشور بدهکار بوده و اسامی آنان از‌طرف بانکها به بانک مرکزی ایران اعلام شده است و همچنین واردکنندگان و صادرکنندگان که به تعهدات خود عمل ننموده‌اند، از طریق دادسرای‌عمومی تهران خواستار ممنوعیت خروج آنان از کشور گردد خروج اشخاص مزبور از کشور منوط به اجازه بانک مرکزی ایران می‌باشد.

- بانوانی که برای خروج از کشور رضایت همسر خود را ندارند.

همانطور که مطلع هستید در حقوق کشور ما ریاست خانواده با مرد است و بدین ترتیب زن باید برای خروج از کشور از همسر خود اجازه داشته باشد . لذا می توان گفت بانوانی که اجازه همسر خود را برای خروج از کشور ندارند ، ممنوع الخروج محسوب می شوند .

- افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوءشهرت باشند.

افرادی که به خاطر موارد فوق در خارج از کشور مشهور باشند ، ممکن است پس از ورود به ایران ، ممنوع الخروج شوند و برای آنها حکم ممنوعیت خروج از کشور صادر شود .

ذکر این نکته برای پاسخ به سوال حکم ممنوع الخروجی چیست لازم است . در قانون آیین‌دادرسی کیفری، ممنوعیت خروج از کشور براساس دستور یا قرار عدم‌خروج از کشور صورت می‌گیرد. البته مواردی نیز زوجه برای وصول مهریه خود از طریق دفترخانه رسمی ازدواج، مبادرت به صدور اجرائیه کرده که پس از ابلاغ آن به همسرش می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول مرد اقدام کند. به عبارت دیگر گاهی زن به اموال شوهرش دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول طلبش مالی را معرفی کند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌کند که در این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌الخروج شدن او را کند تا از خروج شوهرش از کشور به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم‌پرداخت آن جلوگیری شود.

حکم ممنوع الخروجی چیست ؟

به سوال اصلی بحث ، حکم ممنوع الخروجی چیست ، بر می گردیم . شما با مواردی که ممکن است برای افراد حکم ممنوع الخروجی صادر شود آشنا شدید . بنابراین اکنون می توانید به سوال " حکم ممنوع الخروجی چیست " پاسخ دهید . حکم ممنوع الخروجی دستور یا قراری است که از سوی مرجع قضایی یا مراجع صالح دیگر صادر شده و فرد را موقتا از خروج از کشور باز می دارد . بازه زمانی حکم ممنوعیت خروج از کشور مشخص است و تاریخ انقضا دارد . ممنوعیت خروج از کشور قابل اعتراض بوده و در موارد استثنایی در عین اعتبار حکم ممنوع الخروجی به شخص اجازه خروج داده می شود . در ادامه با اریکه عدل همراه باشید .

اعتراض به حکم ممنوع الخروجی

امکان اعتراض به حکم ممنوع‌الخروجی ( ممنوعیت خروج از کشور ) نیز وجود دارد . طبق تبصره ٢ ماده ٢۴٧ قانون آیین دادرسی کیفری این قرار ظرف ١٠روز قابل‌اعتراض است . براساس این‌که صادر‌کننده این قرار چه مرجعی است، محل اعتراض به آن متفاوت است . به عبارت دیگر در صورت صدور این قرار توسط بازپرس، مرجع اعتراض دادگاه خواهد بود . اما اگر قاضی دادگاه قرار ممنوع‌الخروجی را برای فرد صادر کرده باشد، مرجع اعتراض دادگاه تجدیدنظر استان خواهد بود.

مدت زمان حکم ممنوعیت خروج از کشور

مدت اعتبار قرار یا دستور عدم‌خروج ( ممنوعیت خروج از کشور )  ۶ ماه است و اگر تمدید نشود خودبه‌خود از بین می‌رود و لغو آنها نیاز به دستور ندارد. ولی در عمل رفع قرار ممنوعیت خروج از کشور نیازمند دستور دادستان است. دستور مراجع صادر‌کننده قرار با اتمام مدت ۶ماهه آن و در صورت عدم تمدید نمی‌تواند مانع خروج افراد شوند.

اجازه خروج از کشور پس از صدور حکم ممنوع الخروجی

در مقررات ممنوعیت خروج از کشور ، در مواردی ممکن است به منظور مساعدت با بدهکاران در مواردی نظیر تشرف به خانه خدا و مسافرت‌های اضطراری از قبیل انجام امور درمانی و پیگیری مسائل تجاری تسویه بدهی ضمن پیش‌بینی تمهیدات مقتضی (در مقابل تأمین وثیقه لازم) رفع ممنوعیت خروج برای یک‌بار با ذکر علت صورت پذیرد.

 

0
8 پاسخ
 1. امید
  امید گفته:

  با درود فراوان به شما
  من و همسرم در سال ۱۳۸۲ از ایران ویزای یونان گرفتیم و از طریق زمینی از مرز بازرگان بوسیله اتوبوس قانونی رد شدیم مهر پلیس مرزی نیز بر روی پاسپورتهای من و همسرم گویای این استناد هست.موضوع اینکه ما پس از خروج به کشور ترکیه رفته و پس از آن بصورت هوایی به یونان سپس هوایی به آلمان سفر کردیم من به دلایل پزشکی مربوط به موارد بارداری و سقط جنین دایم خانمم به منظور مداوا و تحت نظر بودن زیر نظر پزشکان آلمانی و عدم توانایی من در پرداخت هزینه های پزشکی مجبور به پناهندگی شدیم در سال ۱۳۸۷ به ایران مستقیما با پرواز به تهران برگشته و چون مدت پنج سال بعد همسر من باردار شد فرزند ما در آلمان به دنیا آمدالبته توسط هزینه های بیمارستانی و مراقبت های ویژه پزشکان آلمانی خداوند مهربان به ما فرزندی عطا فرمود .تا اینکه فرزندم سه ماهه شد و ما با اختیار خودمان به ایران برگشتیم در ادامه اینکه چون مدت زمان اعتباری پاسپورتهای ما منقضی شده بود د رنتیجه به واسطه اینکه ما بتوانیم بصورت قانونی به ایران برگردیم الزاما به سفارت ایران در فرانکفورت رفته و به دستور مقامات کنسولی ایران برای ما برگه عبور صادر شد .برگه عبور .ضمیمه پاسپورت منقضی شده منگنه شده و به ما تحویل دادند در فرودگاه تهران برگه های عبور چک شده و قانونی وارد تهران شدیم در حال حاضر در این مدت ده سال ما نیازی به خروج از ایران را نداشتیم و الان با بی اطلاعی کامل برای صدور پاسپورت های جدید بی خبر از همه جا و همه کس وقتی از پلیس بعلاوه ۱۰ مراحل تقاضای اداری پاسپورت مجدد برای من و همسرم و فرزندم نمودیم پس از چند روز فقط پاسپورت فرزندم صادر شد وپاسپورتهای من و همسرم نیومد بعد از ۱۰ روز پیگیری از طریق پست و نهایتا اداره گذر نامه به ما گفتند که من و همسرم ممنوع الخروج هستیم با تعجب بسیار دلیل این موضوع را خواستار شدم ولی اونها به من و همسرم گفتند که باید از اداره آگاهی و اداره نهاد ریاست جمهوری سوابق ما برسی شود و ما چون هیچگون سو پیشینه ای نداریم و سو شهرت نیز نداریم حتی بدهکاری به بانکها و یا مالیات و هر بند و تبصره قانونی دیگر در ایران مبرا هستیم فقط افسر گذرنامه از توی کامپیوتر گفت طبق بند ب و اینکه خروج شما از ایران ثبت نشده است . ولی من چون از پاسپورتهای منقضی شده قبلی کپی داشتم مهر خروج را نشان داده و استناد کردم افسر هم از من کپی را گرفت و با تعجب ضمیمه پرونده کرد در نهایت شما لطف فرموده و ما را از این دلهرگی و استرس در این مورد با اطلاع سازید
  با نهایت تشکر از شما فرهیخته

  پاسخ
  • وکیل محمد مسعودی
   وکیل محمد مسعودی گفته:

   اصولا هر کس خروج غیر قانونی کند ممنوع الخروج می شود.
   شما باید در اداره پلیس گذرنامه مساله را پیگری کنید و ببینید که چرا خروج شما غیر قانونی محسوب شده است.
   شاید به دلیل اینکه مدت مدیدی به ایران بازنگشته اید این مشکل برای شما پیش آمده است. به هر حال جای نگرانی نیست با کمی پیگیری مشکل حل می شود.

   پاسخ
 2. احمد
  احمد گفته:

  سلام من به صورت غیر قانونی خارج شدم ،و به صورت قانونی با برگ عبور وارد شدم ،الان میخوام پاسپورت بگیرم و قانونی برم ،ایا مییتونم یا ممنوع الخروجم؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *