ثبت شرکت در هنگ کنگ و نگاه اتحادیه اروپا

در این مقاله به بحث ثبت شرکت در هنگ کنگ و نگاه اتحادیه اروپا به این قبیل شرکتها می پردازیم. ثبت شرکت آفشور در هنگ کنگ به دلیل مزایای فوق العاده ای که به همراه دارد بسیار محبوب است اما سوالی که وجود دارد این است که بقیه کشورهای دنیا چه طرز تفکری در خصوص این شرکتها دارند ؟ آیا به آنها احترام می گذارند؟  آیا برای آنها حساب بانکی افتتاح می کنند؟ در این مقاله با دپارتمان شرکتها در موسسه حقوقی اریکه عدل همراه باشید تا در این خصوص بیشتر صحبت کنیم.

مزایای ثبت شرکت در هنگ کنگ

کشور هنگ کنگ قوانین و مقررات خاصی برای مدیریت شرکتهای آفشور ندارد اما همچنان ثبت شرکت در هنگ کنگ یکی از محبوب ترین گزینه های برای بازرگانان و تجار است. ثبت شرکت در هنگ کنگ محبوبیتش را مدیون رژیم مالیاتی فوق العاده منعطف خود است. همچنین به این دلیل که در این کشور قوانین سخت گیرانه ای در زمینه ارزهای خارجی نیز وجود ندارد ، محبویت این کشور را برای ثبت شرکت آفشور دو چندان می کند.

البته به خاطر داشته باشید که دولت با ثبات و اقتصاد پویای این کشور هم کمک زیادی می کند که ثبت شرکت در هنگ کنگ از گزینه های بسیار محبوب باشد.

لیست سیاه اتحادیه اروپا

اگر کسی به دنبال ثبت شرکت در هنگ کنگ مطمئنا بعد از آن می خواهد که کسب و کاری ایجاد کند یا اینکه کسب و کار موجود خود را توسعه دهد. شرکت آفشور در هنگ کنگ قرار است با کشورهای دیگر تعامل نماید و یک بدنه اداری باشد برای فعالیتهای تجاری ثبت کننده آن. بنابراین بسیار مهم است که دید اتحادیه اروپا نسبت به این شرکتها چگونه است.

در ۵ دسامبر ۲۰۱۷  شورای اتحادیه اروپا لیست کشورهایی که قوانین و مقررات آن از نقطه نظر مالیاتی با اتحادیه اروپا سازگار نبود منتشر کرد. اینها کشورهایی بودند که شفافیت مالیاتی مشخصی نداشتند و اتحادیه اورپا از برقراری ارتباط با آنها نگران بود. ما به این لیست ، لیست سیاه اروپا یا همان بلک لیست اروپا می گوییم.

این لیست اسامی ۱۷ کشور غیر اروپایی ( از قبیل کره و ماکائو )  را در بر می گیرد . این کشورهای ، کشورهایی هستند که نتوانستند با استانداردهای اتحادیه اروپا در خصوص امور مالیاتی همخوانی داشته باشند. اتحادیه اروپا در تهیه این لیست سه حوزه خاص را مد نظر گرفته بود و اعلام نمود که در این حوزه ها شفافیت وجود ندارد :

  • شفافیت مالیاتی
  • سیستم مالیاتی منصفانه
  • پیاده سازی مقررات انتقال صحیح منافع و درآمدها به کشورهای دیگر

نگاه اتحادیه اروپا به شرکت آفشور در هنگ کنگ

اما وضعیت در خصوص شرکت آفشور در هنگ کنگ چگونه است ؟ علاوه بر لیت فوق یک لیست دیگر نیز با ذکر نام ۴۷ کشور غیر اروپایی دیگر تهیه گردید ( که نام هنگ کنگ هم در این لیست وجود دارد). این یک لیست سیاه نیست اما کشورهای موجود در این لیست متعهد گردیده اند که در فرصت مشخص عدم شفافیت را در سیستم مالیاتی خود از بین ببرند و معیارهای استاندارد اتحادیه اروپا  را رعایت کنند. با وجود اینکه نام کشور هنگ کنگ در لیست سیاه وجود ندارد اما مسئولین این کشور باید تمام تلاش خود را به کار ببندند تا معیارهای مورد نظر اتحادیه اروپا را در خصوص نظام مالیاتی استاندارد در کشور آنها محقق شود.

تکلیف دارنده شرکت آفشور در هنگ کنگ

اگر شما اقدام به ثبت شرکت در هنگ کنگ کرده اید ، نباید این موضوع را یک انتخاب اشتباه بدانید. بلکه باید تمام تلاش خود را بکنید که شرکت تحت مدیریت شما در این کشور به صورت سفاف و مطابق قوانین و مقررات حسابداری خود را مدیریت کند و از همه روابط و تعاملات مالی خود اسناد کافی در دست داشته باشد. همچنین باید به فکر این باشند که دقیقا مطابق استانداردهای روز مالیاتی اروپا حرکت کنند و همواره شفافیت و نظم را در مدیریت این شرکت لحاظ کنند.

در حال حاضر در دپارتمان بانکی اریکه عدل افتتاح حساب بانکی برای شرکت آفشور در هنگ کنگ کمی چالش برانگیز است. وکلای ما باید تبعیت این شرکت را از قوانین اثبات کنند و همچنین کلیه مدارک شرکت و مالک نهایی آن قبل از هرگونه اقدامی به بانک خارجی ارسال شود که یک مرحله پیش بررسی انجام شود.

0

نظر بدهید

avatar