تعریف آی بن ، آی بن چیست IBAN

آی بن IBAN ، تعریف و ساختار

در این پست به بررسی یکی از ابزار ها و اصطلاحات حقوق بانکی و صنعت بانکداری یعنی آی بن یا IBAN می پردازیم . آی بن در واقع به معنای International Bank Account  بوده و همان شماره حساب شما در سطح بین المللی است . در واقع شماره شبا که هم اکنون هم در کشور مورد استفاده قرار می گیرد نوعی آی بن بوده و تقریبا همان کارایی را دارد . برای آگاهی بیشتر در خصوص تعریف آی بن ، ساختار و کاربرد ان با ما همراه باشید .

تعریف IBAN ( آی بن ) و ساختار آن

تعریف IBAN  آی بن

بررسی آی بن یا شماره حساب بانکی بین المللی

 

آی بن IBAN  چیست ؟

آی بن در اصطلاح بانکی بین المللی به معنای شماره حساب بانکی بین المللی است و معمولا همه حسابهای بانکی دارای این ویژگی می باشد . IBAN از یک کد تشکیل شده است که قبل از هر چیز کشوری را که حساب بانکی در آن واقع شده است ، بانک مربوطه و شماره حساب بانک را مشخص می کند . شماره حساب بانکی بین المللی یا IBAN سبب می گردد تا تراکنشهای بین المللی تسهیل شود .

ساختار IBAN  (  آی بن )

 کد IBAN  یا شماره حساب بانکی بین المللی حداکثر از ۳۴ کارکاتر حرفی و عددی تشکیل می یابد که دارای ساختار زیر است :

-دو حرف اولیه که معرف کشوری است که حساب بانکی در آن واقع شده است مانند IE که به مهنای ایرلند است.

-دو عدد بعدی که حروف کنترل هستند .

– حداکثر ۳۰ کارکاکتر حرفی- عددی دیگر که نماینده نام بانک و شماره حساب بانکی می باشد .

مثالی از IBAN  ( شماره حساب بانکی بین المللی )

به طور مثال به آی بن زیر توجه کنید که در بانکی در ایرلند واقع شده است :

IE 08 DABA951501 12345678

تعریف IBAN ( آی بن ) و ساختار آن

چگونه به IBAN  ( آی بن ) دسترسی داشته باشم ؟

شما نمی توانید خودتان IBAN  ( آی بن ) را محاسبه کنید زیرا هر بانک روش متفاوتی برای اختصاص آن دارد . این کد بعد از افتتاح حساب و فعالسازی در اسناد و مدارک تحویلی از سوی بانک ذکر می گردد  و همینطور در بانکداری اینترنتی در پروفایل شما درج می شود .

 

IBAN  ( آی بن ) در اریکه عدل

موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل تلاش دارد به دلیل استفاده بسیار زیاد آی بن در تراکنش های بین المللی ، خدمات بانکی که ارائه می دهد شامل این امکان نیز باشد .

به طور مثال در سرویس افتتاح در موسسه مالی بردر سواسو ، شماره حساب بانکی بین المللی نیز ارائه می شود . یکی از موارد استفاده این کد معرفی حساب بانکی به GOOGLE PLAY ( گوگل پلی)  اپ استور اندروید و یا اپ استور اپل  از سوی برنامه نویسان موبایل است . برنامه نویسان ایرانی اندروید و ios برای حضور در بازار جهانی ، جهت دریافت وجه برنامه هایی که در گوگل پلی استور و اپ استور اپل عرضه می کنند ، باید حسابی را معرفی کنند که از این کد مخصوص نیز برخوردار باشد . در نتیجه IBAN  ( آی بن ) برای برنامه نویسان اندروید یا آیفون بسیار مهم است.

برخورداری از از این شماره منحصر بفرد برای تمام کسانی که قصد فروش و عرضه محصول یا خدمتی را در بازار های جهانی دارند ( برنامه نویسان موبایل ، کامپیوتر و … ) و می خواهند وجه حاصل از فروش را دریافت کنند ، بسیار ضروری است .

علاوه بر این برای سایر دریافت و پرداخت های بین المللی نیز شما باید از کد IBAN  ( آی بن ) برخوردار باشید .

 

1+

نظر بدهید

avatar