تشخصی پول تقلبی ، اسکناس تقلبی ، مجازات خرج کردن پول تقلبی ، مجازات استفاده از اسکناس تقلبی

تشخیص پول تقلبی و نکات امنیتی آن

در این پست به یاری دپارتمان بانکی موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل  مصاحبه ای داشته ایم با سرکارخانم آزاده مسعودی کارمند با سابقه بانک کشاورزی و به کمک ایشان به تشریح نحوه تشخیص پول تقلبی و نکات امنیتی آن ، ( چک پول تقلبی و تراول تقلبی ) می پردازیم .

همچنین جهت آشنایی هر چه بیشتر مخاطبین اریکه عدل و جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است برای هموطنان عزیزی که ندانسته پول تقلبی را خرج می کنند ، چند فایل پی دی اف از اسکناس ها و چک پولهای رایج در انتهای همین پست درج خواهیم کرد تا مخاطبین عزیز با دانلود آنها در خصوص تشخیص پول تقلبی از پول واقعی آگاهی کافی بدست آورند .

تشخصی پول تقلبی ، اسکناس تقلبی ، مجازات خرج کردن پول تقلبی ، مجازات استفاده از اسکناس تقلبی

مشخصات امنیتی و قابل بررسی اسکناس و ایران چک به شما کمک می‌کند تا به راحتی اسکناس‌های واقعی را از موارد تقلبی و جعلی آنها تشخیص دهید. در اسکناس‌های صادره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موارد متعددی از خصوصیات امنیتی وجود دارد که تشخیص آنها با اندکی دقت برای شما آسان خواهد بود.

در بیشتر موارد بهتر است به یک خصیصه اکتفا نکنید بلکه موارد بیشتری را جهت حصول اطمینان بیشتر بررسی نمائید. دقت داشته باشید که نگهداری و استفاده از اسکناس‌های جعلی پیگرد قانونی دارد و ممکن است حتی به حبس و مجازات منتهی شود .

تشخیص پول تقلبی

خانم مسعودی در نشستی که با وکلای موسسه داشتند ، اشاره نمودند : هنگام استفاده از وجه نقد احتمال وجود اسکناس تقلبی در بین اسکناس های واقعی وجود دارد  . راه مقابله با نگرانی های مردم در این خصوص ارتقای دانش فردی در زمینه تشخیص پول تقلبی و شناسایی این اسکناس ها است .

مسلماً بانک مرکزی اسکناس ها را با مشخصات امنیتی متعددی چاپ می کند. که تشخیص پول تقلبی و  جعلی بودن اسکناس ها را با کمی دقت میسر می سازد .

مردم باید خودشان راه تشخیص پول تقلبی را از اسکناس واقعی بیاموزند و در معاملات و روابط مالی روز مره شان به کار ببندند . این بهترین راه است چرا که خدا نکرده اگر مردم به صورت ندانسته اسکناس های تقلبی را خرج کنند در مظان اتهام هستند و باید بی گناهی خود را به اثبات برسانند .

لذا پیشگیری از این موضوع بسیار راحت تر است از حضور در دادگاهها و مراجع قضایی و ورود به پروسه ای که نتیجه اش ۱۰۰ درصد مشخص نیست .

مشخصه های امنیتی اسکناس ها

طراحی اسکناس ، چاپ برجسته، ریز نوشته، نخ امنیتی پنهان ، نخ امنیتی مشبک یا پنجره ای و مرکب فلورسنت، چاپ نامرئی، شماره سریال و …  همگی فاکتورهای امنیتی هستند که تشخیص پول تقلبی را از واقعی آسان تر می کنند .

خیلی از مشخصات فوق با اشعه ماوراء بنفش مشهود است و برخی با دقت بیشتر و برخی با لمس انگشتان علاوه بر این تفاوت رنگ اسکناس تفاوت اندازه آن و تفاوت جنس کاغذ هم به تشخیص آن کمک می کند دقت داشته باشید که مطابق قوانین نگهداری و استفاده از اسکناس های جعل پیگرد قانونی دارد.

افراد سود جویی که درصدد استفاده و خرج کردن این اسکناس های تقلبی هستند اغلب چون از حساسیت کارکنان بانک نسبت به این موضوع اطلاع دارند سعی می کنند، در بازار و بین مردم این اسکناس ها را منتشر کنند گاهی با خرید کردن گاهی با تعویض اسکناس به بهانه خرد کردن چک پول گاهی مقابل خود پرداز به بهانه پرداخت قبض و نداشتن موجودی در کارت یا به بهانه هر کدام از عملیات انتقالی …

هر گاه با اسکناس تقلبی مواجه شدید سریعا به نیروی انتظامی اطلاع دهید تا با پیگیری ایشان منشأ چاپ اسکناس کشف شود و از چاپ آن جلوگیری شده و مانع از متضرر شدن افراد بیشتری بشود .

برای آشنایی مخاطبین موسسه حقوقی اریکه عدل با مولفه های امنیتی پول ها و اسکناس های رایج کشور توصیه می کنیم فایل های زیر را دانلود کرده و مطالعه فرمایید :

مجازات استفاده از اسکناس تقلبی

به موجب ماده ۵۲۵ قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات مصوب ۱۳۷۵  :

هر کس اسکناس رایج داخلی یا خارجی را جعل کند یا با علم به جعل یا تزویر استعمال کند یا داخل کشور نماید ، علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از یک تا ۱۰ سال محکوم خواهد شد .

همانطور که مشاهده می فرمایید ، قانون برای جعل کننده اسکناس ها و کسی که پول تقلبی را خرج می کند ، مجازات قائل شده است . با این حال شخصی که اسکناس تقلبی را خرج می کند باید به این موضوع علم داشته باشد .

به عبارت دیگر اگر شخصی که به تقلبی بودن اسکناس آگاه نیست آن را خرج کند ، مشمول این مجازات نیست لیکن همانطور که در بالا متذکر شدیم این موضوع وارد بحث اثبات می شود و بحث اثبات در مراجع قضایی موضوعی ساده نیست .

بنابراین بهتر است هموطنان عزیز ما ، نسبت به تشخیص اسکاناسها و پولهای تقلبی آگاهی کامل بدست بیاورند تا از این مشکلات و مصائب خود را دور نمایند و از همان ابتدا با تشخیص پول تقلبی آن را به کلی نپذیرند و حتی شخصی که تلاش دارد این اسکناس ها را به ایشان بدهد را نیز به نیروی انتظامی معرفی کنند .

0

نظر بدهید

avatar