تحلیل ام تی (MT) در کد سوئیفت

لفظ سوئیفت که مخفف عبارت Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication می باشد به موسسات مالی و غیر مالی اجازه می دهد تا در بستر یک شبکه کد گذاری شده پیامهای مالی را رد و بدل نمایند .

ام تی در سوئیفت کد که مخفف عبارت message types می باشد به معنای نوع پیام می باشد .

پیام سوئیفت از پنج بخش مختلف تشکیل شده است  ، سه بخش سر برگ ، یک بخش محتوی پیام و بخش نهایی   . ام تی یا نوع پیام نقش به سزایی در شناسایی محتوای پیام سوئیفت ایفا می نماید . همه پیام های سوئیفت شامل ” ام تی ” ( نوع پیام ) به حروف می باشند . بعد از این حروف به طور معمول  یک عدد ۳ رقمی هم ذکر می گردد . برای درک بهتر به مثالهای زیر که مرتبط  با یک سفارش خرید یا فروش از شخص ثالث است ، توجه بفرمایید :

مثال اول : MT304

عدد اول یعتی ۳ نشانگر طبقه بندی پیام است . طبقه بندی معرف یک ابزار مالی خاص یا خدمات و سرویسهایی مانند فلزات با ارزش (۶) ، بازار خزانه داری (۳) یا چکهای مسافرتی (۸) می باشد . در مثال حاضر پیام ما مرتبط با بازار خزانه داری می باشد .

عدد دوم نماینده گروهی از بخشهای چرخه معاملاتی است ، عدد صفر معرف گروه موسسات مالی و اعتباری می باشد .

عدد آخر نیز نماینده  و نشاندهنده نوع پیام است ، هزاران نوع پیام وجود دارد که نوع آن با استفاده از همین عدد آخر مشخص می گردد . در مثال حاضر عدد ۴ نشاندهنده نوع اطلاع رسانی می باشد .

11+
2 پاسخ
 1. منصور باقرزاده
  منصور باقرزاده گفته:

  سلاسلام امتی ۱۱۰ چیست وفرقش با ۱۰۳ چیه الان کسی میخاد ملک منو بخره وسند بزنه وجاش برای من پول توخارج بده ومیگه برات ۱۱۰ میزنم ومنظور از ام تی دوپینه چیه

  پاسخ
  • على ز
   على ز گفته:

   ام تى ١١٠ مربوط به صدور چک هستش
   ام تى پین دار هم مربوط به ١٠٣ کاندیشنال هست که یک پین جهت رویت و یک پین جهت برداشت است
   البته این شیوه خیلى وقته که دیگه متداول نیست

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *