چگونه بازرس شرکت را تعیین کنیم ، شرایط تعیین بازرس شرکت ، انتخاب بازرس شرکت ، بازرس شرکت کیست

چگونه بازرس شرکت را تعیین کنیم

یکی از مهم ترین مسائل در شرکتهای سهامی ، تعیین بازرس شرکت است .در حقیقت سوال : چگونه بازرس شرکت را تعیین کنیم ، سوالی است که بار ها و بارها پرسیده شده است لیکن توجه کافی به آن نشده است. اگر شما هم علاقه مند هستید در خصوص وظایف بازرس شرکت ،  شرایط تعیین بازرس شرکت ، انتخاب بازرس شرکت و قوانین و مقررات مربوط بیشتر بدانید با دپارتمان شرکتها در اریکه عدل ما همراه باشید .

بازرس شرکت کیست ؟

بازرس شرکت کیست ؟ در مقام پاسخ به سوال بالا قبل از هر چیز باید به قانون تجارت مراجعه نماییم . بازرسان اشخاصی همستند که توسط مجمع عمومی برای نظارت به اعمال مدیران و حسابها و معاملات شرکت انتخاب می گردند .  به موجب قانون تجارت بازرس شرکت کسی است که صحت و درستی اسناد و مدارک مالی و غیر مالی شرکت را کنترل می کند و بر عملکرد هیات مدیره نظارت می کند.

بازرس شرکت شخصی است که نظارت می کند حقوق سهامداران در شرکت بخوبی و مطابق قانون و اساسنامه رعایت بشود. بازرس شرکت هر زمان تخلفی را در شرکت ببیند ، آن را در اولین فرصت به اطلاع مجمع عمومی شرکت می رساند.

چگونه بازرس شرکت را تعیین کنیم ؟

قبل از اینکه به سوال « چگونه بازرس شرکت را تعیین کنیم » بپردازیم نگاهی داریم به ضرورت تعیین بازرس شرکت . برخی سوال می کنند که آیا حتما ما باید بازرس تعیین کنیم ؟ اگر بازرس تعیین نکنیم چه می شود ؟

باید خدمت شما عارض شویم که مواد قانون تجارت آمره می باشد و باید رعایت گردد . به این وصف تعیین بازرس در شرکتهای سهامی الزامی است و باید انتخاب بازرس انجام گردد. در صورتی که بازرس انتخاب نشود ممکن است کل تصمیم گیری ها و عملیات های مختلف در شرکت از درجه اعتبار ساقط شوند و شرکت با مشکل بزرگی مواجه شود . علت آن را در آینده توضیح خواهیم داد.

اکنون شما متوجه شدید که تعیین بازرس برای شرکت های سهامی ضروری است . برای یافتن پاسخ سوال چگونه بازرس شرکت را تعیین کنیم ، باید با شرایط تعیین بازرس آشنا شوید

شرایط تعیین بازرس شرکت ، انتخاب بازرس شرکت

شرایط تعیین بازرس شرکت چیست ؟ انتخاب بازرس شرکت به چه شکل انجام می گیرد ؟ برای اینکه بتوانید در شرکت سهامی خود به درستی و مطابق قوانین و مقررات بازرس تعیین کنید باید شرایط تعیین بازرس شرکت آشنا شوید . شرایط انتخاب بازرس شرکت را قانون تجارت معین می کند . البته موضع قانون در این مورد برای شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام متفاوت است . قانون تجارت اذعان دارد :

در حوزه هایی که وزارت اقتصاد اعلام می کند وظایف بازرسی شرکتها را در شرکت های سهامی عام ، اشخاصی می توانند ایفا کنند که نام آنها در فهرست رسمی بازرسان شرکتها درج شده باشد .

ما در خصوص تعیین بازرسان شرکت سهامی عام یک آئین نامه داریم به نام : آئین نامه اجرایی تبصره ماده ۱۴۴ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت . در صورتی که می خواهید در خصوص شرایط تعیین بازرس شرکت سهامی عامل بیشتر بدانید به این ائین نامه رجوع نمایید .

حال چگونه بازرس شرکت را تعیین کنیم ؟  اصولا در شرکتهای سهامی بازرس هر کسی می تواند باشد اما قانون تجارت در ماده ۱۴۷ کسانی را که نمی توانند بازرس شرکت انتخاب شوند را بر شمرده است :

۱- اشخاص مذکور در ماده ۱۱۱ این قانون ( محجورین ، ورشکسته ها و مجرمین )

۲- مدیران و مدیر عامل شرکت

۳- اقربای سببی و نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم

۴- هر کس که خود و همسرش از اشخاص مذکور در بند ۲ موظفاً حقوق دریافت می کند.

مشاهده می فرمایید که افراد فوق نمی توانند به عنوان ابزرس شرکت انتخاب شوند . این قاعده کلی است و شامل سهامی عام و خاص خواهد بود .

شرایط نصب و عزل بازرس در شرکت سهامی

اولیت بازرس ( بازرسان ) در شرکت سهامی عام توسط مجمع عمومی موسس و در شرکت سهامی خاص طبق ماده ۲۰ لایحه اصلاحی توسط صورتجلسه ای که به امصای همه سهامداران رسیده باشد ، تعیین می گردد .  در دوره های بعدی ، بازرس توسط مجمع عمومی عادی و به رای اکثریت نسبی حاضرین در مجمع انتخاب می شوند .

عزل بازرس نیز باید توسط مجمع عمومی عادی و با رای اکثریت مطلق ( نصف بعلاوه یک ) حاضرین صورت گیرد البته در این زمان باید جایگزین بازرس نیز انتخاب شود .

بازرس علی البدل

مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت یا فوت یا اسعفاء یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند .

ما در مقاله مستقلی به موضوع وظایف بازرس در شرکت سهامی پرداخته ایم ، لطفا برای آگاهی از این مطلب به این صفحه مراجعه بفرمایید .

شما عزیزان می توانید سوالات خود در خصوص بازرس شرکت را در سامانه مشاوره حقوقی آنلاین ما طرح بفرمایید .

نظر بدهید

avatar