اموال غیر منقول ، اموال منقول و فایده شناسایی آنها

اموال غیر منقول

ماده ۱۲ قانون مدنی مال غیر منقول را چنین معرفی کرده است : مال غیر منقول آن است که از محلی به محل دیگر نتوان نقل نمود ، اعم از اینکه استقرار آن ذاتی باشد یا به واسطه عمل انسان ، به نحوی که نقل آن مستلزم خرابی یا نقص خود مال یا محل آن شود .

مطابق این ماده ، ملاک و ضابطه در غیر منقول بودن مال آن است که نقل آن از محلی به محل دیگر ، بی آنکه خرابی یا نقصی در خود مال یا محل آن پدید آید ، ممکن نباشد . با وجود این قانونگذار استثنائاً اموال دیگری را که دارای این خصوصیت نیستند در حکم غیر منقول دانسته است .

[icon name="fa-bullhorn " size="standard" style="simple" icon_color="#dd3333"] اگر بخواهیم موضوع را ساده شرح دهیم ، می توان گفت مال غیر منقول مالی است که شما نمی توانید همه جا همراه خود ببرید و جابجا کنید ، مثلا خانه ، ویلا ، زمین و ... این اموال به صورت فیزیکی قابل انتقال نیستند . به طور مثال آپارتمانی که در آن سکونت دارید را در نظر بگیرید : آیا کسی می تواند این واحد اپارتمانی را جابجا کند ؟ مثلا واحد آپارتمانی از ونک برداشته شود و در سعادت آباد گذاشته شود . خیر زیرا واحد آپارتمانی یک مال غیر منقول است .

در قانون مدنی کشور ما تقسیم بندی هایی نیز برای اموال غیر منقول وجود دارد منتها چون مخاطب وکلای اریکه عدل عموم مردم هستند نیازی به اشاره به مطالب تخصصی نیست ، برای ما همین قدر که شما عزیزان بتوانید مفهوم مال غیر منقول را درک نمایید و آن را پیش زمینه مطالعه دیگر مطالب حقوقی قرار دهید کفایت می کند .

اموال منقول

با توضیحی که از اموال غیر منقول دادیم ، اکنون می توان گفت که هر مالی که غیر منقول نباشد ، منقول محسوب می شود . اصولا اموال منقول اموالی هستند که به سادگی و بدون خرابی امکان جابجایی دارند . به طور مثال گشوی همراه خود را در نظر بگیرید ، هر جا می روید می توانید با خود ببرید یا ماشین شما همیشه در حال جابجا شدن است و نمی شود گفت اگر با ماشین از یوسف آباد به ونک برویم ماشین از بین می رود .

پس دو فرمول را برای شناسایی به شما پیشنهاد می کنیم :

  • مال قابل جابجا کردن باشد
  • مال در اثر جابجایی خراب نشود

مزایای شناسایی اموال به منقول و غیر منقول

  • تفاوت قوانینی که بر اموال حاکم است مثلا معامله مال غیر منقول حتما باید به صورت رسمی به ثبت برسد .
  • قوانین توقیف اموال غیر منقول با اموال منقول متفاوت است .
  • دانستن اینکه مال منقول است یا غیر منقول در تعیین دادگاه صالح تاثیر دارد .
  • خارجی ها نمی توانند برخی از اموال غیر منقول را مالک شوند .
  • احکام تصرف عدوانی در مورد اموال غیر منقول و منقول متفاوت است .