استخدام وکیل برای کسب و کار جدید

استخدام و کار کردن با یک وکیل دادگستری و مشاور حقوقی ممکن است در ابتدای امر گیج کننده و مشکل به نظر برسد ، مخصوصا زمانی که شما هگز تجربه چنین کاری را نداشته باشید . با این وجود زمانی که شما یک کسب و کار و فعالیت تجاری را آغاز می کنید ، استخدام یک وکیل نیازی ضروری و تصمیمی هوشمندانه است .زمانی که شما متخصص کار را در کنار خود داشته باشید می توانید با اطمینان به مدیریت کسب و کار خود بپردازید چرا که کلیه امور حقوقی و قضایی خود را نظم و ترتیب داده اید .

استخدام وکیل برای کسب و کار جدید ، انتخاب وکیل و مشاور حقوقی , وکیل دادگستری

در راستای آشنایی شما با مساله حاضر نشستی داشته ایم با  محمد مسعودی  وکیل تجاری و شرکت ها و ار ایشان خواسته ایم تا چگونگی انتخاب وکیل دادگستری مناسب را توضیح دهند و همچنین به ما بگویند چه انتظاراتی می توانیم از رابطه وکیل – موکل داشته باشیم .

۱- کارآفرینان زمانی که می خواهند یک وکیل استخدام کنند باید به دنبال چه باشند؟

اولین نکته و مهم ترین آن ، این است که شما بتوانید با شخص وکیل واقعا کار کنید ، یعنی اینکه با او بتوانید صمیمی رفتار کنید ، به او اعتماد داشته باشید و از همکاری با او لذت ببرید . کسی که نسبت به شما و کاری که شما انجام می دهید بی تفاوت نباشد و حتی به آن علاقه مند باشد . علاوه بر اینها در برخی موارد وکیل و مشاور حقوقی شما می تواند کارهایی را به استارت آپ شما ارجاع دهد که در ابتدای هر کاری بسیار امید بخش و انگیزه بخش هستند .

وکیل و مشاور حقوقی که شما استخدام می کنید باید روحیه رقابت پذیر داشته باشد ، انعطاف پذیر باشد و در آن مسایل حقوقی و قانونی که شما در آینده در آنها نیاز به کمک خواهید داشت تجربه کافی داشته باشد . به طور مثال امور اداری و حقوقی راه اندازی یک رستوران بسیار متفاوت است از راه اندازی یک شرکت تولید و توسعه نرم افزار .  وکیل شما باید به امور ثبت شرکت ها نیز آگاه باشد همچنین باید توانایی مذاکره با سرمایه گذاران احتمالی و آینده کسب و کار شما را در چنته داشته باشد . در نهایت شما باید متوجه اهمیت همکاری با یک وکیل باشید . هزینه ای که برای این منظور خواهید پرداخت پشتوانه موفقیت کسب و کار شما خواهد بود .

۲-چرا یک استارت آپ ( کسب و کار جدید ) به وکیل احتیاج دارد ؟ چه مواردی در این موقعیت وجود دارد که کمک گرفتن از وکیل در آنها اهمیت خواهد داشت ؟

در سطح بسیار ابتدایی ، استارت آپ ها به یک وکیل و مشاور حقوقی نیاز دارند تا به آنها کمک کند تا با سه گروه وارد تعامل شوند :

الف ) دولت

شما هرگز نمی خواهید که قانون را زیر پا بگذارید . شما همچنین می خواهید کارتان رو طوری مدیریت کنید که سبب مالیات ها و مسئولیت های ناخواسته نشود . شما باید مطمئن باشید مالیاتی که می پردازید ، آن مبلغی است که شما واقعا به دولت بدهکار هستید .

ب) اشخاص ثالت و عموم مردم

این موضوع که شما ریسک کسب و کار خود را در رابطه با مشتریان با گامهای منطقی و معقول مدیریت کنید بسیار اهمیت دارد . تامین کنندگان مواد اولیه ، کاربران ، کارفرمایان و در کل عموم مردم نیز از این دسته اند .

ج) شرکای شما

معمولا افراد با گرد هم جمع شدن و مشارکت در سرمایه استارت آپ ها را راه اندازی می کنند . فرقی نمی کند که افراد دوستان شما باشند یا خانواده یا افراد غریبه ، شما حتما باید تمام امور را روی حساب و کتاب پیش ببرید و تمام مواردی که در آینده سبب اختلاف خواهد شد را پیش بینی کنید و راه حل مناسب را نیز برای آن بیابید .

از این گروه ها که شما از ارتباط و تعامل با آنها ناگزیر هستید که بگذریم ، نوبت به بیان کارهایی می رسد که شما در انجام آنها به یک وکیل خوب نیاز دارید ، این امور عبارت است از :

  • تشکیل و ثبت یک شرکت (شخصیت حقوقی)
  • استخدام عوامل کار
  • مذاکره و انعقاد قرارداد های مختلف با مشتریان ، تامین کنندگان مواد اولیه ، همچنین تهیه سیست نامه وب سایت شما و علاوه بر آن تدوین شرایط و مقررات استفاده از مجوز نرم افزار ها
  • افزایش و جذب سرمایه
  • به دست آوردن حق اختراع ( برای برخی استارت آپ ها )

۳-هزینه استخدام یک وکیل برای کسب وکار شرکتی چگونه است ؟

وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی با توجه به تحصیلات ، تجربه و موقعیت شغلی خود دستمزد های مختلفی دارند . در کشور ما معمولا وکلا علاقه دارند با شرکت ها قرارداد مدت دار تنظیم کنند . این موضوع سبب می گردد تا فعالان تجاری و اقتصادی از استخدام وکلا خودداری کنند چرا که ممکن است آنها در هفته فقط ۳ ساعت کار حقوقی داشته باشند و برای این زمان مجبور باشند ماهیانه مبلغ زیادی را بپردازند .

موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل به عنوان همکار رسمی شرکت های حقوقی اروپایی ، اولین مجموعه ارائه دهنده خدمات حقوقی در کشور است که قراردادهای ساعتی مشاوره حقوقی شرکت ها را پیشنهاد می دهد . شما پس از انعقاد قرارداد با وکیل و مشاور حقوقی خود فقط مبالغی را خواهید پرداخت که واقعا در قابل آن خدمات حقوقی دریافت کرده اید ، نه بیشتر و نه کمتر . این موضوع برای کسب و کار های جدید بسیار مفید است چرا که معمولا امور حقوقی آنها سبک است و نیاز ندارند که یک وکیل دائما در شرکت آنها حضور داشته باشد از طرفی نیاز جدی به نظر تخصصی وکیل و مشاور حقوقی شرکت ها دارند .

۴-اگر بودجه شما محدود است ، کدام امور حقوقی در اولویت شماست ؟

اولویت هایی که باید در تمامی کسب و کار های جدید ، جدی گرفته شوند عبارتند از :

  • تشکیل و ثبت یک شخصیت حقوقی در کی از انواع آن ( موسسه غیر تجاری ، شرکت سهامی خاص ، شرکت با مسئولیت محدود و … )
  • تهیه و تدوین روابط قانونی و قراردادی میان شرکا ، سهم هر کدام از شرمایه و میزان سودی که آنها مالک آن خواهند بود .
  • اطمینان از اینکه حقوق مالکیت فکری کسب و کار جدید در مالکیت شرکت و مورد حمایت قانون باشد
  • کسب اطمینان از اینکه کسب و کار شما چه وضعیت مالیاتی خواهد داشت .
0

نظر بدهید

avatar