ارائه Legal Opinion در قراردادها ، تنظیم Legal Opinion ، وکیل قراردادها

ارائه Legal Opinion در قراردادها

قریب به اتفاق شرکتهای بزرگ اروپایی زمانی که قصد دارند با یک شرکت ایرانی وارد قرارداد مالی شوند ، مخصوصا جایی که بر اثر این قرارداد  مقداری تعهدات مالی بر عهده طرف ایرانی مستقر گردد ، از طرف ایرانی درخواست می کنند تا Legal Opinion  ارائه دهند . ارائه Legal Opinion در قراردادها ، بحثی تخصصی بوده و بایستی توسط وکیل متخصص تنظیم Legal Opinion  که بر حقوق هر دو کشور احاطه کافی دارد تدوین و تنظیم شود . برای آشنایی با مبحث ارائه Legal Opinion در قراردادها که توسط وکلای دپارتمان قراردادها تهیه شده است ،  با اریکه عدل همراه باشید .

ارائه Legal Opinion در قراردادها ، تنظیم Legal Opinion ، وکیل قراردادها

چه زمانی ارائه Legal Opinion در قراردادها لازم است ؟

در یکی از قراردادهای مالی بین المللی تحت عنوان قرارداد فاینانس ( قرارداد تامین مالی ) زمانی که طرف قرارداد و تامین کننده مالی شرکت خارجی بوده و دریافت کننده مبلغ وام شرکت ایرانی می باشد ، شرکت خارجی طرف قرارداد برای اینکه مطمئن شود مبالغ اعطایی در دستان صالح قرار دارند  ، ارائه Legal Opinion  را شرط میکند .

علاوه بر اینها در قرارداد جوینت ونچر نیز  زمانی که طرف قراداد خارجی است و بموجب این قرارداد تعهداتی بر عهده طرف ایرانی مستقر می شود ، شرکت خارجی می خواهد بداند که آیا این شرکت ایرانی به موجب اساسنامه خود صلاحیت دخالت در امور موضوع قرارداد را دارد یا خیر . به طور کلی ارائه Legal Opinion در قراردادها ، به سنجش و اعتبار سنجی جامع و کامل طرف قرارداد مربوط می گردد .

شرکت خارجی که طبیعتاً نمی تواند از تمام قوانین و مقررات داخلی که بر شرکت ایرانی حاکم است ، آگاه باشد ناچار است برای بحث ارائه Legal Opinion در قراردادها به دانش و تجربه یک وکیل بین المللی ایرانی که در حوزه قراردادهای بین المللی تخصص کامل دارد ، استمداد بجوید .

این شرکت خارجی اگر هم بهترین وکیل های دنیا را در اختیار داشته باشد ، باز هم نسبت به آگاهی از اوضاع و احوال داخلی کشور ما ناتوان است و نمی تواند ۱۰۰ درصد اطمینان داشته باشد که حقوق داخلی کشور مقصد که قرار است قرارداد در آن اجرا شود ، به حقوق و منافع وی ، زیان وارد نمی کند بنابراین به ارائه Legal Opinion در قراردادها دست می یازد .

 Legal Opinion در قراردادها چه مفادی دارد ؟

در بحث Legal Opinion  که می توان ان را به فارسی تحت عنوان ” نظریه حقوقی ” ترجمه نمود ، مسائل مختلفی مطرح می شود . معمولا شرکت خارجی قبل از سپردن کار تهیه و تنظیم  Legal Opinion مواردی که نیاز دارد از آنها به شکل رسمی آگاه شود به صورت لیست وار به وکیل متخصص قراردادها  تسلیم می نماید . وکیل بین المللی نیز این موارد را سرلوحه کار خود قرار داده و سایر اطلاعاتی که به موضوعات محوری بحث تنظیم Legal Opinion ضروری است ، تدوین و جمع آوری می کند .  ذیلاً به بیان چند مورد تمثیلی از مفاد و محتوای Legal Opinion می پردایم .

۱- موضوع شرکت طرف قرارداد در اساسنامه

اگر قرار است شرکت ایرانی با یک شرکت خارجی وارد قرارداد شود ، باید موضوع قرارداد با موضوع فعالیت شرکت که در اساسنامه آن ذکر شده است ، مطابقت داشته باشد . یک شرکت نمی تواند فراتر از موضوع فعالیت خود یا در حوزه ای کاملا متفاوت با آن فعالیت کند . این عمل غیر قانونی است .

شرکت خارجی این موضوع را بر عهده وکیل قراردادها می گذارد تا اساس نامه شرکت ایرانی را به دقت بررسی کند و آخرین تغییرات و اصلاحات آن را نیز در نشر بگیرد . سپس آن را با موضوع قراردادی که در آستانه انعقاد است مطابقت داده و در فرض وجود ایراد و نقص اعلام می نماید .

۲- صلاحیت مدیران به موجب اساسنامه

به طور معمول قراردادهای یک شرکت را مدیران آن امضا و پاراف می کنند ، مدیر باید قراردادهایی را امضا کند که موضوع آن در حوزه صلاحیت ها و اختیارات وی باشد . به طور  مثال در اساسنامه شرکت آمده است که مدیر تنها می تواند در حوزه خدمات مورد نیاز شرکت ، قراردادهای داخلی و … مداخله مستقل داشته باشد .

اگر در صلاحیت های مدیران امضای قرارداد با طرف خارجی ذکر نشده باشد این موضوع ممکن است در آینده مشکل ساز شود . وکیل قراردادها باید این موضوع را بررسی کرده و در تدوین و تنظیم Legal Opinion آنها را اعلام نماید .

۳- فقدان قوانین و مقررات رافع مسئولیت

یکی از بزرگترین نگرانی های شرکت های خارجی که با شرکتهای ایرانی وارد قرارداد های مالی و امثالهم می گردند ، قوانین و مقررات داخلی کشور است . آنها می خواهند مطمئن شوند که قانونی وجود نداشته باشد که در زمان انجام تعهدات شرکت ایرانی را از مسئولیت معاف کند .

به طور مثال ممکن است قانونی وجود داشته باشد که مقرر کند شرکت های داخلی که در فلان بخش اقتصادی با شرکتهای خارجی قرارداد منعقد می کنند ، برای آنها در دادگاه حکم محکومیت صادر نخواهد شد . الته چنین قانونی وجود ندارد و صرفا جهت ذکر مثال بیان گردید . با این حال شرکت خارجی طرف قرارداد می خواهد از تمام این قضایا از زبان یک وکیل متخصص مطمئن گردد .

مرجع تنظیم Legal Opinion

حال که با اهمیت و مفاد Legal Opinion آشنا شدید ، ممکن است این سوال در ذهن شما پدید آید که چه کسی می تواند در تنظیم Legal Opinion در قراردادها به شما کمک کند . یافتن چنین نهادی خیلی هم آسان نیست . شما بایستی یک موسسه حقوقی معتبر معرفی نمایید که سابقه و شهرت و اعتبار آن مورد تایید طرف خارجی شما نیز باشد .

مطمئن باشید که شرکت خارجی از شما بیشتر حساسیت نشان خواهد داد چرا که ارائه Legal Opinion قرار است چراغ راه وی در یک سفر ناشناخته باشد . به همین دلیل شرکت خارجی به هر وکیل یا مجموعه حقوقی اجازه نخواهد داد که در امر  تنظیم Legal Opinion مداخله کند .

موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل به عنوان نماینده و همکار چندین شرکت حقوقی برتر در اروپا  ، مدت هاست در حوزه قرارداد های بین المللی فعالیت می کند و در این خصوص سابقه درخشانی دارد . بسیاری از شرکتهای ایرانی بدون دغدغه عدم پذیرش ، موسسه حقوقی ما را به عنوان مشاور و وکیل بین المللی خود به طرف خارجی خود معرفی می کنند و شرکتهای خارجی نیز به دلیل شناختی که از مجموعه اریکه عدل و همکاران فرامرزی آن دارند ، اریکه عدل را در تنظیم Legal Opinion معتمد خود قرار می دهند .

موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل در دپارتمان تخصصی قرارداد ها  ، در اسرع وقت  در تنظیم Legal Opinion می کوشد و  یک سند جامع و مانع در اختیار طرف خارجی قرار می دهد . این موضوع سبب افزایش اعتبار شرکت ایرانی در نزد شرکتهای بزرگ خارجی شده و منافع بسیاری را برای آنها به ارمغان می آورد .

1+

1
نظر بدهید

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای