آیین دادرسی مدنی چیست ، قانون آدم ، آیین دادرسی مدنی

آیین دادرسی مدنی چیست

آیین دادرسی مدنی چیست ؟ در این پست قصد داریم که مخاطبین محترم وبسایت موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل را با آیین دادرسی مدنی یا قانون آدم آشنا کنیم و به این سوال پاسخ دهیم : آیین دادرسی مدنی چیست . با ما همراه باشید.

آیین دادرسی مدنی چیست ؟

وقتی می خواهیم یک نهاد قانونی را تعریف کنیم بهترین کار این است که به قانون مرتبط مراجعه کنیم. در این مورد هم ما قانون آیین دادرسی مدنی را داریم. به موجب ماده ۱ قانون آیین دادرسی مدنی :

آیین دادرسی مدنی اصول و مقرراتی است برای رسیدگی به امور حسبی ، مدنی و بازرگانی که در دادگاه عمومی ، انقلاب ، تجدید نظر و دیوان عالی کشور به کار می رود .

خب حالا که تا حدودی به پرسش « آیین دادرسی مدنی چیست » پاسخ دادیم به ویژگی های آیین دادرسی مدنی می پردازیم.

 

ویژگی های آیین دادرسی مدنی

  •  هر مرجعی که قانون آن را موظف کرده است باید آیین دادرسی مدنی را رعایت کند.
  • قواعد  آیین دادرسی مدنی کلیت دارد و هر جا که قواعد خاصی نباشد ( مانند قواعد دادرسی اداری و کیفری ) از آن استفاده می شود.
  • کمیسیون ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در کمیسیون های مشابه باید تظریفات رسیدگی مربوط به خود را رعایت کند نه قانون آیین دادرسی مدنی را.
  • دانشجویان حقوق و وکلا معمولا خلاصه وار به جای آیین دادرسی مدنی از اصطلاح قانون آدم استفاده می کنند. پس اگر جایی دیدید یا شنید آدم بدانید که منظور قانون آیین دادرسی مدنی است.

 

محمد مسعودی دانش آموخته عالی حقوق تجارت بین المللی است و پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری مرکز دریافت داشته است. اکنون وی از مدیران ارشد موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل بوده و در صف وکلای بین المللی این موسسه می ایستد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *