ارث زن ريال سهم زن از ارث مرد

یکی از حقوق مسلم زنان در جامعه ما ارث بردن از شوهر خود است. خیلی ها شاید بخواهند بدانند اگر شوهرشان به رحمت خدا برود تکلیف ارث و میراث او چه می شود. چقدر به زن ارث می رسد و چگونه ؛ در این پست به نحوه ارث بردن زن از اموال مرد می پردازیم :

میزان ارث زن را چه عواملی مشخص می کند ؟

در حقوق در حقوق کشور ما مسائل ارث و میراث در حیطه حقوق مدنی می گنجد. پس شما اگر بخواهید مواد قانونی مرتبط با ارث را مطالعه کنید باید به قانون مدنی مراجعه کنید. شاید برایتان جالب باشد که قانون مدنی ما اکثرا در فقه اسلامی اخذ شده است از جمله همین مسائل ارث زن یا زوجه که از فقه استخراج شده است. حال که با منبع و ماخذ حقوق ارثمان آشنا شدیم بریم سراغ مواد قانونی. مطابق ماده ۹۴۶ قانون مدنی « زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد و زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان ارث می برد در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق می باشد».

ارث زن از اموال مرد چگونه تعیین می شود ؟

اگر از ماده قانونی بالا چیزی دستگیرتان نشده نگران نباشید، وکلای اریکه عدل موضوع را برای شما ساده سازی کرده اند. اجازه بدهید ماده بالا را با هم تشریح کنیم. بخش اول ماده می گوید زوج از تمام اموال زوجه ارث می برد… معنی این جمله این است که در یک خانواده اگر زن فوت شود مرد از همه اموال او ارث می برد و در این حالت تفکیکی میان اموال قائل نمی شوند. این در حالی ست که در بخش دوم سهم زن از میراث مرد به شرح زیر تعیین شده است : ابتدا از نظر نوع اموال بررسی می کنیم: زمانی که می خواهند ارث زن را به او بدهند اموال را به دو دسته تقسیم می کنند اموال غیر منقول و اموال منقول. برای آگاهی از تعریف اموال منقول و اموال غیر منقول به اینجا مراجعه نمایید. بخش دوم ماده ۹۴۶ می گوید زن از عین اموال منقول ارث می برد پس در اینجا استثنایی نیست و زن هم مثل بقیه ورثه ارث می برد. حال قضیه عین چیست ؟ اگر بخواهیم بسیار ساده قابل درک توضیح دهیم منظور از عین یک مال خود آن مال است. مثلا یک ماشین خود آن ماشین است و عین یک خانه خود آن خانه به عبارت دیگر منظور فیزیک مال است.

وقتی می گویید زن از عین ارث می برد منظورمان این است که مثلا اگر یک ماشین (مال منقول) از شوهر به جا مانده، زن مالک بخشی از خود ماشین می شود. در اموال غیر منقول داستان قدری متفاوت است. ماده قانونی می گوید زن از قیمت اموال غیر منقول ارث می برد، سابقا می گفتند زن فقط از هوایی ارث می برد و از زمینی ارث نمی برد، درخت هوایی است، ساختمان هوایی است و… قانون برای لفظ هوایی از اعیان و برای لفظ زمینی از لفظ عرصه استفاده می کند. در اصطلاحات سال ۱۳۸۸این قاعده اصلاح شد و اکنون زن هم از هوایی(اعیانی) و هم از زمینی(عرصه) ارث می برد منتها نه از خودمان بلکه از قیمت آن.

ارث بردن از قیمت به این معناست که ابتدا قیمت کا اموال غیر منقول (هوایی و زمینی) را محاسبه می کنند و سپس سهم زن را از آن جدا می کنند. زن در خود مال شریک نمی شود. فقط اگر بقیه بچه ها و وارث سهم زن را از قیمت مال ندهند زن می تواند با کمک دادگاه با شریک شدن در مال حقش را بگیرد.

حال برویم سراغ مقدار سهم زوجه، قانون به صراحت می گوید اگر شوهر فرزند داشته باشد سهم زن یک هشتم و اگر فرزند نداشته باشد سهم زن یک چهارم است حالا فرقی نمی کند این فرزندان دختر باشند یا پسر، حتی ممکن است این فرزندان از زن دیگر مرد باشند. یعنی اگر مرد ازدواج مجدد کرده باشد و از آن زن فرزند داشته باشد در محاسبه سهم زن اول باز هم مطابق قاعده فرزند دار بودن مرد عمل می شود.

امیدواریم نوشته فوق پاسخگوی سوالات و ابهامات شما عزیزان باشد. جهت بیان هرگونه سوال مرتبط می توانید از فرم پرسش و پاسخ انتهای صفحه استفاده نمایید.

تکمیل کادرهایی که با علامت* مشخص شده اند ، ضروری است
سوالات مربوط به مهاجرت در موسسه حقوقی اریکه عدل

از ما بپرسید !

شما عزیزان اگر سوالی دارید و پاسخ آن را در بخش پرسش و پاسخ مربوطه نیافته اید ، می توانید  با استفاده از فرم روبرو پرسش خود را  مطرحبفرمایید . همکاران متخصص ما در این بخش با کمال میل در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد . همچنین پاسخ سوالات شما به منظور استفاده سایر عزیزان در ذیل همین صفحه درج خواهد گردید.

خبرنامه اریکه عدل
کانال تلگرام اریکه عدل

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره حقوقی دارید؟مشاوره آنلاین