یکی از عواملی که می تواند در ماهیت شرکتی بودن جوینت ونچر، مورد تحلیل حقوقی واقع گردد، شیوه تصمیم گیری در جوینت ونچر است که از ان تحت عنوان جوینت ونچر دو شخصیتی نام برده می شود؛ به این معنا که اگر تصمیم گیری، در جوینت ونچر توسط هیات مدیره واحد انجام شود، می گوییند اداره امور جوینت ونچر بر عهده یک ارگان یا شخصیت است. اما از منظری دیگر مجمع عمومی سهام داران بالاترین ارگان شرکت است و اداره امور جوینت ونچر بر عهده دو شخصیت هیات مدیره و بازرسان و نیز مجمع عمومی سهامداران می باشد. و اگر هیچ یک از دو ارگان مذکر عهده دار، اداره امور جوینت ونچر نباشند.

در این حالت، هیات مدیره و بازرس، امور راجع به سیاست عمومی جوینت ونچر را انجام می دهند و کمیته اجرایی جوینت ونچر، مجری امور روزانه است. در این حالت، با توافق اطراف قرارداد جوینت ونچر و به طور رسمی، شخص به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت مشترک انتخاب گردیده، و اگر قرارداد با شریک خارجی سرمایه گذار، منعقد گردیده، یک عضو هیات مدیره هم از شریک سرمایه گذار خارجی، با دارا بودن حق وتو برای اجتناب از حاکمیت اکثریت، پیش بینی می گردد.

این مشارکت ممکن است از نوع مشارکت های واجد شخصیت حقوقی یا قراردادی باشد یا از نوعی که به موجب قانون، مسئولیت و وظایف و حقوق طرفین آن معین و مشخص می گردد؛ بنابراین در هر کشوری با توجه به قواعد و قوانین حاکم بر جوینت ونچر و با توجه به نوع و شکل ایجاد آن، باید حکم به ماهبیت آن نمود. انعطاف پذیری یک تکنیک حقوقی است که می تواند باعث پیشرفت و سهولت امور تجاری و بازرگانی شود. آنچه در تجارت تعیین کننده است، اراده طرفین و نیل آنان به اهداف موردنظر است.

خبرنامه اریکه عدل
کانال تلگرام اریکه عدل

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره حقوقی دارید؟مشاوره آنلاین