ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی

ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی

پیش از این در پستهای " حکم ممنوعی الخروجی چیست " و " ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی " کلیات صدور حکم ممنوع الخروجی و موارد آن را بررسی نمودیم . در این پست قصد داریم موضوع ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی را به بوته تحلیل بسپاریم . با اریکه عدل همراه باشید .

ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی

مستند قانونی ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی

ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی یکی از موارد ماده ٢٠٢ اصلاحی قانون مالیات مستقیم مصوب ٣/١٢/١٣۶۶ است و افرادی را که میزان بدهی قطعی آنان از ۵٠٠‌ میلیون تومان بیشتر باشد توسط سازمان امور مالیاتی کشور و از طریق اعلام اداره‌کل وصول و اجرای مالیات‌ها به اداره گذرنامه ممنوع‌الخروج میشوند .

به موجب ماده ۲۰۲ قانون مالیات های مستقیم که در سال ۱۳۹۴ اصلاح شده است :

وزارت امور اقتصادی و دارائی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی قطعی آنها برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذی‌ربط از بیست درصد (۲۰%) سرمایه ثبت شده و یا مبلغ پنج میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی از ده درصد (۱۰%) سرمایه ثبت شده و یا دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و سایر اشخاص حقیقی از یکصد میلیون (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال بیشتر است، از کشور جلوگیری نماید.

حکم این ماده در مورد مدیر یا مدیران مسئول اشخاص حقوقی خصوصی بابت بدهی قطعی مالیاتی شخص حقوقی اعم از مالیات بردرآمد شخص حقوقی یا مالیات‌هایی که به موجب این قانون شخص حقوقی مکلف به کسر و ایصال آن می‌باشد و مربوط به دوران مدیریت آنان بوده نیز جاری است.

مراجع ذیربط به اعلام وزارت یا سازمان مزبور مکلف به اجرای این ماده می‌باشند. حکم این ماده در مورد اشخاص عازم سفر واجب با درخواست و تأیید مراجع ذیربط اعزام‌کننده مبنی بر میسور نبودن پرداخت بدهی‌مالیات مربوط، با اخذ تضمین لازم جاری نمی‌باشد.

تبصره - در صورتی که مؤدیان مالیاتی به قصد فرار از پرداخت مالیات اقدام به نقل و انتقال اموال خود به همسر و یا فرزندان نمایند سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند نسبت به ابطال اسناد مذکور از طریق مراجع قضایی اقدام نماید.

شرایط ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی

پس از اصلاحات سال ۱۳۹۴ در ماده ۲۰۲ قانون مالیاتهای مستقیم جزئیات بیشتری به موارد و شرایط ممنوع الخروجی بدهکاران مالیاتی اضافه شد . این موارد عبارتند از :

 

ممنوع الخروجی اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری

 

اگر بدهی مالیاتی اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذی‌ربط  ،از بیست درصد (۲۰%) سرمایه ثبت شده آنها و یا مبلغ پنج میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال بیشتر باشد ، وزارت امور اقتصادی و دارائی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند حکم ممنوع الخروجی آنها را درخواست کند .

 

ممنوع الخروجی سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی

 

اگر بدهی مالیاتی سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی ،از  ده درصد (۱۰%) سرمایه ثبت شده آنها و یا دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال بیشتر باشد ،  وزارت امور اقتصادی و دارائی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند حکم ممنوع الخروجی آنها را درخواست کند .

 

ممنوع الخروجی سایر اشخاص حقیقی

اگر بدهی مالیاتی افراد و سایر اشخاص حقوقی بدون پروانه تولیدی ، از یکصد میلیون (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال بیشتر باشد ، وزارت امور اقتصادی و دارائی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند حکم ممنوع الخروجی آنها را درخواست کند .

نظر بدهید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز می کند!

avatar
wpDiscuz