نرخ مالیات نقل و انتقال املاک ، مالیات خرید و فروش ملک ، مالیات فروش سرقفلی ، مالیات خرید سرقفلی ، نحوه محاسبه مالیات املاک

نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک

در این پست در خصوص نحوه محاسبه نقل و انتقال املاک و مستغلات مباحثه خواهیم کرد . بسیاری از افرادی که قصد خرید و یا فروش ملک را دارند اطلاع کافی در خصوص مالیات خرید و فروش ملک ندارند و این موضوع می تواند سبب تضییع حقوق آنان در برخی از اقدامات ضروری جهت انتقال ملک و سند آن شود . با اریکه عدل در پست نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک یا مالیات خرید و فروش ملک همراه باشید .

نرخ مالیات نقل و انتقال املاک

نرخ مالیات نقل و انتقال املاک یکی از سوالاتی است که با هر بار خرید و فروش ملک برای خریدار و فروشنده مطرح می گردد و اینکه نحوه محاسبه نرخ مالیات مربوط به نقل و انتقال املاک به چه صورت هست که با توجه به خاص بودن نقل و انتقال املاک لازم هست که از کارشناسان سازمان امور مالیاتی پرسش گردد. در این پست نرخ مالیات نقل و انتقال املاک و انواع مالیات نقل و انتقال املاک به همراه یک مثال کاربردی را خدمت شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا قابل ذکر است که طبق (ماده ۵۹ ق.م.م): نرخ مالیات نقل و انتقال املاک به ماخذ ارزش معاملاتی و به نرخ ۵% (پنج درصد ) مشمول مالیات میگردند.

مبداء محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک

به موجب قانون مالیاتهای مستقیم مبداء محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک ، ارزش معاملاتی ملک یا ارزش منطقه ای است نه ارزش واقعی و بازاری . به روایت دیگر اداره دارایی برای محاسبه مالیات خرید و فروش ملک  ، ارزش و فی بازاری ملک را در نظر نمی گیرد بلکه ارزش معاملاتی را ملاک قرار می دهد . خبر خوب اینکه ارزش معاملاتی املاک از ارزش واقعی آنها به مراتب پائین تر می باشد .

 به موجب ماده ۵۹ قانون مالیاتهای مستقیم :

نقل و انتقال املاک به ماخذ ارزش معاملاتی وبه نرخ ۵% (پنج درصد ) مشمول مالیات میگردند.

نحوه محاسبه ارزش معاملاتی املاک

در محاسبه ارزش معاملاتی و در نتیجه آن تعیین مالیات نقل و انتقال املاک که مبنای آن تقویم ارزش معاملاتی املاک می باشد فاکتورها و پارامترهای متعددی بسته به نوع ملک دخالت دارند که بصورت اجمالی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

مساحت عرصه- مساحت بنا - قدمت بنا یا سال ساخت بنا - نوع اسکلت بنا - تاسیسات و تجهیزات بکار رفته - نوع استفاده و کاربری ، نوع مالکیت -بر خیابان محل وقوع ملک و...

مثال محاسبه ارزش معاملاتی

به چند مثال در خصوص محاسبه مالیات نقل و انتقال ملک:

مورد انتقال یکدستگاه آپارتمان مسکونی با مشخصات ذیل :

- مساحت مفید آپارتمان ۲۹/۱۳۲ متر مربع با ارزش معاملاتی                                ۳۶٫۴۱۰٫۴۴۱ ریال

- قدرالسهم از عرصه ۷۶/۴۳ متر مربع با ارزش معاملاتی                                        ۹٫۳۶۴٫۶۴۰ ریال

- پارکینگ و مشاعات ۳۶/۴۱ متر مربع با ارزش معاملاتی                                          ۴٫۵۵۳٫۴۳۸ ریال

آسانسور دارد - با ارزش معاملاتی                                                                      ۱٫۱۱۶٫۲۲۵ ریال

مجموع ارزش معاملاتی آپارتمان مورد انتقال                                                   ۵۱٫۴۴۴٫۷۴۴ ریال

مالیات نقل و انتقال                                                                      ۲٫۵۷۲٫۲۳۷ = نرخ ۵% * ۵۱٫۴۴۴٫۷۴۴ ریال

 مالیات انتقال حق واگذاری املاک (حقوق صنفی و سرقفلی )

( ماده ۵۹ ق.م.م ) : انتقال حق واگذاری محل به ماخذ وجوه دریافتی صاحب حق به نرخ دو درصد (۲%) در تاریخ واگذاری از طرف صاحب یا صاحبان حق مشمول مالیات می باشد.

(تبصره ۲ ماده ۵۹) تعریف حق واگذاری : حق واگذاری محل از نظر این قانون عبارت است از حق کسب یا پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت تجاری محل

 مالیات بر درآمدحاصل از ساخت و فروش

به موجب ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم ،  اولین نقل و انتقال قطعی ساختمان های نوساز اعم از مسکونی و غیره که بیش از دو سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آنها نگذشته باشد علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده (۵۹) این قانون مشمول مالیات مقطوع به نرخ ده درصد (۱۰%) به ماخذ ارزش معاملاتی اعیانی مورد انتقال خواهند بود اشخاص حقیقی یا حقوقی ، مشمول مالیات دیگری از بابت درآمد حاصل از ساخت و فروش موضوع این ماده نخواهند بود .

مثال : اگر سال ساخت آپارتمان مورد انتقال در مثال قبل را کمتر از دو سال در نظر بگیریم محاسبه مالیات موضوع ماده ۷۷ بشرح ذیل می باشد :

مجموع ارزش اعیان                                             ۴۲٫۰۸۰٫۱۰۴ ریال

مالیات موضوع ماده ۷۷                                        ۴٫۲۰۸٫۰۱۰ = نرخ ۱۰% (ماده ۷۷ )* ۴۲٫۰۸۰٫۱۰۴ ریال

مثال :محاسبه مالیات حق واگذاری محل :

ماخذ وجه دریافتی صاحب حق (مبلغ رد و بدل شده بابت حق واگذاری یا سرقفلی محل ) ۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

مالیات نقل و انتقال جق واگذاری محل (مالیات سرقفلی ) ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ = نرخ ۲ % (ماده ۵۹) * ۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

 مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه

دریافتی مالک یا مالکین بابت اعلام رضایت نسبت به انتقال حق واگذاری محل (سرقفلی ) یا اجاره بدون انتقال سرقفلی و یا تغییر شغل ، مشمول مالیات به نرخ ۲% موضوع مواد ۷۸ و ۵۹ ق.م.م می باشد .

مثال : مبلغ دریافتی مالک بابت اعلام رضایت (حق مالکانه ) ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

مالیات حق مالکانه  ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ = نرخ ۲ % * ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *