شرط داوری اتاق بازرگانی ، شرط داوری در قراردادهای بین المللی ، داوری در قراردادها

شرط داوری اتاق بازرگانی

در این مطلب به یکی از مهم ترین روشهای حل و فصل اختلافات قراردادی می پردازیم . برای اینکه بتوانید از مزایای داوری برخوردار گردید باید ابتدا آن را در قرارداد بگنجانید . گنجاندن شرط داوری در قراردادهای بین المللی یکی از عاقلانه ترین کارهایی ایت که طرف ایرانی باید حواسش به آن باشد . با اریکه عدل همراه باشید .

شرط داوری اتاق بازرگانی ، شرط داوری در قراردادهای بین المللی ، داوری در قراردادها

در روابط قراردادی و معاملات تجاری ، حدوث اختلاف همواره محتمل است ، حل و فصل اختلافات در داخل و خارج کشور مستلزم صرف وقت و هزینه  و طی تشریفات طولانی رسیدگی دادگاه های رسمی و تحمل نگرانی و مشکلات متعددی است . ارجاع اختلافات و دعاوی تجاری به داوری بهترین شیوه حل و فصل آنها است که مرکز داوری اتاق ایران بموجب قانون بهمین منظور تاسیس و تجهیز گردیده است . استفاده از خدمات داوری این مرکز برای حل و فصل موضوع به شیوه تخصصی نیز می گردد و از هر نظر بنفع طرفین است.

توصیه می شود در قراردادها و معاملات داخلی و خارجی، شرط حل و فصل اختلافات از طریق مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران را درج و مورد موافقت طرفین معامله قرار گیرد. پس از حدوث اختلافنیز طرفین می توانند با توافق به مرکز داوری مرجعه کنند و از خدمات مرکز برای حل و فصل دعاوی استفاده نمایند.

شرط داوری اتاق بازرگانی در قراردادها

با تفاسیر فوق گنجاندن شرط داوری در قراردادهای بین المللی بسیار مفید و کاربردی خواهد بود .  متن زیر به عنوان نمونه شرط داوری مرکز داوری اتاق ایران برای درج در قراردادها و معاملات توصیه شده است . به عبارت دیگر مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران این عبارت را به عنوان نمونه ای که می تواند در تمام قراردادها درج شود ، معتبر اعلام نموده است :

نمونه شرط داوری اتاق بازرگانی ( شرط داوری در قراردادهای بین المللی )

(( کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و راجع به آن از جمله انعقاد ، اعتبار، فسخ،نقض، تفسیر یا اجرای آن به مرکز داوری اتاق ایران ارجاع می گردد که مطابق با اساسنامه و قواعد داوری آن مرکز با راُی یک یا سه نفر داور بصورت قطعی و لازم الاجراء حلو فصل گردد. داوران علاوه بر مقررات حاکم ، عرف تجاری  ذیربط را نیز مراعات خواهند نمود. شرط داوری حاضر ، موافقتنامه ای مستقل از این قرارداد تلقی می شود و در حال لازم الاجراء است.))

شرط داوری در قراردادهای بین المللی

اگر قصد گنجاندن شرط داوری اتاق بازرگانی را در یک قرارداد انگلیسی دارید ، می توانید از عبارت زیر که در حقیقت ترجمه حقوقی شرط داوری اتاق بازرگانی است ، بهره جویید .

Dispute Settlement:

All disputes and claims arising from or relating to the present contract including its conclusion, validity, termination or breach, and its interpretation or application, shall be submitted to the Arbitration Center of the Iran Chamber (ACIC) for binding and final arbitration by one or three arbitrators in accordance with the Law of Statute of the Arbitration Center of the Iran Chamber and Arbitration Rules of ACIC. In addition to the applicable laws and regulations, the arbitrator(s) shall take into account the relevant trade usages. The present arbitration clause shall be treated as an agreement independent of this contract and shall in any case be binding

 
توصیه حرفه ای : 
برای تنظیم قراردادهای خود هرگز به رهنمودهای موجود در وبسایت اریکه عدل بسنده نکنید بلکه حتما تلاش نمایید در کلیه روابط تجاری بین المللی خود از خدمات یک  وکیل بین المللی و مسلط بر تجارت بین الملل استفاده کنید . 

نظر بدهید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز می کند!

avatar